Idag besökte den barnpopulära TV-kändisen Mojje Folkets hus i Lindesberg. Med en nästintill fullsatt biosalong drog Mojje tillsammans med sitt gäng igång och gjorde konserten till en riktig familjefest som präglades av enorma mängder energi, glädje och låtar som är svåra att inte ryckas med av.
Det är ett närapå fullsatt Folkets hus i Lindesberg som inväntar konserten med den välkände Mojje. I publiken finns det många förväntansfulla barn som andäktigt tystnar när Robin, trummisen, tillsammans med Anders, basisten, kommer ut på scenen. Anders avslöjar att Mojje tyvärr, pinsamt nog, är lite försenad, varpå man får höra Mojjes toalettbesök. Därpå gör han entré och det är med en fantastisk mängd energi som han sätter fart på scenen.
– Allihopa, upp med händerna, kolla om mamma eller pappa har fått någon armsvett. Inte? Då ska vi jobba på det!, säger han lovande och så kör de igång med första låten.
Mojje engagerar alla i publiken; de får lära sig texter, sjunga med så högt de bara orkar, jubla, önska låtar, klappa takten och vifta med armarna. Det är nog ingen som hinner ha tråkigt och föräldrarna kan glömma den planerade passa-på-att-ta-en-tupplur-stunden. Mojje låter ingen slumra till, allt och alla ska aktiveras. Han vet hur han ska få barnen att skratta och när de får frågan av Anders, om vem som skulle vilja ha Mojje som barnvakt, är det till och med några pappor som räcker upp sina händer.
– Det här är det bästa vi vet, att få stå här och framföra akustiskt oväsen, säger Mojje och skrattar så de ljusa lockarna yr runt hans huvud.

Det bjuds på låtar såsom tuff, tuff, Bajamaja och vart ligger landet där man böjer bananerna. Just låten Bajamaja berättar han för publiken att han skrev väldigt ung, när han satt på en bajamaja och att det egentligen bara är därför som den låten får vara med. Han håller komiken på en nivå som underhåller och tilltalar både de vuxna och barnen. Efter en stund står det både vuxna och barn upp och dansar och sjunger med till texterna. Framåt slutet säger han åt barnen att komma fram och ställa sig vid scenen och det är roligt hur barnen sugs med i hans energi och entusiasm. När sista låten är avslutad säger Mojje:
– Nu ska vi kliva av scenen, men ni som varit på konsert förut vet vad ni ska göra.
De hinner inte av scenen innan barnen börjar ropa i takt:
– En gång till!
Och självklart får de som de vill och Mojje passar på att ta en låt från Nicke- och Mojjetiden, en av hans egna favoriter. Nu märks det tydligt att publiken kommit igång, när det är deras tur nästan skriks låttexten ut. Och den utlovade armsvetten, ja, det är nog inte helt uteslutet att den har tillkommit hos flertalet.
Någon som uppskattat konserten mycket är Anton, som rest hela vägen från Arboga för att få vara med på Mojjes konsert. Nu efter konserten ska han även passa på att köpa sig en signerad skiva, så han kan fortsätta att poppa järnet när han kommer hem. Han talar om att han tycker att det var väldigt bra och får även träffa Mojje och ta kort tillsammans med honom.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.