Idag besökte den barnpopulära TV-kändisen Mojje Folkets hus i Lindesberg. Med en nästintill fullsatt biosalong drog Mojje tillsammans med sitt gäng igång och gjorde konserten till en riktig familjefest som präglades av enorma mängder energi, glädje och låtar som är svåra att inte ryckas med av.
Det är ett närapå fullsatt Folkets hus i Lindesberg som inväntar konserten med den välkände Mojje. I publiken finns det många förväntansfulla barn som andäktigt tystnar när Robin, trummisen, tillsammans med Anders, basisten, kommer ut på scenen. Anders avslöjar att Mojje tyvärr, pinsamt nog, är lite försenad, varpå man får höra Mojjes toalettbesök. Därpå gör han entré och det är med en fantastisk mängd energi som han sätter fart på scenen.
– Allihopa, upp med händerna, kolla om mamma eller pappa har fått någon armsvett. Inte? Då ska vi jobba på det!, säger han lovande och så kör de igång med första låten.
Mojje engagerar alla i publiken; de får lära sig texter, sjunga med så högt de bara orkar, jubla, önska låtar, klappa takten och vifta med armarna. Det är nog ingen som hinner ha tråkigt och föräldrarna kan glömma den planerade passa-på-att-ta-en-tupplur-stunden. Mojje låter ingen slumra till, allt och alla ska aktiveras. Han vet hur han ska få barnen att skratta och när de får frågan av Anders, om vem som skulle vilja ha Mojje som barnvakt, är det till och med några pappor som räcker upp sina händer.
– Det här är det bästa vi vet, att få stå här och framföra akustiskt oväsen, säger Mojje och skrattar så de ljusa lockarna yr runt hans huvud.

Det bjuds på låtar såsom tuff, tuff, Bajamaja och vart ligger landet där man böjer bananerna. Just låten Bajamaja berättar han för publiken att han skrev väldigt ung, när han satt på en bajamaja och att det egentligen bara är därför som den låten får vara med. Han håller komiken på en nivå som underhåller och tilltalar både de vuxna och barnen. Efter en stund står det både vuxna och barn upp och dansar och sjunger med till texterna. Framåt slutet säger han åt barnen att komma fram och ställa sig vid scenen och det är roligt hur barnen sugs med i hans energi och entusiasm. När sista låten är avslutad säger Mojje:
– Nu ska vi kliva av scenen, men ni som varit på konsert förut vet vad ni ska göra.
De hinner inte av scenen innan barnen börjar ropa i takt:
– En gång till!
Och självklart får de som de vill och Mojje passar på att ta en låt från Nicke- och Mojjetiden, en av hans egna favoriter. Nu märks det tydligt att publiken kommit igång, när det är deras tur nästan skriks låttexten ut. Och den utlovade armsvetten, ja, det är nog inte helt uteslutet att den har tillkommit hos flertalet.
Någon som uppskattat konserten mycket är Anton, som rest hela vägen från Arboga för att få vara med på Mojjes konsert. Nu efter konserten ska han även passa på att köpa sig en signerad skiva, så han kan fortsätta att poppa järnet när han kommer hem. Han talar om att han tycker att det var väldigt bra och får även träffa Mojje och ta kort tillsammans med honom.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.