Idag besökte den barnpopulära TV-kändisen Mojje Folkets hus i Lindesberg. Med en nästintill fullsatt biosalong drog Mojje tillsammans med sitt gäng igång och gjorde konserten till en riktig familjefest som präglades av enorma mängder energi, glädje och låtar som är svåra att inte ryckas med av.
Det är ett närapå fullsatt Folkets hus i Lindesberg som inväntar konserten med den välkände Mojje. I publiken finns det många förväntansfulla barn som andäktigt tystnar när Robin, trummisen, tillsammans med Anders, basisten, kommer ut på scenen. Anders avslöjar att Mojje tyvärr, pinsamt nog, är lite försenad, varpå man får höra Mojjes toalettbesök. Därpå gör han entré och det är med en fantastisk mängd energi som han sätter fart på scenen.
– Allihopa, upp med händerna, kolla om mamma eller pappa har fått någon armsvett. Inte? Då ska vi jobba på det!, säger han lovande och så kör de igång med första låten.
Mojje engagerar alla i publiken; de får lära sig texter, sjunga med så högt de bara orkar, jubla, önska låtar, klappa takten och vifta med armarna. Det är nog ingen som hinner ha tråkigt och föräldrarna kan glömma den planerade passa-på-att-ta-en-tupplur-stunden. Mojje låter ingen slumra till, allt och alla ska aktiveras. Han vet hur han ska få barnen att skratta och när de får frågan av Anders, om vem som skulle vilja ha Mojje som barnvakt, är det till och med några pappor som räcker upp sina händer.
– Det här är det bästa vi vet, att få stå här och framföra akustiskt oväsen, säger Mojje och skrattar så de ljusa lockarna yr runt hans huvud.

Det bjuds på låtar såsom tuff, tuff, Bajamaja och vart ligger landet där man böjer bananerna. Just låten Bajamaja berättar han för publiken att han skrev väldigt ung, när han satt på en bajamaja och att det egentligen bara är därför som den låten får vara med. Han håller komiken på en nivå som underhåller och tilltalar både de vuxna och barnen. Efter en stund står det både vuxna och barn upp och dansar och sjunger med till texterna. Framåt slutet säger han åt barnen att komma fram och ställa sig vid scenen och det är roligt hur barnen sugs med i hans energi och entusiasm. När sista låten är avslutad säger Mojje:
– Nu ska vi kliva av scenen, men ni som varit på konsert förut vet vad ni ska göra.
De hinner inte av scenen innan barnen börjar ropa i takt:
– En gång till!
Och självklart får de som de vill och Mojje passar på att ta en låt från Nicke- och Mojjetiden, en av hans egna favoriter. Nu märks det tydligt att publiken kommit igång, när det är deras tur nästan skriks låttexten ut. Och den utlovade armsvetten, ja, det är nog inte helt uteslutet att den har tillkommit hos flertalet.
Någon som uppskattat konserten mycket är Anton, som rest hela vägen från Arboga för att få vara med på Mojjes konsert. Nu efter konserten ska han även passa på att köpa sig en signerad skiva, så han kan fortsätta att poppa järnet när han kommer hem. Han talar om att han tycker att det var väldigt bra och får även träffa Mojje och ta kort tillsammans med honom.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.