Idag besökte den barnpopulära TV-kändisen Mojje Folkets hus i Lindesberg. Med en nästintill fullsatt biosalong drog Mojje tillsammans med sitt gäng igång och gjorde konserten till en riktig familjefest som präglades av enorma mängder energi, glädje och låtar som är svåra att inte ryckas med av.
Det är ett närapå fullsatt Folkets hus i Lindesberg som inväntar konserten med den välkände Mojje. I publiken finns det många förväntansfulla barn som andäktigt tystnar när Robin, trummisen, tillsammans med Anders, basisten, kommer ut på scenen. Anders avslöjar att Mojje tyvärr, pinsamt nog, är lite försenad, varpå man får höra Mojjes toalettbesök. Därpå gör han entré och det är med en fantastisk mängd energi som han sätter fart på scenen.
– Allihopa, upp med händerna, kolla om mamma eller pappa har fått någon armsvett. Inte? Då ska vi jobba på det!, säger han lovande och så kör de igång med första låten.
Mojje engagerar alla i publiken; de får lära sig texter, sjunga med så högt de bara orkar, jubla, önska låtar, klappa takten och vifta med armarna. Det är nog ingen som hinner ha tråkigt och föräldrarna kan glömma den planerade passa-på-att-ta-en-tupplur-stunden. Mojje låter ingen slumra till, allt och alla ska aktiveras. Han vet hur han ska få barnen att skratta och när de får frågan av Anders, om vem som skulle vilja ha Mojje som barnvakt, är det till och med några pappor som räcker upp sina händer.
– Det här är det bästa vi vet, att få stå här och framföra akustiskt oväsen, säger Mojje och skrattar så de ljusa lockarna yr runt hans huvud.

Det bjuds på låtar såsom tuff, tuff, Bajamaja och vart ligger landet där man böjer bananerna. Just låten Bajamaja berättar han för publiken att han skrev väldigt ung, när han satt på en bajamaja och att det egentligen bara är därför som den låten får vara med. Han håller komiken på en nivå som underhåller och tilltalar både de vuxna och barnen. Efter en stund står det både vuxna och barn upp och dansar och sjunger med till texterna. Framåt slutet säger han åt barnen att komma fram och ställa sig vid scenen och det är roligt hur barnen sugs med i hans energi och entusiasm. När sista låten är avslutad säger Mojje:
– Nu ska vi kliva av scenen, men ni som varit på konsert förut vet vad ni ska göra.
De hinner inte av scenen innan barnen börjar ropa i takt:
– En gång till!
Och självklart får de som de vill och Mojje passar på att ta en låt från Nicke- och Mojjetiden, en av hans egna favoriter. Nu märks det tydligt att publiken kommit igång, när det är deras tur nästan skriks låttexten ut. Och den utlovade armsvetten, ja, det är nog inte helt uteslutet att den har tillkommit hos flertalet.
Någon som uppskattat konserten mycket är Anton, som rest hela vägen från Arboga för att få vara med på Mojjes konsert. Nu efter konserten ska han även passa på att köpa sig en signerad skiva, så han kan fortsätta att poppa järnet när han kommer hem. Han talar om att han tycker att det var väldigt bra och får även träffa Mojje och ta kort tillsammans med honom.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.