Idag besökte den barnpopulära TV-kändisen Mojje Folkets hus i Lindesberg. Med en nästintill fullsatt biosalong drog Mojje tillsammans med sitt gäng igång och gjorde konserten till en riktig familjefest som präglades av enorma mängder energi, glädje och låtar som är svåra att inte ryckas med av.
Det är ett närapå fullsatt Folkets hus i Lindesberg som inväntar konserten med den välkände Mojje. I publiken finns det många förväntansfulla barn som andäktigt tystnar när Robin, trummisen, tillsammans med Anders, basisten, kommer ut på scenen. Anders avslöjar att Mojje tyvärr, pinsamt nog, är lite försenad, varpå man får höra Mojjes toalettbesök. Därpå gör han entré och det är med en fantastisk mängd energi som han sätter fart på scenen.
– Allihopa, upp med händerna, kolla om mamma eller pappa har fått någon armsvett. Inte? Då ska vi jobba på det!, säger han lovande och så kör de igång med första låten.
Mojje engagerar alla i publiken; de får lära sig texter, sjunga med så högt de bara orkar, jubla, önska låtar, klappa takten och vifta med armarna. Det är nog ingen som hinner ha tråkigt och föräldrarna kan glömma den planerade passa-på-att-ta-en-tupplur-stunden. Mojje låter ingen slumra till, allt och alla ska aktiveras. Han vet hur han ska få barnen att skratta och när de får frågan av Anders, om vem som skulle vilja ha Mojje som barnvakt, är det till och med några pappor som räcker upp sina händer.
– Det här är det bästa vi vet, att få stå här och framföra akustiskt oväsen, säger Mojje och skrattar så de ljusa lockarna yr runt hans huvud.

Det bjuds på låtar såsom tuff, tuff, Bajamaja och vart ligger landet där man böjer bananerna. Just låten Bajamaja berättar han för publiken att han skrev väldigt ung, när han satt på en bajamaja och att det egentligen bara är därför som den låten får vara med. Han håller komiken på en nivå som underhåller och tilltalar både de vuxna och barnen. Efter en stund står det både vuxna och barn upp och dansar och sjunger med till texterna. Framåt slutet säger han åt barnen att komma fram och ställa sig vid scenen och det är roligt hur barnen sugs med i hans energi och entusiasm. När sista låten är avslutad säger Mojje:
– Nu ska vi kliva av scenen, men ni som varit på konsert förut vet vad ni ska göra.
De hinner inte av scenen innan barnen börjar ropa i takt:
– En gång till!
Och självklart får de som de vill och Mojje passar på att ta en låt från Nicke- och Mojjetiden, en av hans egna favoriter. Nu märks det tydligt att publiken kommit igång, när det är deras tur nästan skriks låttexten ut. Och den utlovade armsvetten, ja, det är nog inte helt uteslutet att den har tillkommit hos flertalet.
Någon som uppskattat konserten mycket är Anton, som rest hela vägen från Arboga för att få vara med på Mojjes konsert. Nu efter konserten ska han även passa på att köpa sig en signerad skiva, så han kan fortsätta att poppa järnet när han kommer hem. Han talar om att han tycker att det var väldigt bra och får även träffa Mojje och ta kort tillsammans med honom.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.