Daniel och Lars Magnusson, tredje och andra generationens brunnsborrare. Foto: Jennie Einarsson
Familjeföretaget firade 80 år av borrande i marken
Ända sedan året 1943 har familjeföretaget Magnussons & Petterssons Brunnsborrningsfirma i Lindesberg varit verksamma i Örebroregionen. Detta firades under fredagen med öppet hus och 80-årsfest vid företagets lokaler på industriområdet i Lindesberg. Där bjöds det bland annat på korv, kaffe, tipspromenad och visning av en äldre variant av brunnsborrningsmaskin. Man fick också ta del av kuriosa, som till exempel att företaget under sina 80 år har hela 1,8 miljoner meter borrade brunnshål på meritlistan.
– Ja, det har blivit några meter genom åren, skrattar Daniel Magnusson, tredje generationens brunnsborrare.
Sedan ett par år tillbaka är det Daniel Magnusson, tredje generationens brunnsborrare, som driver det anrika företaget som startades av farfar Gunnar. Pappa Lars är dock fortfarande ägare och aktiv i företaget, men så småningom är det Daniel som tar över hela rodret.
– Det är kul att företaget funnits i familjen under så lång tid. Det är inspirerande att det att det finns så mycket historia bakom företaget också, det gör saken ännu roligare, förklarar Daniel Magnusson.
Utanför företagets lokaler bjöd man på jubileumsfest. Foto: Jennie Einarsson
På fredagen firade man 80-årsjubileum genom att bjuda på korv, kaffe, tipspromenad och kanske mest intressant, att visa upp den gamla brunnsborrningsmaskinen som man fasade ut på 60-talet.
– När firman startade 1943 så var det den här gamla linstöten som vi körde med fram till 60-talet ungefär, då började vi med tryckluft och så är det fortfarande idag fast i lite modernare version. När det gick bra på den tiden var borrsjunkningen cirka 3 meter om dagen, idag borrar vi 200 meter om dagen. På den tiden var det vanligt att man bodde hemma hos familjen som man borrade åt under en till två månader som arbetet pågick, berättar Lars Magnusson.
– Det är lite roligt, för de blev nästan som familjemedlemmar, de kom och hälsade på hemma hos brunnsborrarna sedan, tillägger Daniel.
Den gamla linstöten finns bevarad på firman. Foto: Jennie Einarsson
Summerat har man över dessa 80 år borrat omkring 14 000 brunnar vilket innebär att man borrat hela 1,8 miljoner meter.
– Ja, det har blivit några meter genom åren, skrattar Daniel och tillägger att de flesta är gjorda inom 10 mils radie.
Inför jubileet hade SGU (Sveriges geologiska undersökning) bidragit med en karta med utmärkta brunnar företaget borrat sedan 80-talet. Foto: Jennie Einarsson
Företaget är verksamt över ett stort geografiskt område som sträcker sig från Örebro mot Hällefors, Nora, Lindesberg och vidare österut mot Arboga och köping. Under de 80 år man varit aktiva har man hållit sig till den verksamhet som man en gång startade. Främst arbetar man idag med energibrunnar för värmepumpar och vattenbrunnar.
– Egentligen har vi inte ändrat inriktning under de här 80 åren, däremot har energiborrning tillkommit de sista 20 åren, berättar Lars.
– Vi arbetar också mycket runt pumpsidan, som vattenpumpar och service på dessa. Vattenrening är också en del som kommer mer och mer, tillägger Daniel.
Debe Flow Group erbjuder bland annat svensktillverkad utrustning för vattenförsörjning, geoenergi och vattenrening. Foto: Jennie Einarsson
På plats under dagen fanns även nära samarbetspartners som Debe Flow Group och Storå rör som visade upp sina produkter.
– Storå rör har bergvärmesidan kan man säga, vi har i princip en borrmaskin året runt som går åt Storå rör, de installerar otroligt mycket bergvärmepumpar, förklarar Lars.
Göran Fredriksson, koordinator och Mattias Mohss, säljare och kyltekniker från Storå rör visade upp det senaste inom värmepumpsteknologin. Foto: Jennie Einarsson
– Våra kunder hör även av sig till oss angående vattenbrunnar och då är det Magnusson & Pettersson som utför det, vi har ett nära samarbete. Storå rör har funnits sedan 1965 och vi har haft ett samarbete under alla dessa år vad vi har förstått, berättar Mattias Mohss, säljare och kyltekniker på Storå rör.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Birgitta och Arne Eriksson förtidsröstade på torsdagen. Foto: Jennie Einarsson
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...