Daniel och Lars Magnusson, tredje och andra generationens brunnsborrare. Foto: Jennie Einarsson

Familjeföretaget firade 80 år av borrande i marken

Ända sedan året 1943 har familjeföretaget Magnussons & Petterssons Brunnsborrningsfirma i Lindesberg varit verksamma i Örebroregionen. Detta firades under fredagen med öppet hus och 80-årsfest vid företagets lokaler på industriområdet i Lindesberg. Där bjöds det bland annat på korv, kaffe, tipspromenad och visning av en äldre variant av brunnsborrningsmaskin. Man fick också ta del av kuriosa, som till exempel att företaget under sina 80 år har hela 1,8 miljoner meter borrade brunnshål på meritlistan.
– Ja, det har blivit några meter genom åren, skrattar Daniel Magnusson, tredje generationens brunnsborrare.

Sedan ett par år tillbaka är det Daniel Magnusson, tredje generationens brunnsborrare, som driver det anrika företaget som startades av farfar Gunnar. Pappa Lars är dock fortfarande ägare och aktiv i företaget, men så småningom är det Daniel som tar över hela rodret.

– Det är kul att företaget funnits i familjen under så lång tid. Det är inspirerande att det att det finns så mycket historia bakom företaget också, det gör saken ännu roligare, förklarar Daniel Magnusson.

Utanför företagets lokaler bjöd man på jubileumsfest. Foto: Jennie Einarsson

På fredagen firade man 80-årsjubileum genom att bjuda på korv, kaffe, tipspromenad och kanske mest intressant, att visa upp den gamla brunnsborrningsmaskinen som man fasade ut på 60-talet.

– När firman startade 1943 så var det den här gamla linstöten som vi körde med fram till 60-talet ungefär, då började vi med tryckluft och så är det fortfarande idag fast i lite modernare version. När det gick bra på den tiden var borrsjunkningen cirka 3 meter om dagen, idag borrar vi 200 meter om dagen. På den tiden var det vanligt att man bodde hemma hos familjen som man borrade åt under en till två månader som arbetet pågick, berättar Lars Magnusson.

– Det är lite roligt, för de blev nästan som familjemedlemmar, de kom och hälsade på hemma hos brunnsborrarna sedan, tillägger Daniel.

Den gamla linstöten finns bevarad på firman. Foto: Jennie Einarsson

Summerat har man över dessa 80 år borrat omkring 14 000 brunnar vilket innebär att man borrat hela 1,8 miljoner meter.

– Ja, det har blivit några meter genom åren, skrattar Daniel och tillägger att de flesta är gjorda inom 10 mils radie.

Inför jubileet hade SGU (Sveriges geologiska undersökning) bidragit med en karta med utmärkta brunnar företaget borrat sedan 80-talet. Foto: Jennie Einarsson

Företaget är verksamt över ett stort geografiskt område som sträcker sig från Örebro mot Hällefors, Nora, Lindesberg och vidare österut mot Arboga och köping. Under de 80 år man varit aktiva har man hållit sig till den verksamhet som man en gång startade. Främst arbetar man idag med energibrunnar för värmepumpar och vattenbrunnar.

– Egentligen har vi inte ändrat inriktning under de här 80 åren, däremot har energiborrning tillkommit de sista 20 åren, berättar Lars.

– Vi arbetar också mycket runt pumpsidan, som vattenpumpar och service på dessa. Vattenrening är också en del som kommer mer och mer, tillägger Daniel.

Debe Flow Group erbjuder bland annat svensktillverkad utrustning för vattenförsörjning, geoenergi och vattenrening. Foto: Jennie Einarsson

På plats under dagen fanns även nära samarbetspartners som Debe Flow Group och Storå rör som visade upp sina produkter.

– Storå rör har bergvärmesidan kan man säga, vi har i princip en borrmaskin året runt som går åt Storå rör, de installerar otroligt mycket bergvärmepumpar, förklarar Lars.

Göran Fredriksson, koordinator och Mattias Mohss, säljare och kyltekniker från Storå rör visade upp det senaste inom värmepumpsteknologin. Foto: Jennie Einarsson

– Våra kunder hör även av sig till oss angående vattenbrunnar och då är det Magnusson & Pettersson som utför det, vi har ett nära samarbete. Storå rör har funnits sedan 1965 och vi har haft ett samarbete under alla dessa år vad vi har förstått, berättar Mattias Mohss, säljare och kyltekniker på Storå rör.

Publicerad 22 september 2023 klockan 19:15

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Andreas Palm tillsammans med sina föräldrar Gösta och Lisbet Palm. Foto: Privat

Efter föräldrarnas plötsliga död – Andreas ger konsert till förmån för Cancerfonden

Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.

20 mars 2026 klockan 11:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Valborgsmässoaftonen i Lindesberg 2025. Arkivfoto: Freja Einarsson

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

20 mars 2026 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det ...

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen

På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera ...

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.

16 mars 2026 klockan 17:54 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindesbergs Stjärnor stod för underhållning med stjärnglans. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg

Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.

16 mars 2026 klockan 16:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på ...
13 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Span på vårfåglar
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
13 mars 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och ...
12 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.

11 mars 2026 klockan 20:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg

Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.

11 mars 2026 klockan 18:08 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett ...

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”

Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ...

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg

På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den ...

Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen

Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.

9 mars 2026 klockan 17:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”

Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter ...

Trio överraskades med att prisas Årets Ramsbergare

I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026

Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 ...

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”

Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av ...

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg

Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka mö...

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det g...

Geten Pelle vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson. Allan Runefelt. Foto: Privat.

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.

5 mars 2026 klockan 17:06 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie f...
4 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades å...
4 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. ...
3 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-27

2026-02-27

2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-25

2026-03-20 15:14