Det blev en stor glädje på publikplats när Fläsk Ken tog sin andra raka seger med Valentin Prevost. Foto: Isabella Jansson Wiklund.

Familjeglädje på Fornaboda

Inför fredagens lunchtävlingar så hade kusken, Valentin Prevost, stora delar av familjen på plats för en trevlig lunch på travet. När Gävlekusken senare under dagen skrällde till med seger, tillsammans med Fläsk Ken, så hördes den stora glädjen från familjen som hejade vid mållinjen.
– Det är kul att de är på plats, säger Valentin Prevost.

För nästan, på dagen, en månad sedan så presenterade kusken Valentin Prevost upp sig inför Fornabodapubliken. Förutom sin första tränarseger i karriären, så tog även den fransuppväxta kusken sin första dubbelseger vilket vid tillfället skapade glädje hos Gävlekusken.

Inför fredagens lunchtävlingar på Fornaboda så började kusken sin dag på publikplats där familjen, på sin sambos sida, var på plats med mat och tankar om trevliga tävlingar på tävlingsovalen.

Valentin Prevost hann med att besöka familjen innan tävlingarna. Foto: Timmy Lundegård.

När loppet väl närmade sig så höll sig Valentin lugn i sulkyn bakom sin egentränade Fläsk Ken, som inledde loppet som andra häst i andra spår. Med mindre än ett halvt varv till mål så styrde Gävlekusken ut i tredje spår, där duon tog kommandot redan med 160 meter innan mål där en stor glädje uppstod hos den gästande familjen.

– Det är kul att de är på plats, kommenterade Valentin efter segern och berättade om loppet:

– Vi valde innan loppet att ta bort skorna på hästen för första gången, men att jag skulle vinna mot det här motståndet trodde jag ändå skulle vara tufft. Barfotabalansen visade sig ge bra effekt idag samtidigt som vi fick ett perfekt lopp med en bra start och en bra rygg, samtidigt som han är lite av en traktor i styrkan de sista 200 meterna, berättade Valentin efter loppet.

Med startsnabba hästar i loppet så blev det som beräknat en snabb öppning, där Linda Sedström var snabbast till ledningen. Första halvvarvet gick på 1.12,0, där ledarklungan avslutade loppet i ett liknande tempo. Ett snabbt tempo för klassen.

– Tempot spelade inte så stor roll för oss, det var bara att köra, sade Valentin efter loppet.

Fläsk Ken var överlägsen på upploppet. Foto: Timmy Lundegård

Utklassning av en kommande montéstjärna: ”En grym häst”
En av dagens största favoriter hittades i fredagens montélopp. Den åttaåriga valacken, G.R.J.’s Wolverine, gästade Fornaboda som en färsk montévinnare, efter en överlägsen triumf i mitten av juli. Segern var hästens första montéstart, där samma ryttare, Jonathan Carré, var på plats.

Hästen serverades ett fint rygglopp där man, trots 40 meters tillägg, utklassade sina konkurrenter. Efter att börjat loppet 40 meter bakom hästarna på start, så avslutade segerduon 40 meter framför konkurrenterna i mål. Segertiden blev dessutom mycket fina 1.14,4.

– Oj så fin han var idag, sade en imponerad Jonathan Carré.

Hela vinnargänget var imponerade över montésegern. Foto: Isabella Jansson Wiklund

– Han går bra i ryggar och idag jobbade han mest själv. Jag hade tussarna kvar och han var aldrig nära någon maxfart i loppet. Det är en grym häst och han känns jättefin för att göra sitt andra montélopp, säger Jonathan som tror att det kan vara en häst för de större loppen:

– Just nu är han kanske lite för ny inom montén, men ge honom mellan fem till sex liknande lopp så tror jag att han kommer kunna hävda sig i Frankrike.

För hemmatränarna så blev det glada miner, även om segrarna uteblev. Fornabodatränarna fick med sig två tredje platser, där den första tredje platsen kom genom Jimmi Ehlers-tränade, Ceboruco. Körd av Örebrokusken Sofia Adolfsson.

Nöjdast var däremot Eleonore Hultdahl som blev den andra tränaren, att få med sig en tredje plats till stallet. Tredje platsen togs mot slutet av dagen med Chasse Royale Rick, körd av värmlandskusken, Petter Karlsson.

– Det här känns som en seger. Vi vet att han kan springa men det har alltid krånglat en hel del med något. Förut har det varit galopper men också att han inte har fått trava ut sig innan man kör iväg med honom. Vi är jättenöjda att han överhuvudtaget travade igenom loppet idag och vi hade varit lika nöjda om han så hade blivit fyra i mål.

Chasse Royale Rick blev trea med Petter Karlsson. Foto: Timmy Lundegård

Lunchens vinnare:
Lopp 1:
Tiramisu Doc – Micael Lindblom (Johanna Pehrsson) – 15,42
Lopp 2: Fläsk Ken – Valentin Prevost – 9,46
Lopp 3: Ready Trophy – Iina Aho (Mikko Aho) – 13,54
Lopp 4: High on Pepper – Jorma Kontio (Katja Melkko) – 4,71
Lopp 5: Make it Schermer – Andreas Lövdal (Nicklas Westerholm) – 1,59
Lopp 6: G.R.J.’s Wolverine – Jonathan Carré (Jörgen S Eriksson) – 2,07
Lopp 7: Nemo M.L. – Petter Karlsson (Henrik Sevon) – 31,63
Lopp 8: Esposito – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 1,79
Lopp 9: Feeling Fat – Johan Brandel – 27,67

Publicerad 5 augusti 2022 klockan 19:03

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Birgitta och Arne Eriksson förtidsröstade på torsdagen. Foto: Jennie Einarsson

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.

3 september 2026 klockan 18:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.

2 september 2026 klockan 17:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På ...

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en ...

Willhelm Sundman (L), Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: Fredrik Norman / Pressbild Liberalerna

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.

1 september 2026 klockan 08:45 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en ...
31 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial...
31 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag ...
31 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.

29 augusti 2026 klockan 19:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga...

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.

26 augusti 2026 klockan 16:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas ...

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt ...

Foto: Camilla Lagerman

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”

I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.

24 augusti 2026 klockan 11:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula ...
23 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...
22 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt ...
21 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-09-04 06:50