Den musikaliska familjen Hellgren ger en udda konsert. Foto: privat
Familjen Hellgren skapar julstämning på hemmaplan
Familjen Hellgren består av musikerna/musiklärarna Lars och Louise Hellgren och deras vuxna barn Mirjam, Samuel, Sara och Hanna. En minst sagt musikalisk familj som under många år uppträtt tillsammans i hela Sverige och även deltagit i den välkända tävlingen ”Talang” i TV4 2008, där man ställde upp med sig egna lilla familjeorkester. Nu laddar familjen upp för ett nytt uppträdande med en festlig julkonsert i Pingstkyrkan i Lindesberg på söndag.
– Vi vistas här i Lindesberg varje dag och vi har lärt känna mycket folk här under åren så det känns verkligen som hemmaplan förklarar, Louise Hellgren.
Även om familjen bor en bit utanför Lindesberg så har flera av familjemedlemmarna en nära anknytning till staden, både Louise och Lars har nämligen under flera år arbetat som musiklärare på Kuturskolan Garnalia och även döttrarna Hanna och Sara har och har haft sina arbetsplatser här.
– Vi vistas här i Lindesberg varje dag och vi har lärt känna mycket folk här under åren så det känns verkligen som hemmaplan för oss. Det ska bli jätteroligt att få komma till Pingstkyrkan och göra en julkonsert, speciellt när alla barnen kan vara med, förklarar Louise Hellgren.
Utöver klassiska instrument så som piano, violin och tuba, finns humoristiska inslag med instrument som man kanske inte trodde att det var möjligt att spela på, så som duschslang, såg och en elrörstrumpet som Lars byggt ihop av rördelar.
– Vi har också satt ett munstycke på en krycka så det går att spela på hålen man använder för att reglera höjden, skrattar Louise och förklarar att det går att spela på i stort sett allting.
För att få en bra balans i konserten så innehåller den både lek och allvar berättar Louise. Det blir en blandning av traditionella julsånger, allsång och lite roliga inslag där man bland annat kommer att blåsa upp ballongfigurer.
– Den här julkonserten är för precis alla åldrar, vi vill att hela familjen ska få en rolig stund. Själv tycker jag att det är en väldigt trevlig föreställning, även om jag kanske är lite partisk, avslutar Louise med ett skratt.
Julkonserten äger rum i Pingstkyrkan i Lindesberg söndag 18/12 kl 11.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
Kraftig garagebrand utanför Lindesberg
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på ...
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.