Den musikaliska familjen Hellgren ger en udda konsert. Foto: privat
Familjen Hellgren skapar julstämning på hemmaplan
Familjen Hellgren består av musikerna/musiklärarna Lars och Louise Hellgren och deras vuxna barn Mirjam, Samuel, Sara och Hanna. En minst sagt musikalisk familj som under många år uppträtt tillsammans i hela Sverige och även deltagit i den välkända tävlingen ”Talang” i TV4 2008, där man ställde upp med sig egna lilla familjeorkester. Nu laddar familjen upp för ett nytt uppträdande med en festlig julkonsert i Pingstkyrkan i Lindesberg på söndag.
– Vi vistas här i Lindesberg varje dag och vi har lärt känna mycket folk här under åren så det känns verkligen som hemmaplan förklarar, Louise Hellgren.
Även om familjen bor en bit utanför Lindesberg så har flera av familjemedlemmarna en nära anknytning till staden, både Louise och Lars har nämligen under flera år arbetat som musiklärare på Kuturskolan Garnalia och även döttrarna Hanna och Sara har och har haft sina arbetsplatser här.
– Vi vistas här i Lindesberg varje dag och vi har lärt känna mycket folk här under åren så det känns verkligen som hemmaplan för oss. Det ska bli jätteroligt att få komma till Pingstkyrkan och göra en julkonsert, speciellt när alla barnen kan vara med, förklarar Louise Hellgren.
Utöver klassiska instrument så som piano, violin och tuba, finns humoristiska inslag med instrument som man kanske inte trodde att det var möjligt att spela på, så som duschslang, såg och en elrörstrumpet som Lars byggt ihop av rördelar.
– Vi har också satt ett munstycke på en krycka så det går att spela på hålen man använder för att reglera höjden, skrattar Louise och förklarar att det går att spela på i stort sett allting.
För att få en bra balans i konserten så innehåller den både lek och allvar berättar Louise. Det blir en blandning av traditionella julsånger, allsång och lite roliga inslag där man bland annat kommer att blåsa upp ballongfigurer.
– Den här julkonserten är för precis alla åldrar, vi vill att hela familjen ska få en rolig stund. Själv tycker jag att det är en väldigt trevlig föreställning, även om jag kanske är lite partisk, avslutar Louise med ett skratt.
Julkonserten äger rum i Pingstkyrkan i Lindesberg söndag 18/12 kl 11.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.