Den musikaliska familjen Hellgren ger en udda konsert. Foto: privat
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Familjen Hellgren skapar julstämning på hemmaplan
Familjen Hellgren består av musikerna/musiklärarna Lars och Louise Hellgren och deras vuxna barn Mirjam, Samuel, Sara och Hanna. En minst sagt musikalisk familj som under många år uppträtt tillsammans i hela Sverige och även deltagit i den välkända tävlingen ”Talang” i TV4 2008, där man ställde upp med sig egna lilla familjeorkester. Nu laddar familjen upp för ett nytt uppträdande med en festlig julkonsert i Pingstkyrkan i Lindesberg på söndag.
– Vi vistas här i Lindesberg varje dag och vi har lärt känna mycket folk här under åren så det känns verkligen som hemmaplan förklarar, Louise Hellgren.
Annons
Även om familjen bor en bit utanför Lindesberg så har flera av familjemedlemmarna en nära anknytning till staden, både Louise och Lars har nämligen under flera år arbetat som musiklärare på Kuturskolan Garnalia och även döttrarna Hanna och Sara har och har haft sina arbetsplatser här.
– Vi vistas här i Lindesberg varje dag och vi har lärt känna mycket folk här under åren så det känns verkligen som hemmaplan för oss. Det ska bli jätteroligt att få komma till Pingstkyrkan och göra en julkonsert, speciellt när alla barnen kan vara med, förklarar Louise Hellgren.
Utöver klassiska instrument så som piano, violin och tuba, finns humoristiska inslag med instrument som man kanske inte trodde att det var möjligt att spela på, så som duschslang, såg och en elrörstrumpet som Lars byggt ihop av rördelar.
– Vi har också satt ett munstycke på en krycka så det går att spela på hålen man använder för att reglera höjden, skrattar Louise och förklarar att det går att spela på i stort sett allting.
För att få en bra balans i konserten så innehåller den både lek och allvar berättar Louise. Det blir en blandning av traditionella julsånger, allsång och lite roliga inslag där man bland annat kommer att blåsa upp ballongfigurer.
– Den här julkonserten är för precis alla åldrar, vi vill att hela familjen ska få en rolig stund. Själv tycker jag att det är en väldigt trevlig föreställning, även om jag kanske är lite partisk, avslutar Louise med ett skratt.
Julkonserten äger rum i Pingstkyrkan i Lindesberg söndag 18/12 kl 11.00
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.