Den musikaliska familjen Hellgren ger en udda konsert. Foto: privat
Familjen Hellgren skapar julstämning på hemmaplan
Familjen Hellgren består av musikerna/musiklärarna Lars och Louise Hellgren och deras vuxna barn Mirjam, Samuel, Sara och Hanna. En minst sagt musikalisk familj som under många år uppträtt tillsammans i hela Sverige och även deltagit i den välkända tävlingen ”Talang” i TV4 2008, där man ställde upp med sig egna lilla familjeorkester. Nu laddar familjen upp för ett nytt uppträdande med en festlig julkonsert i Pingstkyrkan i Lindesberg på söndag.
– Vi vistas här i Lindesberg varje dag och vi har lärt känna mycket folk här under åren så det känns verkligen som hemmaplan förklarar, Louise Hellgren.
Även om familjen bor en bit utanför Lindesberg så har flera av familjemedlemmarna en nära anknytning till staden, både Louise och Lars har nämligen under flera år arbetat som musiklärare på Kuturskolan Garnalia och även döttrarna Hanna och Sara har och har haft sina arbetsplatser här.
– Vi vistas här i Lindesberg varje dag och vi har lärt känna mycket folk här under åren så det känns verkligen som hemmaplan för oss. Det ska bli jätteroligt att få komma till Pingstkyrkan och göra en julkonsert, speciellt när alla barnen kan vara med, förklarar Louise Hellgren.
Utöver klassiska instrument så som piano, violin och tuba, finns humoristiska inslag med instrument som man kanske inte trodde att det var möjligt att spela på, så som duschslang, såg och en elrörstrumpet som Lars byggt ihop av rördelar.
– Vi har också satt ett munstycke på en krycka så det går att spela på hålen man använder för att reglera höjden, skrattar Louise och förklarar att det går att spela på i stort sett allting.
För att få en bra balans i konserten så innehåller den både lek och allvar berättar Louise. Det blir en blandning av traditionella julsånger, allsång och lite roliga inslag där man bland annat kommer att blåsa upp ballongfigurer.
– Den här julkonserten är för precis alla åldrar, vi vill att hela familjen ska få en rolig stund. Själv tycker jag att det är en väldigt trevlig föreställning, även om jag kanske är lite partisk, avslutar Louise med ett skratt.
Julkonserten äger rum i Pingstkyrkan i Lindesberg söndag 18/12 kl 11.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.