Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat

Familjen om cupen som hedrar deras avlidne son: ”Väldigt tacksamma”

På söndag den 8 oktober genomförs fotbollscupen Benjamins Minne för andra året i rad. Cupen, som arrangeras av IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 tillsammans med LindeNytt, är en hyllning till lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer, endast 10 år gammal. Nu berättar Benjamins föräldrar för första gången om vad cupen betyder för dem, och hur sonens minne lever vidare.
– Det går inte beskriva med ord hur fin insats alla gör i det här, säger Benjamins mamma Indira.

Det var strax efter sommarlovet 2018 som livet för alltid förändrades för familjen Hejub i Lindesberg. Sonen Benjamin skulle börja tvåan och såg fram emot att få träffa alla kompisar igen efter ett långt lov. Men så blev det inte. Istället insjuknade han i cancer och livet sattes på paus. Länge såg det ut som att han skulle besegra den aggressiva sjukdomen, men plötsligt förvärrades hans tillstånd och i maj 2020 somnade han in blott 10 år gammal.

En av de sista lagbilderna där Benjamin finns med, här längst ut till höger på andra raden. Foto: Privat

Strax efter Benjamins bortgång började lagets tränare, Aleksander ”Sasha” Lazarevic, att fundera över en cup för att hedra minnet av den saknade lagkamraten. Dessvärre kom coronapandemin i vägen och all aktivitet lades på is. Men så i oktober 2022 kunde man äntligen göra verklighet av visionen, och skapade tillsammans med LindeNytt Benjamins minne.

– Vi uppskattar det väldigt mycket, vi tycker det är viktigt och vi är väldigt tacksamma för alla som har organiserat detta, speciellt Sasha som tagit initiativet till det, berättar Benjamins pappa Namir.

Totalt 13 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige under cupen 2022, där sammanlagt 10 lag deltog. På söndag den 8 oktober är det dags för den andra upplagan av cupen, som i år är nästan dubbelt så stor, med totalt 17 lag från hela Mellansverige. Dessutom sponsrar en rad företag och kändisar, bland annat Mikael Persbrandt och Bingo Rimér, med priser till lotteriet där alla intäkter går till Barncancerfonden Mellansverige.

– Det går inte beskriva med ord hur fin insats alla gör i det här, LindeNytt, Benjamins kompisar och klubben. Det betyder så mycket samtidigt som det inte går att komma ifrån smärtan, man lever med saknaden och smärtan varje dag, man är illa tvungen att lära sig leva med det här, säger Indira.

Benjamin i blå mössa, tillsammans med kompisarna Noah och Noah. Arkivfoto: Camilla Lagerman

I pojklaget spelar även Benjamins två bästa vänner, Noah och Noah, som tillsammans med Benjamin utgjorde en otroligt sammansvetsad trio. Att bästisarna nu är med och hedrar sin vän är något som betyder mycket för föräldrarna.

– Det var så starkt band mellan dem alla tre, så det betyder mycket, det värmer mig om hjärtat. Han kallade dem för sina brorsor, och de höll kontakten under hela hans behandling, både hemma och via spel online, de var alltid uppkopplade. Det betydde så mycket för honom, det fick honom att inte tänka så mycket på sjukdomen utan kunde istället vara i spelvärlden med kompisarna han tyckte om, berättar Indira.

– Det betyder mycket för oss att de är med, de påminner mycket om Benjamin, de var bästa kompisar och har lekt och spelat ihop sedan de var små, berättar Namir.

Foto: Privat

Både Namir och Indira berättar om vad Benjamin tyckte om att göra, spela tennis, umgås med kompisarna och ibland spela in videos till deras egen Youtubekanal. Men fotbollen var också en väldigt stor del av hans liv.

– Fotbollen betydde mycket, det var allt han ville göra och han längtade efter att få spela, säger Namir.

– När han var på barnmottagningen på USÖ kom ÖSK dit och delade ut sina originalfotbollar från matcherna, det tyckte Benjamin mycket om, berättar Indira.

Benjamins minne går av stapeln på söndag den 8 oktober, med första avspark klockan 09:00 i Fritidsbyn.

Publicerad 7 oktober 2023 klockan 11:43

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.

18 november 2025 klockan 16:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Foto: Lindesbergs kommun

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.

18 november 2025 klockan 14:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det ...

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

Från vänster Emil Henrohn, Martin Stokke Mathiesen, Clara Henry. Sittande: Markus Virta Foto: Nadja Sjöström

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.

17 november 2025 klockan 12:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”
Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära ...
15 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två ...
15 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...
14 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.

14 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Matilda Persson från Nya Snickerifabriken och Elin Olofsson från Gåvoboden är redo att samla in julklappar till utsatta barnfamiljer. Foto: Gåvoboden

De samlar in julklappar till barnen: “Vi vill göra julen lite lättare för barnfamiljer”

Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.

14 november 2025 klockan 15:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. ...

Anwar Ghoubari från Wemake är initiativtagare till Hillstreets språkcafé. Foto: Jennie Einarsson

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram

Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.

13 november 2025 klockan 13:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid

På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans ...

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna

Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde ...

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin

Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda...

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott

Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en st...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex

Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.

10 november 2025 klockan 10:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?
INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi ...
10 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig...
9 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Svar till Daniel Badman – samt alla berörda Lindebor
SLUTREPLIK: Daniel Badman - du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
8 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-08

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-06

2025-11-06

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-03

2025-11-18 21:11