Som vi kunde berätta tidigare idag, så har arbetet med klottersaneringen i järnvägstunneln utsatts för ett ganska så omfattande sabotage den gångna helgen. Bland annat har flera värmefläktar stulits – och det innebär att man nu måste börja om från början igen och måla om hela tunneln.
-Det är jättetrist, kostsamt och innebär också att vi tvingas hålla tunneln stängd hela den här veckan, konstaterar Lars-Gunnar Björklund på BKT.
Allt arbete som utfördes i slutet av förra veckan, då klottersaneringen påbörjades, har gått till spillo. När fläktarna stals kyldes tunneln av igen och fukten trängde ner. Därför måste man nu börja om och värma upp tunneln på nytt och sedan måla om hela tunneln.
-Ja, tyvärr finns det inte något annat vi kan göra nu. Det här blir naturligtvis en merkostnad och ett merarbete. Men vi har inget val, säger Lars-Gunnar.
Med anledning av sabotaget så kommer själva arbetet att ta mycket längre tid än planerat. Det innebär i sin tur att tunneln måste hållas stängd mycket längre tid och det ställer naturligtvis till det för många som dagligen har vanan att gå den vägen.
-Jag hoppas folket har överseende med detta beslut, vi har som sagt inget annat alternativ. Nu blir det stängt hela veckan och nu ska vi även hålla lite bevakning på de nya fläktarna så att detta inte upprepas, förklarar Lars-Gunnar Björklund.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.