Som vi kunde berätta tidigare idag, så har arbetet med klottersaneringen i järnvägstunneln utsatts för ett ganska så omfattande sabotage den gångna helgen. Bland annat har flera värmefläktar stulits – och det innebär att man nu måste börja om från början igen och måla om hela tunneln.
-Det är jättetrist, kostsamt och innebär också att vi tvingas hålla tunneln stängd hela den här veckan, konstaterar Lars-Gunnar Björklund på BKT.
Allt arbete som utfördes i slutet av förra veckan, då klottersaneringen påbörjades, har gått till spillo. När fläktarna stals kyldes tunneln av igen och fukten trängde ner. Därför måste man nu börja om och värma upp tunneln på nytt och sedan måla om hela tunneln.
-Ja, tyvärr finns det inte något annat vi kan göra nu. Det här blir naturligtvis en merkostnad och ett merarbete. Men vi har inget val, säger Lars-Gunnar.
Med anledning av sabotaget så kommer själva arbetet att ta mycket längre tid än planerat. Det innebär i sin tur att tunneln måste hållas stängd mycket längre tid och det ställer naturligtvis till det för många som dagligen har vanan att gå den vägen.
-Jag hoppas folket har överseende med detta beslut, vi har som sagt inget annat alternativ. Nu blir det stängt hela veckan och nu ska vi även hålla lite bevakning på de nya fläktarna så att detta inte upprepas, förklarar Lars-Gunnar Björklund.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.