På lördag i nästa vecka fylls Lindesberg Arena av sång och musik – och en rekordpublik. Manskören Harmonis årliga vårshow, Capricen, har nämligen slagit nytt försäljningsrekord. Totalt 2800 biljetter är sålda och räkneverket tickar fortfarande.- Det är jätteroligt, säger Anders Svensson som med övriga i produktionen hoppas och tror att den sista veckan skall inbringa ytterligare cirka 100 sålda stolar.
1984 stod Manskören inför en publik på 130 personer, i Strandskolan, när de bjöd på den allra första Capricen någonsin. I dag sjunger kören inför en jättepublik i en modern arena och har ett helt produktionsbolag i ryggen. Mycket har hänt sedan det begav sig, konstaterar Anders Svensson i Manskören Harmoni.
– Ja, det här har vuxit enormt mycket under åren och vi märker fortfarande att Capricen sprider sig utanför kommun- och länsgränsen, förklarar Svensson.
En bekräftelse på detta, är att man i år har fått veta att bussresor arrangerats från Falun och Vadstena.
– Det är väldigt skoj att människor kommer från olika håll i landet, till Lindesberg, för att se vår show. Jag vill tolka det som att showen fortfarande växer och sprider sig till en ny publik ute i landet, säger Anders Svensson.
Rekordpublik
Det dröjde inte många veckor efter biljettsläppet som man började sia om ett nytt publikrekord i år. Detta har nu bekräftats då man passerat det tidigare försäljningsrekordet på 2650 sålda biljetter.
– Det är jätteroligt. Just nu är vi på 2800 sålda biljetter och tror att vi kan nå 2900 i nästa vecka.
Hårt slit och många engagerade människor ligger bakom framgångarna för kören. Sedan har man haft draghjälp av att man sedan ett par år tillbaka har en gästartist utöver den hemliga artisten. Förra året var det Lisa Nilsson som gästade och i år står Sarah Dawn Finer redo för rollen.
– Även om Capricen bygger mycket på överraskningar, så tror jag att det här med en offentlig gästartist har bidragit till att biljettförsäljningen har ökat på senare år, avslutar han.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden – och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, och efter vi skrev vår text för att stödja Lindeborna.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.