På lördag i nästa vecka fylls Lindesberg Arena av sång och musik – och en rekordpublik. Manskören Harmonis årliga vårshow, Capricen, har nämligen slagit nytt försäljningsrekord. Totalt 2800 biljetter är sålda och räkneverket tickar fortfarande.- Det är jätteroligt, säger Anders Svensson som med övriga i produktionen hoppas och tror att den sista veckan skall inbringa ytterligare cirka 100 sålda stolar.
1984 stod Manskören inför en publik på 130 personer, i Strandskolan, när de bjöd på den allra första Capricen någonsin. I dag sjunger kören inför en jättepublik i en modern arena och har ett helt produktionsbolag i ryggen. Mycket har hänt sedan det begav sig, konstaterar Anders Svensson i Manskören Harmoni.
– Ja, det här har vuxit enormt mycket under åren och vi märker fortfarande att Capricen sprider sig utanför kommun- och länsgränsen, förklarar Svensson.
En bekräftelse på detta, är att man i år har fått veta att bussresor arrangerats från Falun och Vadstena.
– Det är väldigt skoj att människor kommer från olika håll i landet, till Lindesberg, för att se vår show. Jag vill tolka det som att showen fortfarande växer och sprider sig till en ny publik ute i landet, säger Anders Svensson.
Rekordpublik
Det dröjde inte många veckor efter biljettsläppet som man började sia om ett nytt publikrekord i år. Detta har nu bekräftats då man passerat det tidigare försäljningsrekordet på 2650 sålda biljetter.
– Det är jätteroligt. Just nu är vi på 2800 sålda biljetter och tror att vi kan nå 2900 i nästa vecka.
Hårt slit och många engagerade människor ligger bakom framgångarna för kören. Sedan har man haft draghjälp av att man sedan ett par år tillbaka har en gästartist utöver den hemliga artisten. Förra året var det Lisa Nilsson som gästade och i år står Sarah Dawn Finer redo för rollen.
– Även om Capricen bygger mycket på överraskningar, så tror jag att det här med en offentlig gästartist har bidragit till att biljettförsäljningen har ökat på senare år, avslutar han.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.