På lördag i nästa vecka fylls Lindesberg Arena av sång och musik – och en rekordpublik. Manskören Harmonis årliga vårshow, Capricen, har nämligen slagit nytt försäljningsrekord. Totalt 2800 biljetter är sålda och räkneverket tickar fortfarande.- Det är jätteroligt, säger Anders Svensson som med övriga i produktionen hoppas och tror att den sista veckan skall inbringa ytterligare cirka 100 sålda stolar.
1984 stod Manskören inför en publik på 130 personer, i Strandskolan, när de bjöd på den allra första Capricen någonsin. I dag sjunger kören inför en jättepublik i en modern arena och har ett helt produktionsbolag i ryggen. Mycket har hänt sedan det begav sig, konstaterar Anders Svensson i Manskören Harmoni.
– Ja, det här har vuxit enormt mycket under åren och vi märker fortfarande att Capricen sprider sig utanför kommun- och länsgränsen, förklarar Svensson.
En bekräftelse på detta, är att man i år har fått veta att bussresor arrangerats från Falun och Vadstena.
– Det är väldigt skoj att människor kommer från olika håll i landet, till Lindesberg, för att se vår show. Jag vill tolka det som att showen fortfarande växer och sprider sig till en ny publik ute i landet, säger Anders Svensson.
Rekordpublik
Det dröjde inte många veckor efter biljettsläppet som man började sia om ett nytt publikrekord i år. Detta har nu bekräftats då man passerat det tidigare försäljningsrekordet på 2650 sålda biljetter.
– Det är jätteroligt. Just nu är vi på 2800 sålda biljetter och tror att vi kan nå 2900 i nästa vecka.
Hårt slit och många engagerade människor ligger bakom framgångarna för kören. Sedan har man haft draghjälp av att man sedan ett par år tillbaka har en gästartist utöver den hemliga artisten. Förra året var det Lisa Nilsson som gästade och i år står Sarah Dawn Finer redo för rollen.
– Även om Capricen bygger mycket på överraskningar, så tror jag att det här med en offentlig gästartist har bidragit till att biljettförsäljningen har ökat på senare år, avslutar han.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.