På lördag i nästa vecka fylls Lindesberg Arena av sång och musik – och en rekordpublik. Manskören Harmonis årliga vårshow, Capricen, har nämligen slagit nytt försäljningsrekord. Totalt 2800 biljetter är sålda och räkneverket tickar fortfarande.- Det är jätteroligt, säger Anders Svensson som med övriga i produktionen hoppas och tror att den sista veckan skall inbringa ytterligare cirka 100 sålda stolar.
1984 stod Manskören inför en publik på 130 personer, i Strandskolan, när de bjöd på den allra första Capricen någonsin. I dag sjunger kören inför en jättepublik i en modern arena och har ett helt produktionsbolag i ryggen. Mycket har hänt sedan det begav sig, konstaterar Anders Svensson i Manskören Harmoni.
– Ja, det här har vuxit enormt mycket under åren och vi märker fortfarande att Capricen sprider sig utanför kommun- och länsgränsen, förklarar Svensson.
En bekräftelse på detta, är att man i år har fått veta att bussresor arrangerats från Falun och Vadstena.
– Det är väldigt skoj att människor kommer från olika håll i landet, till Lindesberg, för att se vår show. Jag vill tolka det som att showen fortfarande växer och sprider sig till en ny publik ute i landet, säger Anders Svensson.
Rekordpublik
Det dröjde inte många veckor efter biljettsläppet som man började sia om ett nytt publikrekord i år. Detta har nu bekräftats då man passerat det tidigare försäljningsrekordet på 2650 sålda biljetter.
– Det är jätteroligt. Just nu är vi på 2800 sålda biljetter och tror att vi kan nå 2900 i nästa vecka.
Hårt slit och många engagerade människor ligger bakom framgångarna för kören. Sedan har man haft draghjälp av att man sedan ett par år tillbaka har en gästartist utöver den hemliga artisten. Förra året var det Lisa Nilsson som gästade och i år står Sarah Dawn Finer redo för rollen.
– Även om Capricen bygger mycket på överraskningar, så tror jag att det här med en offentlig gästartist har bidragit till att biljettförsäljningen har ökat på senare år, avslutar han.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.