Fredrik Edetun, Flügger Färg i Lindesberg, kommer att öppna en ny och större butik om lite drygt en månad och det blir den tredje adressen som Flügger sätter färg på sedan starten 2007. Lokalen för ändamålet fann han på ”traditionell mark” om man säger så.-Det har ju varit färgbutik här under många år så det passar väldigt bra att hålla traditionen vid liv, ler Fredrik Edetun.
Sedan 2008 driver Fredrik Edetun en Flüggerbutik i Lindesberg. Han tog över verksamheten från Bergmarks Måleri som startade butiken ungefär ett år tidigare. Hittills har butiken huserat på två olika adresser – nu går resan mot en tredje.
-Ja, men här kommer jag att bli kvar länge, ler Fredrik.
Den första april öppnar butiken i den lokal som Coloramabutiken hade tidigare i hörnet av Bytesgatan/Kungsgatan.
Idag har Flügger inte så väldigt goda förutsättningar att utvecklas och det är anledningen till att Fredrik väljer att röra på sig.
-Jag fick ett väldigt gott bemötande av fastighetsägaren, Egeryds Fastigheter, också. Det har bidragit mycket till att jag kan göra den här satsningen, säger han.
Den nuvarande lokalen på 120 kvm innebär att det blir ganska trångt att få plats med såväl varor som kunder.
-Den nya butiken blir tre gånger så stor och det kommer naturligtvis bli så mycket lättare och bättre för såväl mig själv som kunderna. Sedan finns möjlighet att utveckla butiken i andra riktningar. Jag har lite funderingar på att eventuellt få in konceptet ”järnhandel”. Jag har dock inte bestämt mig ännu, det blir i alla fall inte direkt från start men inom en snar framtid kanske, berättar Fredrik.
Egeryds Fastigheter uppger att man försöker skapa bättre förutsättningar för att sådana här etableringar skall vara möjliga. Fastighetsbolagets Martin Andersson är ansvarig för uthyrning av butikslokaler och uppger att man arbetar i syfte att underlätta och uppmuntra till nyetableringar.
-Vi gör vad vi kan för att underlätta för företagarna på olika sätt, även ekonomiskt. Jag är ganska övertygad om att det är rätt väg att gå för att handeln skall utvecklas i Lindesberg, säger han.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.