Fredrik Edetun, Flügger Färg i Lindesberg, kommer att öppna en ny och större butik om lite drygt en månad och det blir den tredje adressen som Flügger sätter färg på sedan starten 2007. Lokalen för ändamålet fann han på ”traditionell mark” om man säger så.-Det har ju varit färgbutik här under många år så det passar väldigt bra att hålla traditionen vid liv, ler Fredrik Edetun.
Sedan 2008 driver Fredrik Edetun en Flüggerbutik i Lindesberg. Han tog över verksamheten från Bergmarks Måleri som startade butiken ungefär ett år tidigare. Hittills har butiken huserat på två olika adresser – nu går resan mot en tredje.
-Ja, men här kommer jag att bli kvar länge, ler Fredrik.
Den första april öppnar butiken i den lokal som Coloramabutiken hade tidigare i hörnet av Bytesgatan/Kungsgatan.
Idag har Flügger inte så väldigt goda förutsättningar att utvecklas och det är anledningen till att Fredrik väljer att röra på sig.
-Jag fick ett väldigt gott bemötande av fastighetsägaren, Egeryds Fastigheter, också. Det har bidragit mycket till att jag kan göra den här satsningen, säger han.
Den nuvarande lokalen på 120 kvm innebär att det blir ganska trångt att få plats med såväl varor som kunder.
-Den nya butiken blir tre gånger så stor och det kommer naturligtvis bli så mycket lättare och bättre för såväl mig själv som kunderna. Sedan finns möjlighet att utveckla butiken i andra riktningar. Jag har lite funderingar på att eventuellt få in konceptet ”järnhandel”. Jag har dock inte bestämt mig ännu, det blir i alla fall inte direkt från start men inom en snar framtid kanske, berättar Fredrik.
Egeryds Fastigheter uppger att man försöker skapa bättre förutsättningar för att sådana här etableringar skall vara möjliga. Fastighetsbolagets Martin Andersson är ansvarig för uthyrning av butikslokaler och uppger att man arbetar i syfte att underlätta och uppmuntra till nyetableringar.
-Vi gör vad vi kan för att underlätta för företagarna på olika sätt, även ekonomiskt. Jag är ganska övertygad om att det är rätt väg att gå för att handeln skall utvecklas i Lindesberg, säger han.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.