Fredrik Edetun, Flügger Färg i Lindesberg, kommer att öppna en ny och större butik om lite drygt en månad och det blir den tredje adressen som Flügger sätter färg på sedan starten 2007. Lokalen för ändamålet fann han på ”traditionell mark” om man säger så.-Det har ju varit färgbutik här under många år så det passar väldigt bra att hålla traditionen vid liv, ler Fredrik Edetun.
Sedan 2008 driver Fredrik Edetun en Flüggerbutik i Lindesberg. Han tog över verksamheten från Bergmarks Måleri som startade butiken ungefär ett år tidigare. Hittills har butiken huserat på två olika adresser – nu går resan mot en tredje.
-Ja, men här kommer jag att bli kvar länge, ler Fredrik.
Den första april öppnar butiken i den lokal som Coloramabutiken hade tidigare i hörnet av Bytesgatan/Kungsgatan.
Idag har Flügger inte så väldigt goda förutsättningar att utvecklas och det är anledningen till att Fredrik väljer att röra på sig.
-Jag fick ett väldigt gott bemötande av fastighetsägaren, Egeryds Fastigheter, också. Det har bidragit mycket till att jag kan göra den här satsningen, säger han.
Den nuvarande lokalen på 120 kvm innebär att det blir ganska trångt att få plats med såväl varor som kunder.
-Den nya butiken blir tre gånger så stor och det kommer naturligtvis bli så mycket lättare och bättre för såväl mig själv som kunderna. Sedan finns möjlighet att utveckla butiken i andra riktningar. Jag har lite funderingar på att eventuellt få in konceptet ”järnhandel”. Jag har dock inte bestämt mig ännu, det blir i alla fall inte direkt från start men inom en snar framtid kanske, berättar Fredrik.
Egeryds Fastigheter uppger att man försöker skapa bättre förutsättningar för att sådana här etableringar skall vara möjliga. Fastighetsbolagets Martin Andersson är ansvarig för uthyrning av butikslokaler och uppger att man arbetar i syfte att underlätta och uppmuntra till nyetableringar.
-Vi gör vad vi kan för att underlätta för företagarna på olika sätt, även ekonomiskt. Jag är ganska övertygad om att det är rätt väg att gå för att handeln skall utvecklas i Lindesberg, säger han.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.