Polisen i Lindesberg har konstaterat att antalet fall av ”onödig körning” har ökat i centrala Lindesberg. Man har även fått indikationer från allmänheten om att så kallat ”street race” har förekommit nattetid vid minst ett tillfälle.
Det är inte helt ovanligt att se en sportigare bil accelerera iväg i centrum så det skriker om däcken. Detta sker ganska frekvent om kvällarna och förekommer även under dagtid när det är mycket trafik i centrum. Detta ”fenomen” tycks locka flest unga bilförare – unga män i synnerhet. Polisen är dock inte ett dugg road över dessa trafikbrott och nu har även klagomål från allmänheten inkommit.
-Man stampar gasen i botten och sedan tvärnitar man. Detta kallas onödig körning och med tanke på hastigheterna som förekommer så innebär det i regel att körkortet ryker samt att man får dryga böter, förklarar Thomas Jäderqvist.
Men polisen ser dessa trafikbrott som mycket allvarligare än att man ”bara” kör för fort. Det finns större farhågor kring problemet eftersom bilförarna inte bara utsätter sig själva för fara, utan även andra trafikanter samt oskyddade gångtrafikanter och cyklister.
Polisen kommer att behöva punktmarkera detta problem.
-Vi arbetar redan idag mycket intensivt med trafiken, men vi kommer att behöva göra en extrainsats vad gäller just det här med onödig körning, en mycket farlig lek som vissa håller på med, berättar Thomas Jäderqvist på polisen i Lindesberg.
Nyligen kom uppgifter från allmänheten om att så kallat ”street race” förekommit på Kristinavägen. Detta skedde vid tretiden på natten. Polisen är naturligtvis mycket tacksam för alla upplysningar man kan få.
-Självklart. Det allra bästa är om man noterar bilens registreringsnummer så att vi kan stoppa den aktuella bilen och prata med bilföraren. På det sättet kan vi få dem att inse att vi har ögonen på dem, för det här får inte fortsätta på det här sättet, konstaterar Jäderqvist.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.