Polisen i Lindesberg har konstaterat att antalet fall av ”onödig körning” har ökat i centrala Lindesberg. Man har även fått indikationer från allmänheten om att så kallat ”street race” har förekommit nattetid vid minst ett tillfälle.
Det är inte helt ovanligt att se en sportigare bil accelerera iväg i centrum så det skriker om däcken. Detta sker ganska frekvent om kvällarna och förekommer även under dagtid när det är mycket trafik i centrum. Detta ”fenomen” tycks locka flest unga bilförare – unga män i synnerhet. Polisen är dock inte ett dugg road över dessa trafikbrott och nu har även klagomål från allmänheten inkommit.
-Man stampar gasen i botten och sedan tvärnitar man. Detta kallas onödig körning och med tanke på hastigheterna som förekommer så innebär det i regel att körkortet ryker samt att man får dryga böter, förklarar Thomas Jäderqvist.
Men polisen ser dessa trafikbrott som mycket allvarligare än att man ”bara” kör för fort. Det finns större farhågor kring problemet eftersom bilförarna inte bara utsätter sig själva för fara, utan även andra trafikanter samt oskyddade gångtrafikanter och cyklister.
Polisen kommer att behöva punktmarkera detta problem.
-Vi arbetar redan idag mycket intensivt med trafiken, men vi kommer att behöva göra en extrainsats vad gäller just det här med onödig körning, en mycket farlig lek som vissa håller på med, berättar Thomas Jäderqvist på polisen i Lindesberg.
Nyligen kom uppgifter från allmänheten om att så kallat ”street race” förekommit på Kristinavägen. Detta skedde vid tretiden på natten. Polisen är naturligtvis mycket tacksam för alla upplysningar man kan få.
-Självklart. Det allra bästa är om man noterar bilens registreringsnummer så att vi kan stoppa den aktuella bilen och prata med bilföraren. På det sättet kan vi få dem att inse att vi har ögonen på dem, för det här får inte fortsätta på det här sättet, konstaterar Jäderqvist.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.