Polisen i Lindesberg har konstaterat att antalet fall av ”onödig körning” har ökat i centrala Lindesberg. Man har även fått indikationer från allmänheten om att så kallat ”street race” har förekommit nattetid vid minst ett tillfälle.
Det är inte helt ovanligt att se en sportigare bil accelerera iväg i centrum så det skriker om däcken. Detta sker ganska frekvent om kvällarna och förekommer även under dagtid när det är mycket trafik i centrum. Detta ”fenomen” tycks locka flest unga bilförare – unga män i synnerhet. Polisen är dock inte ett dugg road över dessa trafikbrott och nu har även klagomål från allmänheten inkommit.
-Man stampar gasen i botten och sedan tvärnitar man. Detta kallas onödig körning och med tanke på hastigheterna som förekommer så innebär det i regel att körkortet ryker samt att man får dryga böter, förklarar Thomas Jäderqvist.
Men polisen ser dessa trafikbrott som mycket allvarligare än att man ”bara” kör för fort. Det finns större farhågor kring problemet eftersom bilförarna inte bara utsätter sig själva för fara, utan även andra trafikanter samt oskyddade gångtrafikanter och cyklister.
Polisen kommer att behöva punktmarkera detta problem.
-Vi arbetar redan idag mycket intensivt med trafiken, men vi kommer att behöva göra en extrainsats vad gäller just det här med onödig körning, en mycket farlig lek som vissa håller på med, berättar Thomas Jäderqvist på polisen i Lindesberg.
Nyligen kom uppgifter från allmänheten om att så kallat ”street race” förekommit på Kristinavägen. Detta skedde vid tretiden på natten. Polisen är naturligtvis mycket tacksam för alla upplysningar man kan få.
-Självklart. Det allra bästa är om man noterar bilens registreringsnummer så att vi kan stoppa den aktuella bilen och prata med bilföraren. På det sättet kan vi få dem att inse att vi har ögonen på dem, för det här får inte fortsätta på det här sättet, konstaterar Jäderqvist.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.