Polisen i Lindesberg har konstaterat att antalet fall av ”onödig körning” har ökat i centrala Lindesberg. Man har även fått indikationer från allmänheten om att så kallat ”street race” har förekommit nattetid vid minst ett tillfälle.
Det är inte helt ovanligt att se en sportigare bil accelerera iväg i centrum så det skriker om däcken. Detta sker ganska frekvent om kvällarna och förekommer även under dagtid när det är mycket trafik i centrum. Detta ”fenomen” tycks locka flest unga bilförare – unga män i synnerhet. Polisen är dock inte ett dugg road över dessa trafikbrott och nu har även klagomål från allmänheten inkommit.
-Man stampar gasen i botten och sedan tvärnitar man. Detta kallas onödig körning och med tanke på hastigheterna som förekommer så innebär det i regel att körkortet ryker samt att man får dryga böter, förklarar Thomas Jäderqvist.
Men polisen ser dessa trafikbrott som mycket allvarligare än att man ”bara” kör för fort. Det finns större farhågor kring problemet eftersom bilförarna inte bara utsätter sig själva för fara, utan även andra trafikanter samt oskyddade gångtrafikanter och cyklister.
Polisen kommer att behöva punktmarkera detta problem.
-Vi arbetar redan idag mycket intensivt med trafiken, men vi kommer att behöva göra en extrainsats vad gäller just det här med onödig körning, en mycket farlig lek som vissa håller på med, berättar Thomas Jäderqvist på polisen i Lindesberg.
Nyligen kom uppgifter från allmänheten om att så kallat ”street race” förekommit på Kristinavägen. Detta skedde vid tretiden på natten. Polisen är naturligtvis mycket tacksam för alla upplysningar man kan få.
-Självklart. Det allra bästa är om man noterar bilens registreringsnummer så att vi kan stoppa den aktuella bilen och prata med bilföraren. På det sättet kan vi få dem att inse att vi har ögonen på dem, för det här får inte fortsätta på det här sättet, konstaterar Jäderqvist.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.