Farlig förlust för LIF Lindesberg

Det blev en tung match på hemmaplan när Kärra gästade Arenan. Trots en, målmässigt, jämn inledning, fick Kärra ett för stort övertag i den andra halvleken. Detta med åtta mål inför de sista tio minuterna. LIF försökte kämpa sig tillbaka men fick för mycket att hämta in. Något som lägger LIF mycket farligt till i tabellen.

Tiden börjar bli knapp för LIF Lindesberg som inför fredagens match har åtta matcher kvar, innan seriens slut. I nuläget placeras LIF precis ovanför det nedersta strecket, men marginalerna är små. Två poäng mot Kärra under fredagen var därför otroligt viktiga.

Goda nyheter kom för LIF Lindesberg inför matchen. I onsdags kom nyheten att Kärra tappar sin stjärnspelare på niometer, Simon Källström. Denna har med omedelbar verkan gått över till Amo, vilket öppnade upp en tidig segervittring till hemmalaget.

Efter en mycket snabbspelad match blev det dessvärre inte så. Kärra kom med ett starkt försvar samt med en målvakt som räddade allt som kom i dess väg. LIF låg tidigt efter när den andra halvleken skulle spelas, men enbart med ett mål.

Hemmalagets spel gick dessvärre aldrig in i någon högre växel. Bortalaget däremot fick till ett högre försvar som gjorde resterande match sur för LIF Lindesberg. LIF placerar sig nu ovanför det nedersta strecket, enbart på målskillnad och har sju viktiga matcher framför sig.

– Vi fick inte med oss någon högre mentalitet inför den andra halvleken, kommenterar Marcus Eklund direkt efter matchen.

Axel Magnusson agerade, tillsammans med Fatlum Ahmeti, bästa målskytt med sex inspelade mål. Medan lagets inlånade målvakt, Simon Ongeri, gjorde en bra avslutande halvlek med nio räddningar på femton minuter.

Thomas Einarsson missade sin straff, men satte istället returskottet. Foto: Hasse Persson

Matchreferat: ”Vi är mentalt inte med i huvet för fem öre”
Kärra fick den starkaste inledningen. Under matchens första minut, hann bortalaget ta ledningen med jobbiga 0-2.
Ledningen gav Kärra kontroll på matchen, trots flera kvitteringar av LIF Lindesberg under matchens inledande 11 minuter. Ett långt målbyte följde upp.

Halvleken höll sig snabbspelad som bjöd på svåra skott för målvakterna. Med 8-9 inför den trettonde minuten, kunde Axel Magnusson spela in ett tidigt straffmål.

Därefter gjorde Kärra ett försök att gå undan med ledningen, vilket tvingade LIF till en time-out med mindre än åtta minuter kvar av halvleken. Trots ställningen på 11-13 kom LIF ikapp, med 13-14 på poängtavlan kom även en ny straff för LIF.

Kärras målvakt räddade skottet från Lindes straffskytt Axel Magnusson, men firade sin räddning väl tidigt. Magnusson slängde sig mot bollen och kunde således, spela in ett returskott som kvitterade matchen på nytt.

Med ett fortsatt snabbt spel, hann Kärra att spela sig till en uddamålsledning inför halvtid.

– Vi är mentalt inte med i huvet för fem öre. Även om det var ganska jämnt inledningsvis i matchen, så känner jag att vi inte hänger med som vi ska från start. Vi kommer inte till några bra lägen och det är ingen som riktigt vågar stoppa in huvudet och gå på avslut, säjer Marcus Eklund efter matchen.

Det snabba spelet fortsatte även i den andra halvleken, där Kärra ökat upp sitt försvar till den högsta växeln. Trots detta tog det över fyra minuter innan halvlekens första mål spelades in, detta av bortalaget.
Kärra följde sedan upp målet med ett straffmål.

Därefter försvann Kärra med ledningen. Trots time-outer från hemmalaget, kunde man inte fånga in Kärra som fortsatte med sitt tuffa försvarsarbete. Även lagets målvakt var ”på hugget” och tog majoriteten av skotten, något som blev avgörande för Kärras ledarutökning.
Thomas Einarsson fick chansen till ett straffskott med en kvart till slutsignalen. Trots en räddning från målvakten kunde den unga hemmaspelaren, spela in bollen på retur. Ställningen ändrades till 19-24.

Trots detta blev ledningen för mycket att hämta in, vilket slutade med en sexmålsförlust för LIF Lindesberg.

– Jag har inget bra svar på varför spelet inte blev bättre inför den andra halvleken. Vi låg kvar med samma mentalitet som från den tidigare halvleken, vilket också ger samma resultat som innan med dåliga lägen, berättar Marcus Eklund.

– Kollar man på skotten så gör vi en hygglig match. Men igen så ligger mycket mentalt. Vi hänger mycket med huvudet och tar lägen som vi inte borde ta, det leder till dåliga skott från vår sida. Samtidigt gör Kärras målvakt ett bra målvaktsjobb, det är såklart en anledning till förlust, avslutar Marcus.

Noterbart är att LIFs inlånade målvakt Simon Ongeri fick fin speltid i målet, vilket resulterade i nio räddningar under matchens sista femton minuter. En av räddningarna var dessutom en straff.

Resultat LIF Lindesberg-Kärra HF
Slutresultat: 26-32 (15-16)
Matchvärd: Bergslagens Sparbank
Publik: –

Räddningar:
Simon Ongeri – 11 räddningar (26 skott) 42%
Robert Mjörnander – 6 räddningar (23 skott) 26%

Målgörare: Axel Magnusson (6), Fatlum Ahmeti (6), Joakim Bååk (4), Algot Hane (2), Joel Karlström (2), Thomas Einarsson (2), Marcus Eklund (2), Max Broman (1), Fabian Lindholm (1)

Matchens Lirare: Axel Magnusson

Läget i tabellen: LIF Lindesberg behåller, trots förlusten, sin placering ovanför det nedersta strecket. Målskillnaden på -41 mot Kärras -90 är skillnaden mellan lagen. Vägen upp till en position ovanför de negativa strecken är två poäng, medan steget nedåt är en poäng.
Tabelltvåan Kungälv är nästa motstånd. Kungälv är enbart tre poäng ifrån en plats i Handbollsligan och kommer kämpa hårt för två poäng.

Nästa match: Lördagen den 13:e februari vs Kungälvs HK i Mimershallen med matchstart kl. 17.15

Publicerad 5 februari 2021 klockan 21:04

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Drömmen om att bli astronaut har tagit honom till rymdgymnasiet. Foto: Camilla Lagerman

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.

6 augusti 2026 klockan 15:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Vision 2040 illustrerat på kommunens hemsida. Foto: Lindesbergs kommun

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.

6 augusti 2026 klockan 11:04 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina ...

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera ...

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den ...

Foto: Fredrik Norman

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran

3 augusti 2026 klockan 11:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Ida Lindkvist

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.

31 juli 2026 klockan 10:46 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Fullmåne och kärlek
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
31 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhå...
29 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den h...
29 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.

28 juli 2026 klockan 10:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Solstings huvudakt Mimikry drog igång publiken. Foto: Leo Larsson, Solsting

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

27 juli 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag fö...

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens ...

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. ...

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet ...

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som...

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i ...

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.

20 juli 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
17 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...
17 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin ...
16 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-14

2026-07-13

2026-07-11

2026-07-10

2026-07-10

2026-07-08

2026-07-06

2026-07-06

2026-07-03

2026-07-02

2026-07-02

2026-07-01

2026-07-01

2026-06-30

2026-08-06 18:35