Farliga fiskelinor var ofarlig sytråd – polisen kontaktar föräldrar
Under veckan har det inkommit anmälningar till polisen om att fiskelina har spänts upp på skolgården vid Björkhagaskolan. Nu ser fallet ut att ha fått sin lösning – och det har visat sig vara harmlöst i jämförelse med den bild som tidigare målats upp. Enligt polisen har det nämligen visat sig att det inte alls var fiskelina som hade spänts upp – utan sytråd.
– Det har visat sig vara några ungdomar i högstadieåldern som ligger bakom det här – men varför de gjort detta hade man ingen förklaring till, berättar Mats Öhman vid polisen.
Som LindeNytt rapporterat under veckan, har två av varandra oberoende personer hört av sig till polisen och berättat att man upptäckt vad man hade uppfattat som uppspända fiskelinor, som hade kunnat orsaka stor skada för den som exempelvis kommit cyklandes rakt in i linan.
Nu har polisen kunnat lägga ner utredningen och konstaterat att inget brott har skett. De uppspända linorna var nämligen inte fiskelinor – utan sytråd, vad polisen erfar.
Mats Öhman, presskommunikatör i polisregion Bergslagen. Foto: Magnus Levin
– Det här har naturligtvis väckt stor oro, att någon håller på och spänner upp fiskelinor och riskerar att skada människor. Nu kan vi dock lugna allmänheten med att det inte var något annat än sytråd, förklarar Mats Öhman vid polisen i region Bergslagen.
Öhman uppger att det har varit med föräldrars hjälp som man kunnat ringa in en grupp ungdomar, som erkänt att de varit på platsen och spänt upp sytråd. Vad man ville åstadkomma med detta är dock oklart.
– Det har visat sig vara några ungdomar i högstadieåldern som ligger bakom det här – men varför de gjort detta hade man ingen förklaring till, berättar Mats Öhman vid polisen.
Lindesbergspolisens ungdomspolis är inkopplad och kontaktar nu samtliga föräldrar till de ungdomar som ligger bakom detta.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...