Farliga fiskelinor var ofarlig sytråd – polisen kontaktar föräldrar
Under veckan har det inkommit anmälningar till polisen om att fiskelina har spänts upp på skolgården vid Björkhagaskolan. Nu ser fallet ut att ha fått sin lösning – och det har visat sig vara harmlöst i jämförelse med den bild som tidigare målats upp. Enligt polisen har det nämligen visat sig att det inte alls var fiskelina som hade spänts upp – utan sytråd.
– Det har visat sig vara några ungdomar i högstadieåldern som ligger bakom det här – men varför de gjort detta hade man ingen förklaring till, berättar Mats Öhman vid polisen.
Som LindeNytt rapporterat under veckan, har två av varandra oberoende personer hört av sig till polisen och berättat att man upptäckt vad man hade uppfattat som uppspända fiskelinor, som hade kunnat orsaka stor skada för den som exempelvis kommit cyklandes rakt in i linan.
Nu har polisen kunnat lägga ner utredningen och konstaterat att inget brott har skett. De uppspända linorna var nämligen inte fiskelinor – utan sytråd, vad polisen erfar.
Mats Öhman, presskommunikatör i polisregion Bergslagen. Foto: Magnus Levin
– Det här har naturligtvis väckt stor oro, att någon håller på och spänner upp fiskelinor och riskerar att skada människor. Nu kan vi dock lugna allmänheten med att det inte var något annat än sytråd, förklarar Mats Öhman vid polisen i region Bergslagen.
Öhman uppger att det har varit med föräldrars hjälp som man kunnat ringa in en grupp ungdomar, som erkänt att de varit på platsen och spänt upp sytråd. Vad man ville åstadkomma med detta är dock oklart.
– Det har visat sig vara några ungdomar i högstadieåldern som ligger bakom det här – men varför de gjort detta hade man ingen förklaring till, berättar Mats Öhman vid polisen.
Lindesbergspolisens ungdomspolis är inkopplad och kontaktar nu samtliga föräldrar till de ungdomar som ligger bakom detta.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina.
Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå
Foto: Lions Club Storå
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Polisens tack efter lugn helg
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om ...
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...