Farliga fiskelinor var ofarlig sytråd – polisen kontaktar föräldrar
Under veckan har det inkommit anmälningar till polisen om att fiskelina har spänts upp på skolgården vid Björkhagaskolan. Nu ser fallet ut att ha fått sin lösning – och det har visat sig vara harmlöst i jämförelse med den bild som tidigare målats upp. Enligt polisen har det nämligen visat sig att det inte alls var fiskelina som hade spänts upp – utan sytråd.
– Det har visat sig vara några ungdomar i högstadieåldern som ligger bakom det här – men varför de gjort detta hade man ingen förklaring till, berättar Mats Öhman vid polisen.
Som LindeNytt rapporterat under veckan, har två av varandra oberoende personer hört av sig till polisen och berättat att man upptäckt vad man hade uppfattat som uppspända fiskelinor, som hade kunnat orsaka stor skada för den som exempelvis kommit cyklandes rakt in i linan.
Nu har polisen kunnat lägga ner utredningen och konstaterat att inget brott har skett. De uppspända linorna var nämligen inte fiskelinor – utan sytråd, vad polisen erfar.
Mats Öhman, presskommunikatör i polisregion Bergslagen. Foto: Magnus Levin
– Det här har naturligtvis väckt stor oro, att någon håller på och spänner upp fiskelinor och riskerar att skada människor. Nu kan vi dock lugna allmänheten med att det inte var något annat än sytråd, förklarar Mats Öhman vid polisen i region Bergslagen.
Öhman uppger att det har varit med föräldrars hjälp som man kunnat ringa in en grupp ungdomar, som erkänt att de varit på platsen och spänt upp sytråd. Vad man ville åstadkomma med detta är dock oklart.
– Det har visat sig vara några ungdomar i högstadieåldern som ligger bakom det här – men varför de gjort detta hade man ingen förklaring till, berättar Mats Öhman vid polisen.
Lindesbergspolisens ungdomspolis är inkopplad och kontaktar nu samtliga föräldrar till de ungdomar som ligger bakom detta.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.