Farliga fiskelinor var ofarlig sytråd – polisen kontaktar föräldrar
Under veckan har det inkommit anmälningar till polisen om att fiskelina har spänts upp på skolgården vid Björkhagaskolan. Nu ser fallet ut att ha fått sin lösning – och det har visat sig vara harmlöst i jämförelse med den bild som tidigare målats upp. Enligt polisen har det nämligen visat sig att det inte alls var fiskelina som hade spänts upp – utan sytråd.
– Det har visat sig vara några ungdomar i högstadieåldern som ligger bakom det här – men varför de gjort detta hade man ingen förklaring till, berättar Mats Öhman vid polisen.
Som LindeNytt rapporterat under veckan, har två av varandra oberoende personer hört av sig till polisen och berättat att man upptäckt vad man hade uppfattat som uppspända fiskelinor, som hade kunnat orsaka stor skada för den som exempelvis kommit cyklandes rakt in i linan.
Nu har polisen kunnat lägga ner utredningen och konstaterat att inget brott har skett. De uppspända linorna var nämligen inte fiskelinor – utan sytråd, vad polisen erfar.
Mats Öhman, presskommunikatör i polisregion Bergslagen. Foto: Magnus Levin
– Det här har naturligtvis väckt stor oro, att någon håller på och spänner upp fiskelinor och riskerar att skada människor. Nu kan vi dock lugna allmänheten med att det inte var något annat än sytråd, förklarar Mats Öhman vid polisen i region Bergslagen.
Öhman uppger att det har varit med föräldrars hjälp som man kunnat ringa in en grupp ungdomar, som erkänt att de varit på platsen och spänt upp sytråd. Vad man ville åstadkomma med detta är dock oklart.
– Det har visat sig vara några ungdomar i högstadieåldern som ligger bakom det här – men varför de gjort detta hade man ingen förklaring till, berättar Mats Öhman vid polisen.
Lindesbergspolisens ungdomspolis är inkopplad och kontaktar nu samtliga föräldrar till de ungdomar som ligger bakom detta.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Många drabbade av vattenläcka i Storå
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.