De nya digitala reklamskyltarna utanför Lindesberg, har under hösten varit föremål för klagomål från trafikanter, att man upplever ljusstyrkan farligt stark. I ett fall vittnar en bilist om att man var en hårsmån från att krocka med en älg på grund av det bländande ljuset.
– Vi tar alla klagomål på allvar och har bett dem dra ned ljusstyrkan, berättar näringslivschef Merit Israelsson.
Ända sedan skyltarna togs i bruk i höstas, har man gradvis sänkt styrkan i dem. Såväl allmänheten som polismyndigheten har påpekat faran med det starka ljuset, som i vissa förhållanden kan blända bilisten rejält.
– Dels har vi mottagit klagomål från allmänheten, men även våra egna konstaplar har konstaterat faran och föreslagit en dämpning. Vi har varit i kontakt med kommunen om det här, kommenterar tf polischef Morgan Beijer, polisen i Lindesberg
Lindesbergs kommun har efter klagomålen vänt sig till företaget Mediagroup, som sköter skyltarna, och bett dem se över det här.
– Vi har bett dem dämpa ljuset vid flera tillfällen. Från första början var det ju väldigt starkt ljus, men nu är det jättestor skillnad mot tidigare, säger Merit Israelsson.
Hon påpekar att ”inkörningsperioden” fortfarande pågår, att man därför inte riktigt funnit det absolut mest optimala läget beträffande ljusstyrkan.
– Vi fick ett nytt klagomål häromdagen och vi tar alla klagomål på allvar och har bett dem dra ned ljusstyrkan ytterligare.
En av de som klagat på ljusstyrkan, uppger att denne var nära att köra på en älg i samband med att skylten bländat honom. Det här hände för ett par veckor sedan vid den södra skylten, då en älg hade gått ut och ställt sig på vägen. Bilisten upptäckte älgen först i samma stund som den passerades.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!