De nya digitala reklamskyltarna utanför Lindesberg, har under hösten varit föremål för klagomål från trafikanter, att man upplever ljusstyrkan farligt stark. I ett fall vittnar en bilist om att man var en hårsmån från att krocka med en älg på grund av det bländande ljuset.
– Vi tar alla klagomål på allvar och har bett dem dra ned ljusstyrkan, berättar näringslivschef Merit Israelsson.
Ända sedan skyltarna togs i bruk i höstas, har man gradvis sänkt styrkan i dem. Såväl allmänheten som polismyndigheten har påpekat faran med det starka ljuset, som i vissa förhållanden kan blända bilisten rejält.
– Dels har vi mottagit klagomål från allmänheten, men även våra egna konstaplar har konstaterat faran och föreslagit en dämpning. Vi har varit i kontakt med kommunen om det här, kommenterar tf polischef Morgan Beijer, polisen i Lindesberg
Lindesbergs kommun har efter klagomålen vänt sig till företaget Mediagroup, som sköter skyltarna, och bett dem se över det här.
– Vi har bett dem dämpa ljuset vid flera tillfällen. Från första början var det ju väldigt starkt ljus, men nu är det jättestor skillnad mot tidigare, säger Merit Israelsson.
Hon påpekar att ”inkörningsperioden” fortfarande pågår, att man därför inte riktigt funnit det absolut mest optimala läget beträffande ljusstyrkan.
– Vi fick ett nytt klagomål häromdagen och vi tar alla klagomål på allvar och har bett dem dra ned ljusstyrkan ytterligare.
En av de som klagat på ljusstyrkan, uppger att denne var nära att köra på en älg i samband med att skylten bländat honom. Det här hände för ett par veckor sedan vid den södra skylten, då en älg hade gått ut och ställt sig på vägen. Bilisten upptäckte älgen först i samma stund som den passerades.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.