Över tusen personer är utan jobb i Lindesberg. Arbetsförmedlingens siffror för april visar på 1 109 inskrivna som arbetslösa – 515 av dem är öppet arbetslösa – nästan 600 får aktivitetsstöd och är inskrivna i något arbetsmarknadsprogram. Men det är 117 färre arbetslösa än för ett år sedan. Det följer utvecklingen i länet.
I Lindesberg har andelen arbetslösa minskat med knappt en procentenhet ( – 0,9) sedan för ett år sedan och är nu under 10 procent ( 9,9 %) – men är fortfarande högre än länet i genomsnitt ( 8,6 %) och hela landet (8,0 %).
Ser man till unga, till män, till personer som är utrikes födda och till personer med funktionsnedsättning, så är det som tidigare svårare för dem att få jobb.
Var femte ung mellan 18 och 24 år i Lindesberg är inskriven som arbetslös. Fortfarande är över tre hundra ( 301) utan jobb, men de är ändå färre (- 8,2 %) än för ett år sedan. Mer än 100 av de arbetslösa unga (116 personer) var öppet arbetslösa förra månaden. I arbetsförmedlingen tabell Nyanmälda platser lyser siffran noll för ungdomarna.
Var tredje utrikes född i Lindesberg är inskriven som arbetslös – de har blivit 9,5 procent fler på ett år.
Text: Hans Andersson
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.