Lagom inför julhelgen skrivs de senaste mörka rubrikerna om att arbetsmarknadsläget faller i fördärvet och att prognoserna pekar på ett ännu värre läge efter nyår. Faktum är att läget inte alls är så fruktansvärt mörkt som framställs i ledande medier.-Oavsett hur djup lågkonjunktur vi får i landet så finns det alltid lediga jobb, men det nämns aldrig i sammanhanget, understryker Ulla Bäcker som är sektionschef på Arbetsförmedlingen i Lindesberg.
Ordet varsel skapar otvivelaktigt en enorm oro hos större delen av befolkningen. På arbetsförmedlingen är man mycket medveten om att medias bevakning av marknadsläget oftast skapar en mycket större oro än vad som egentligen är befogat. Man skrämmer upp många i onödan kort och gott.
-Det går inte att komma ifrån att media har stor inverkan på folket. Visst, vi är på väg in i en lågkonjunktur nu, med varsel på industrierna, men situationen är långt ifrån så alarmerande som rubrikerna ofta vill få det till, förklarar Ulla Bäcker.
Samtidigt sticker man inte under stol med att det råder ett sämre läge idag. Industrierna har en sämre ordergång och det är naturligtvis inget som ger fler arbetstillfällen.
-Men det finns ändå lediga jobb att få för den som söker. Och faktum är att det alltid finns jobb att få oavsett hur djup lågkonjunktur vi möts av, informerar sektionschefen.
Jobbjakten gav nära 50 platser
Under en hel vecka i slutet av november genomfördes den så kallade ”Jobbjakten”. Denna nationella satsning innebär att arbetsförmedlingarna går man ur huse och jagar lediga jobb på arbetsplatserna i den egna regionen.
I vår region – Lindesberg, Nora, Hällefors och Ljusnarsberg – hann man besöka totalt 118 företag och detta resulterade i sammanlagt 49 lediga platser till förfogande.
Resultatet anses vara slående bra och arbetsförmedlingen i Lindesberg kommer därför att fortsätta hålla täta kontakter med företagen för att ”jaga” nya jobb.
De som har varit aktiva i jakten på nya arbetstillfällen, berättar att man ser ett förändrat rekryteringsmönster hos arbetsgivarna i takt med att media gång på gång upprepar ord som varsel och lågkonjunktur.
Just nu finns totalt 34 lediga jobb i Lindesberg att finna på den så kallade Platsbanken, arbetsförmedlingens egna anslagstavla över lediga jobb. Dessa 34 jobb är inte hämtade från Jobbjakten, utan har inkommit den traditionella vägen direkt från arbetsgivarna. Det innebär att siffran över lediga jobb i Lindesberg alltså är högre än vad Platsbanken vill göra gällande.
I hela länet finns idag nära 300 jobb att söka. Klicka här för att se samtliga annonser.
Färre inskrivna idag
Den senaste statistiken visar att det totala antalet inskrivna hos arbetsförmedlingen är färre idag än i fjol samma period.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.