Färre inskrivna idag!

Lagom inför julhelgen skrivs de senaste mörka rubrikerna om att arbetsmarknadsläget faller i fördärvet och att prognoserna pekar på ett ännu värre läge efter nyår. Faktum är att läget inte alls är så fruktansvärt mörkt som framställs i ledande medier.-Oavsett hur djup lågkonjunktur vi får i landet så finns det alltid lediga jobb, men det nämns aldrig i sammanhanget, understryker Ulla Bäcker som är sektionschef på Arbetsförmedlingen i Lindesberg.

Ordet varsel skapar otvivelaktigt en enorm oro hos större delen av befolkningen. På arbetsförmedlingen är man mycket medveten om att medias bevakning av marknadsläget oftast skapar en mycket större oro än vad som egentligen är befogat. Man skrämmer upp många i onödan kort och gott.
-Det går inte att komma ifrån att media har stor inverkan på folket. Visst, vi är på väg in i en lågkonjunktur nu, med varsel på industrierna, men situationen är långt ifrån så alarmerande som rubrikerna ofta vill få det till, förklarar Ulla Bäcker.
Samtidigt sticker man inte under stol med att det råder ett sämre läge idag. Industrierna har en sämre ordergång och det är naturligtvis inget som ger fler arbetstillfällen.
-Men det finns ändå lediga jobb att få för den som söker. Och faktum är att det alltid finns jobb att få oavsett hur djup lågkonjunktur vi möts av, informerar sektionschefen.

Jobbjakten gav nära 50 platser
Under en hel vecka i slutet av november genomfördes den så kallade ”Jobbjakten”. Denna nationella satsning innebär att arbetsförmedlingarna går man ur huse och jagar lediga jobb på arbetsplatserna i den egna regionen.
I vår region – Lindesberg, Nora, Hällefors och Ljusnarsberg – hann man besöka totalt 118 företag och detta resulterade i sammanlagt 49 lediga platser till förfogande.

Resultatet anses vara slående bra och arbetsförmedlingen i Lindesberg kommer därför att fortsätta hålla täta kontakter med företagen för att ”jaga” nya jobb.
De som har varit aktiva i jakten på nya arbetstillfällen, berättar att man ser ett förändrat rekryteringsmönster hos arbetsgivarna i takt med att media gång på gång upprepar ord som varsel och lågkonjunktur.

Just nu finns totalt 34 lediga jobb i Lindesberg att finna på den så kallade Platsbanken, arbetsförmedlingens egna anslagstavla över lediga jobb. Dessa 34 jobb är inte hämtade från Jobbjakten, utan har inkommit den traditionella vägen direkt från arbetsgivarna. Det innebär att siffran över lediga jobb i Lindesberg alltså är högre än vad Platsbanken vill göra gällande.
I hela länet finns idag nära 300 jobb att söka. Klicka här för att se samtliga annonser.

Färre inskrivna idag
Den senaste statistiken visar att det totala antalet inskrivna hos arbetsförmedlingen är färre idag än i fjol samma period.

Publicerad 19 december 2008 klockan 11:17

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mirjam Björkman, Agneta Segerfelt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel mottog priset för Årets kooperativ i Sverige 2025. Foto: Privat

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.

5 november 2025 klockan 22:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Peter Rung gav en föreläsning där humor blandades med allvar kring våld i nära relation. Foto: Camilla Lagerman

Peter Rung föreläste om våld i nära relation: ”Våga störa”

På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.

4 november 2025 klockan 15:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindesberg lämnas utanför debatten om Älgfallet

INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora - ...

Butiksägaren Methaq Haqi med en av de många blombuketter han fick motta i samband med nypremiären av livsmedelsbutiken Yahya. Foto: Jennie Einarsson

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.

3 november 2025 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Kostadin Andonov/EJU

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.

3 november 2025 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i ...
3 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av sä...
2 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glä...
1 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Minnesbilder av dem som fattas oss

Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.

31 oktober 2025 klockan 18:05 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet

För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år stä...

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

Lindesberg håller dörren öppen för frivillig återvandring

Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut p...

Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace och bibliotekarie Axel Malmehed ser fram emot morgondagens aktiviteter. Foto: Jennie Einarsson

Från stickers till drakar – kreativ dag på biblioteket

I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.

29 oktober 2025 klockan 14:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter tuffa tiden – kommunen ser ut att gå mot plusresultat

Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett ...

Fler biljetter släpps till Strålande Jul

På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun...

Polisens uppmaning inför Halloween – lämna låtsasvapnet hemma

Halloween står för dörren – en högtid som många ser fram emot, där utklädnad, karvade...

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället

På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång ...

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”

Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media ...

Håller själen i vården på att gå förlorad?

Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Man anhållen efter vansinnesfärd utanför Lindesberg i natt

En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri under påverkan av narkotika samt brott mot knivlagen. Enligt polisen skall mannen bland annat ha kört på vägskyltar under färden – samt kört ut i mötande trafik.
– Mannen skall även ha kört i väldigt hög hastighet innan vi fick stopp på fordonet efter ett kort efterföljande, berättar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

25 oktober 2025 klockan 12:05 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Försämrad a-kassa är ett dråpslag mot Sveriges arbetare
INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för att få vardagen att gå ihop har SD-regeringen ...
24 oktober 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Ett magiskt norrsken och den första frosten
Förra helgen, när jag var på väg till jobbet, hade jag förberett mig på att kanske få se norrsken. Jag hade under dagen hållit koll på ...
24 oktober 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Höga smällar orsakade oro i Lindesberg: ”Mycket olämpligt”
Under onsdagen fick polisen ett samtal från allmänheten som hade uppfattat höga smällar i Lindesberg. Efter att polisen undersökt saken kunde man...
24 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-23

2025-10-23

2025-10-23

2025-10-22

2025-10-22

2025-10-21

2025-10-21

2025-10-20

2025-10-20

2025-10-20

2025-10-17

2025-10-17

2025-10-17

2025-10-16

2025-11-06 07:52