Lagom inför julhelgen skrivs de senaste mörka rubrikerna om att arbetsmarknadsläget faller i fördärvet och att prognoserna pekar på ett ännu värre läge efter nyår. Faktum är att läget inte alls är så fruktansvärt mörkt som framställs i ledande medier.-Oavsett hur djup lågkonjunktur vi får i landet så finns det alltid lediga jobb, men det nämns aldrig i sammanhanget, understryker Ulla Bäcker som är sektionschef på Arbetsförmedlingen i Lindesberg.
Ordet varsel skapar otvivelaktigt en enorm oro hos större delen av befolkningen. På arbetsförmedlingen är man mycket medveten om att medias bevakning av marknadsläget oftast skapar en mycket större oro än vad som egentligen är befogat. Man skrämmer upp många i onödan kort och gott.
-Det går inte att komma ifrån att media har stor inverkan på folket. Visst, vi är på väg in i en lågkonjunktur nu, med varsel på industrierna, men situationen är långt ifrån så alarmerande som rubrikerna ofta vill få det till, förklarar Ulla Bäcker.
Samtidigt sticker man inte under stol med att det råder ett sämre läge idag. Industrierna har en sämre ordergång och det är naturligtvis inget som ger fler arbetstillfällen.
-Men det finns ändå lediga jobb att få för den som söker. Och faktum är att det alltid finns jobb att få oavsett hur djup lågkonjunktur vi möts av, informerar sektionschefen.
Jobbjakten gav nära 50 platser
Under en hel vecka i slutet av november genomfördes den så kallade ”Jobbjakten”. Denna nationella satsning innebär att arbetsförmedlingarna går man ur huse och jagar lediga jobb på arbetsplatserna i den egna regionen.
I vår region – Lindesberg, Nora, Hällefors och Ljusnarsberg – hann man besöka totalt 118 företag och detta resulterade i sammanlagt 49 lediga platser till förfogande.
Resultatet anses vara slående bra och arbetsförmedlingen i Lindesberg kommer därför att fortsätta hålla täta kontakter med företagen för att ”jaga” nya jobb.
De som har varit aktiva i jakten på nya arbetstillfällen, berättar att man ser ett förändrat rekryteringsmönster hos arbetsgivarna i takt med att media gång på gång upprepar ord som varsel och lågkonjunktur.
Just nu finns totalt 34 lediga jobb i Lindesberg att finna på den så kallade Platsbanken, arbetsförmedlingens egna anslagstavla över lediga jobb. Dessa 34 jobb är inte hämtade från Jobbjakten, utan har inkommit den traditionella vägen direkt från arbetsgivarna. Det innebär att siffran över lediga jobb i Lindesberg alltså är högre än vad Platsbanken vill göra gällande.
I hela länet finns idag nära 300 jobb att söka. Klicka här för att se samtliga annonser.
Färre inskrivna idag
Den senaste statistiken visar att det totala antalet inskrivna hos arbetsförmedlingen är färre idag än i fjol samma period.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.