Lagom inför julhelgen skrivs de senaste mörka rubrikerna om att arbetsmarknadsläget faller i fördärvet och att prognoserna pekar på ett ännu värre läge efter nyår. Faktum är att läget inte alls är så fruktansvärt mörkt som framställs i ledande medier.-Oavsett hur djup lågkonjunktur vi får i landet så finns det alltid lediga jobb, men det nämns aldrig i sammanhanget, understryker Ulla Bäcker som är sektionschef på Arbetsförmedlingen i Lindesberg.
Ordet varsel skapar otvivelaktigt en enorm oro hos större delen av befolkningen. På arbetsförmedlingen är man mycket medveten om att medias bevakning av marknadsläget oftast skapar en mycket större oro än vad som egentligen är befogat. Man skrämmer upp många i onödan kort och gott.
-Det går inte att komma ifrån att media har stor inverkan på folket. Visst, vi är på väg in i en lågkonjunktur nu, med varsel på industrierna, men situationen är långt ifrån så alarmerande som rubrikerna ofta vill få det till, förklarar Ulla Bäcker.
Samtidigt sticker man inte under stol med att det råder ett sämre läge idag. Industrierna har en sämre ordergång och det är naturligtvis inget som ger fler arbetstillfällen.
-Men det finns ändå lediga jobb att få för den som söker. Och faktum är att det alltid finns jobb att få oavsett hur djup lågkonjunktur vi möts av, informerar sektionschefen.
Jobbjakten gav nära 50 platser
Under en hel vecka i slutet av november genomfördes den så kallade ”Jobbjakten”. Denna nationella satsning innebär att arbetsförmedlingarna går man ur huse och jagar lediga jobb på arbetsplatserna i den egna regionen.
I vår region – Lindesberg, Nora, Hällefors och Ljusnarsberg – hann man besöka totalt 118 företag och detta resulterade i sammanlagt 49 lediga platser till förfogande.
Resultatet anses vara slående bra och arbetsförmedlingen i Lindesberg kommer därför att fortsätta hålla täta kontakter med företagen för att ”jaga” nya jobb.
De som har varit aktiva i jakten på nya arbetstillfällen, berättar att man ser ett förändrat rekryteringsmönster hos arbetsgivarna i takt med att media gång på gång upprepar ord som varsel och lågkonjunktur.
Just nu finns totalt 34 lediga jobb i Lindesberg att finna på den så kallade Platsbanken, arbetsförmedlingens egna anslagstavla över lediga jobb. Dessa 34 jobb är inte hämtade från Jobbjakten, utan har inkommit den traditionella vägen direkt från arbetsgivarna. Det innebär att siffran över lediga jobb i Lindesberg alltså är högre än vad Platsbanken vill göra gällande.
I hela länet finns idag nära 300 jobb att söka. Klicka här för att se samtliga annonser.
Färre inskrivna idag
Den senaste statistiken visar att det totala antalet inskrivna hos arbetsförmedlingen är färre idag än i fjol samma period.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”