I nästa vecka startar lodjursjakten i Sverige och idag meddelade Länsstyrelsen om hur stor kvot länets jägare har i årets jakt.
Den första mars – d v s på tisdag i nästa vecka – går startskottet för årets lodjursjakt. Länets jägare har en kvot om två djur att hålla sig till och det är betydligt färre än fjolårets jakt då kvoten var sju djur. Samtidigt meddelar Länsstyrelsen att det är förbjudet att använda fällor i årets jakt. Hela pressmeddelandet finns att läsa nedan:
Den 17 februari delegerade Naturvårdsverket ner ansvaret för skydds- och licensjaktsbeslut efter lodjur till Länsstyrelserna. Delegeringen av beslut om jakterna fattades dock med ett tak på 30 djur i det Mellersta rovdjursförvaltningsområdet. Länsstyrelserna i de åtta län som ingår i mellersta förvaltningsområdet har nu i samråd fördelat ut dessa 30 lodjur mellan länen. För området har fem lodjur avsatts till skyddsjakt och resterande 25 lodjur till licensjakt.
– Inför fördelningen har man tittat på respektive läns fastställda miniminivå samt de regionala inventeringsresultaten. Genom att titta på inventeringsresultat över tid kan man se en trend i populationens regionala utveckling, berättar länsstyrelsens rovdjurssansvarige Fredrik Wilde.
Det är Viltförvaltningsdelegationen som beslutat om miniminivån på lodjur i länet och kommit fram till 11 – 13 lodjursfamiljer(lodjur med ungar) i Örebro län.
Viltförvaltningsdelegationen är den del av Länsstyrelsens viltförvaltning och har tillskapats för att få större delaktighet och för att besluten i den svenska rovdjurspolitiken ska komma närmare de aktörer som berörs. Viltförvaltningsdelegationen består av politiker och representanter för bl.a. naturvård, jägare, landsbygd och markägare.
De 25 lodjuren fördelas framförallt utifrån hur nära lodjursstammen ligger den regionalt satta miniminivån i respektive län. Tabellen nedan visar att de län som ligger långt över sin regionalt satta miniminivå får en högre tilldelning, till exempel Värmland och Uppsala.
För att minska risken för överskjutning i årets jakt kommer Länsstyrelserna att använda sig av SMS-tjänsten RovSMS: Varje jaktledare rapporterar till Länsstyrelsen som omedelbart når alla jaktlag med ett SMS när ett djur har påskjutits eller fällts.
Möjligheten att besluta om jakt med fälla har inte delegerats till Länsstyrelserna och därför tillåts ingen fällfångst detta år.
Fördelning län / Antal lodjur
Stockholm 1
Uppsala 9
Västra Götaland 0
Värmland 7
Örebro 2
Västmanland 3
Dalarna (i renskötselområdet) 2
Gävleborg 1
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.