Antalet nya fall av covid-19 minskade i Lindesbergs kommun under julveckan (vecka 51) jämfört med veckan innan. Faktum är att siffran är den lägsta sedan den kraftiga ökningen i slutet av oktober månad. Detta visar statistik från Folkhälsomyndigheten.
Även om färre nya covid-19-fall har bekräftats, så är det fortfarande långt ifrån de siffror som har presenterats mellan mars-oktober. Situationen är fortsatt allvarlig och ger inte utrymme att brista i aktsamhet.
Under vecka 51 konstaterades 53 nya fall i Lindesbergs kommun. Veckan innan var antalet 66. Nedan finns statistik för norra länsdelen under nämnda vecka.
Lindesberg
Antal sjukdomsfall: 53
Sjukdomsfall per 10 000 invånare: 22
Ljusnarsberg
Antal sjukdomsfall: 16
Sjukdomsfall per 10 000 invånare: 34
Nora
Antal sjukdomsfall: 12
Sjukdomsfall per 10 000 invånare: 11
Hällefors
Antal sjukdomsfall: 7
Sjukdomsfall per 10 000 invånare: 10
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.