En ny helg väntar där alla pappor ska firas då Fars Dag tar sin början på söndagen, har man glömt Fars Dag-presenten så är det rekommenderbart att bjuda med pappa till Arenan då LIF Lindesberg, i sin jakt på 3:e raka hemmaseger, ställs mot tuffa Amo HK.
Lindesberg Arena bjuder in till en riktig handbollshelg där LIF Lindesbergs största lag kommer att visa upp sig.
Redan imorgon (lördag) kommer både föreningens damlag och farmarlaget LIF Blå att spela varsin match, båda matcherna inom division 2.
På söndag, i samband med Fars Dag, kommer den största matchen att spelas där LIF Lindesberg är på jakt efter sin 3:e raka seger på hemmaplan inom Allsvenskan där hemmalaget tar emot småländska Amo HK.
Under halvtidsvilan så kommer publiken få ta del av ytterligare en handbollsmatch, där föringens Häftig Handboll kommer att spela en uppvisningsmatch mot LIFs farmarlag LIF Blå.
Gällande LIFs form inför söndagens match så ser mycket ljust ut, Linde-laget står just nu med två raka hemmasegrar och kommer nyligen från en bortaseger mot AIK där LIF stod för en otrolig upphämtning men trots segern så finns det finjusteringar att putsa på inför söndagens match.
– Anfallsspelet känns bra och det vi behöver jobba på är försvaret, håller vi fokuset uppe och spelar bra försvar i tidigt skede så känns det som att vi har en bra chans på söndag, menar lagkaptenen Albin Järlstam.
Söndagens match mot Amo är den sista matchen inom Allsvenskans 9:e omgång och trots en tuff säsongsinledning där LIF inledde med 3 förluster i sina tre första matcher så har Linde-laget gjort en helvändning och står nu med 4 segrar inom de fem senaste matcherna.
– Förutom att vi har en otrolig moral så känner jag att vi har en bra bredd i truppen under den här säsongen, vi har många olika spelare som är duktiga på olika områden och jag tror att det gör oss oberäkneliga, menar Albin Järlstam.
Frågan om Albins far kommer att finnas i publiken under Fars Dag avslutade uppsnacket där lagkaptenen stolt svarar:
– Han är på plats, farsan missar inte en enda match!
Matchguide LIF Lindesberg-Amo HK
När och var: Söndag 10/11 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Matchvärd: Salute
Senaste möte mot Amo: Senaste mötet var under fjolårssäsongen där LIF Lindesberg segrade i båda lagens möten där LIF segrade med 31-35 på bortaplan och 30-24 i Lindesberg Arena.
Läget i tabellen: Båda lagen placerar sig i tabellens mittpunkt där Amo sedan tidigare i serien har spelat en oavgjord match och innehar därför en poäng mer än LIF som ligger på en 8:e plats med 8 poäng.
Kungälv och Kärra ligger även dem på 8 poäng där LIF går före i tabellens högre placeringar tack vare sin höga målskillnad på +6.
Aranäs leder tabellen med 6 vinster efter 8 spelade matcher och verkar göra ett försök i att utöka sin ledning, en seger mot Boden på söndag skulle ge Aranäs ett försprång på 3 poäng till tabell-2:an Hammarby.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.