En ny helg väntar där alla pappor ska firas då Fars Dag tar sin början på söndagen, har man glömt Fars Dag-presenten så är det rekommenderbart att bjuda med pappa till Arenan då LIF Lindesberg, i sin jakt på 3:e raka hemmaseger, ställs mot tuffa Amo HK.
Lindesberg Arena bjuder in till en riktig handbollshelg där LIF Lindesbergs största lag kommer att visa upp sig.
Redan imorgon (lördag) kommer både föreningens damlag och farmarlaget LIF Blå att spela varsin match, båda matcherna inom division 2.
På söndag, i samband med Fars Dag, kommer den största matchen att spelas där LIF Lindesberg är på jakt efter sin 3:e raka seger på hemmaplan inom Allsvenskan där hemmalaget tar emot småländska Amo HK.
Under halvtidsvilan så kommer publiken få ta del av ytterligare en handbollsmatch, där föringens Häftig Handboll kommer att spela en uppvisningsmatch mot LIFs farmarlag LIF Blå.
Gällande LIFs form inför söndagens match så ser mycket ljust ut, Linde-laget står just nu med två raka hemmasegrar och kommer nyligen från en bortaseger mot AIK där LIF stod för en otrolig upphämtning men trots segern så finns det finjusteringar att putsa på inför söndagens match.
– Anfallsspelet känns bra och det vi behöver jobba på är försvaret, håller vi fokuset uppe och spelar bra försvar i tidigt skede så känns det som att vi har en bra chans på söndag, menar lagkaptenen Albin Järlstam.
Söndagens match mot Amo är den sista matchen inom Allsvenskans 9:e omgång och trots en tuff säsongsinledning där LIF inledde med 3 förluster i sina tre första matcher så har Linde-laget gjort en helvändning och står nu med 4 segrar inom de fem senaste matcherna.
– Förutom att vi har en otrolig moral så känner jag att vi har en bra bredd i truppen under den här säsongen, vi har många olika spelare som är duktiga på olika områden och jag tror att det gör oss oberäkneliga, menar Albin Järlstam.
Frågan om Albins far kommer att finnas i publiken under Fars Dag avslutade uppsnacket där lagkaptenen stolt svarar:
– Han är på plats, farsan missar inte en enda match!
Matchguide LIF Lindesberg-Amo HK
När och var: Söndag 10/11 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Matchvärd: Salute
Senaste möte mot Amo: Senaste mötet var under fjolårssäsongen där LIF Lindesberg segrade i båda lagens möten där LIF segrade med 31-35 på bortaplan och 30-24 i Lindesberg Arena.
Läget i tabellen: Båda lagen placerar sig i tabellens mittpunkt där Amo sedan tidigare i serien har spelat en oavgjord match och innehar därför en poäng mer än LIF som ligger på en 8:e plats med 8 poäng.
Kungälv och Kärra ligger även dem på 8 poäng där LIF går före i tabellens högre placeringar tack vare sin höga målskillnad på +6.
Aranäs leder tabellen med 6 vinster efter 8 spelade matcher och verkar göra ett försök i att utöka sin ledning, en seger mot Boden på söndag skulle ge Aranäs ett försprång på 3 poäng till tabell-2:an Hammarby.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.