En ny helg väntar där alla pappor ska firas då Fars Dag tar sin början på söndagen, har man glömt Fars Dag-presenten så är det rekommenderbart att bjuda med pappa till Arenan då LIF Lindesberg, i sin jakt på 3:e raka hemmaseger, ställs mot tuffa Amo HK.
Lindesberg Arena bjuder in till en riktig handbollshelg där LIF Lindesbergs största lag kommer att visa upp sig.
Redan imorgon (lördag) kommer både föreningens damlag och farmarlaget LIF Blå att spela varsin match, båda matcherna inom division 2.
På söndag, i samband med Fars Dag, kommer den största matchen att spelas där LIF Lindesberg är på jakt efter sin 3:e raka seger på hemmaplan inom Allsvenskan där hemmalaget tar emot småländska Amo HK.
Under halvtidsvilan så kommer publiken få ta del av ytterligare en handbollsmatch, där föringens Häftig Handboll kommer att spela en uppvisningsmatch mot LIFs farmarlag LIF Blå.
Gällande LIFs form inför söndagens match så ser mycket ljust ut, Linde-laget står just nu med två raka hemmasegrar och kommer nyligen från en bortaseger mot AIK där LIF stod för en otrolig upphämtning men trots segern så finns det finjusteringar att putsa på inför söndagens match.
– Anfallsspelet känns bra och det vi behöver jobba på är försvaret, håller vi fokuset uppe och spelar bra försvar i tidigt skede så känns det som att vi har en bra chans på söndag, menar lagkaptenen Albin Järlstam.
Söndagens match mot Amo är den sista matchen inom Allsvenskans 9:e omgång och trots en tuff säsongsinledning där LIF inledde med 3 förluster i sina tre första matcher så har Linde-laget gjort en helvändning och står nu med 4 segrar inom de fem senaste matcherna.
– Förutom att vi har en otrolig moral så känner jag att vi har en bra bredd i truppen under den här säsongen, vi har många olika spelare som är duktiga på olika områden och jag tror att det gör oss oberäkneliga, menar Albin Järlstam.
Frågan om Albins far kommer att finnas i publiken under Fars Dag avslutade uppsnacket där lagkaptenen stolt svarar:
– Han är på plats, farsan missar inte en enda match!
Matchguide LIF Lindesberg-Amo HK
När och var: Söndag 10/11 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Matchvärd: Salute
Senaste möte mot Amo: Senaste mötet var under fjolårssäsongen där LIF Lindesberg segrade i båda lagens möten där LIF segrade med 31-35 på bortaplan och 30-24 i Lindesberg Arena.
Läget i tabellen: Båda lagen placerar sig i tabellens mittpunkt där Amo sedan tidigare i serien har spelat en oavgjord match och innehar därför en poäng mer än LIF som ligger på en 8:e plats med 8 poäng.
Kungälv och Kärra ligger även dem på 8 poäng där LIF går före i tabellens högre placeringar tack vare sin höga målskillnad på +6.
Aranäs leder tabellen med 6 vinster efter 8 spelade matcher och verkar göra ett försök i att utöka sin ledning, en seger mot Boden på söndag skulle ge Aranäs ett försprång på 3 poäng till tabell-2:an Hammarby.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.