En ny helg väntar där alla pappor ska firas då Fars Dag tar sin början på söndagen, har man glömt Fars Dag-presenten så är det rekommenderbart att bjuda med pappa till Arenan då LIF Lindesberg, i sin jakt på 3:e raka hemmaseger, ställs mot tuffa Amo HK.
Lindesberg Arena bjuder in till en riktig handbollshelg där LIF Lindesbergs största lag kommer att visa upp sig.
Redan imorgon (lördag) kommer både föreningens damlag och farmarlaget LIF Blå att spela varsin match, båda matcherna inom division 2.
På söndag, i samband med Fars Dag, kommer den största matchen att spelas där LIF Lindesberg är på jakt efter sin 3:e raka seger på hemmaplan inom Allsvenskan där hemmalaget tar emot småländska Amo HK.
Under halvtidsvilan så kommer publiken få ta del av ytterligare en handbollsmatch, där föringens Häftig Handboll kommer att spela en uppvisningsmatch mot LIFs farmarlag LIF Blå.
Gällande LIFs form inför söndagens match så ser mycket ljust ut, Linde-laget står just nu med två raka hemmasegrar och kommer nyligen från en bortaseger mot AIK där LIF stod för en otrolig upphämtning men trots segern så finns det finjusteringar att putsa på inför söndagens match.
– Anfallsspelet känns bra och det vi behöver jobba på är försvaret, håller vi fokuset uppe och spelar bra försvar i tidigt skede så känns det som att vi har en bra chans på söndag, menar lagkaptenen Albin Järlstam.
Söndagens match mot Amo är den sista matchen inom Allsvenskans 9:e omgång och trots en tuff säsongsinledning där LIF inledde med 3 förluster i sina tre första matcher så har Linde-laget gjort en helvändning och står nu med 4 segrar inom de fem senaste matcherna.
– Förutom att vi har en otrolig moral så känner jag att vi har en bra bredd i truppen under den här säsongen, vi har många olika spelare som är duktiga på olika områden och jag tror att det gör oss oberäkneliga, menar Albin Järlstam.
Frågan om Albins far kommer att finnas i publiken under Fars Dag avslutade uppsnacket där lagkaptenen stolt svarar:
– Han är på plats, farsan missar inte en enda match!
Matchguide LIF Lindesberg-Amo HK
När och var: Söndag 10/11 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Matchvärd: Salute
Senaste möte mot Amo: Senaste mötet var under fjolårssäsongen där LIF Lindesberg segrade i båda lagens möten där LIF segrade med 31-35 på bortaplan och 30-24 i Lindesberg Arena.
Läget i tabellen: Båda lagen placerar sig i tabellens mittpunkt där Amo sedan tidigare i serien har spelat en oavgjord match och innehar därför en poäng mer än LIF som ligger på en 8:e plats med 8 poäng.
Kungälv och Kärra ligger även dem på 8 poäng där LIF går före i tabellens högre placeringar tack vare sin höga målskillnad på +6.
Aranäs leder tabellen med 6 vinster efter 8 spelade matcher och verkar göra ett försök i att utöka sin ledning, en seger mot Boden på söndag skulle ge Aranäs ett försprång på 3 poäng till tabell-2:an Hammarby.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.