Fartfyllt Vasalopp för de unga skidåkarna

Det var tveksamt om barnens Lilla vasalopp skulle bli av eller inte, då med tanke på det ostadiga vädret och den opålitliga snön. Men så idag, på själva Vasaloppets dag, gavs barnen chansen att ge sig ut i spåret de också, och under hejarop ta sig runt loppet som startade i Sälen.

I Fritidsbyn är aktiviteten i full gång. Det är Friluftsfrämjandet som är i farten och arrangerar Barnens Vasalopp. Drygt 30 barn har anmält sig till start, vilket är omkring ett tiotal fler än föregående års upplaga av Barnens Vasalopp, som har kommit att bli en trevlig och uppskattad tradition. Barnen förses med nummerlappar, längdskidorna knäpps fast i pjäxorna, och i stavarnas remmar trär man in sina händer. Det börjar närma sig start, och både de äldre och yngre barnen tar plats i spåret och inväntar signal. Vinnarna av det stora Vasaloppet har redan gått i mål, nu är det barnens tur, åtminstone här i Lindesberg.

Barnen ger sig iväg ut i spåret, och följer banan runt. Runt banan står föräldrar och mor- och farföräldrar och hejar för full

Axel Thybeck, 9 år.
Axel Thybeck, 9 år.

hals och fotograferar de små sportentusiasterna. Det tar inte så många minuter för de första att åka i mål, men för att passa alla de åldrar som deltar är sträckan alldeles lagom lång. Först över mållinjen kommer Axel Thybeck, 9 år i en väldig fart, med bara en stav dessutom, och även om det inte är någon tävling där vinsten är det viktiga, så tycker Axel att det känns skoj att få vara först.
– Det gick bra!, konstaterar Axel och berättar vidare om sin åkning, och hur det kom sig att han gick i mål med bara en av två stavar:

– Jag ramlade en gång, men det gjorde inte så mycket, då tappade jag ingenting. Men sedan tappade jag staven. Stavarna är nästan nya och när jag tog bak dem så släppte den lite och flög av. Men jag körde tillbaka och hämtade den efteråt. Det går rätt bra att åka med bara en stav, man håller den i båda händerna och tar sig framåt. Men man ska försöka använda benen mest, inte armarna, förklarar Axel.

Det är förstås inte första gången som Axel står på ett par längdskidor, nej, det här har han gjort flertalet gånger förut.
– Jag har kört lite i vinter, och förra året så tränade jag ganska mycket. Jag var med i tävlingen då också, men då kom jag inte etta. Så det känns jättebra, och roligt! Man känner sig duktig, säger en glädjestrålande Axel.

Syskonparet Max Nordmark-Thybeck, 8 år, och Olle Nordmark-Thybeck, 3 år, har också tagit sig runt Barnens Vasalopp

Olle, 3 år, och Max Nordmark-Thybeck, 8 år.
Olle, 3 år, och Max Nordmark-Thybeck, 8 år.

och deras duktiga prestation har belönats med varsin gnistrande medalj. Max har deltagit vid tillfälle tidigare år, medan det var Olles första gång i år.
– Det gick väl bra, kommenterar Max.

– Det var bra spår!

– Det gick bra!, intygar Olle med ett leende.

För medaljörerna väntar nu smaskig blåbärssoppa och ett och annat kex att fylla på magdepåerna med, samtidigt som flera av deltagarna väljer att åka ännu ett varv, eller två. Vilket är mer än vad man kan säga om de som idag åkte det stora Vasaloppet…

Publicerad 6 mars 2016 klockan 15:59

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Drömmen om att bli astronaut har tagit honom till rymdgymnasiet. Foto: Camilla Lagerman

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.

6 augusti 2026 klockan 15:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Vision 2040 illustrerat på kommunens hemsida. Foto: Lindesbergs kommun

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.

6 augusti 2026 klockan 11:04 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina ...

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera ...

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den ...

Foto: Fredrik Norman

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran

3 augusti 2026 klockan 11:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Ida Lindkvist

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.

31 juli 2026 klockan 10:46 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Fullmåne och kärlek
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
31 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhå...
29 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den h...
29 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.

28 juli 2026 klockan 10:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Solstings huvudakt Mimikry drog igång publiken. Foto: Leo Larsson, Solsting

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

27 juli 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag fö...

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens ...

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. ...

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet ...

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som...

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i ...

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.

20 juli 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
17 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...
17 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin ...
16 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-14

2026-07-13

2026-07-11

2026-07-10

2026-07-10

2026-07-08

2026-07-06

2026-07-06

2026-07-03

2026-07-02

2026-07-02

2026-07-01

2026-07-01

2026-06-30

2026-08-07 01:43