Julie Björk, 2,5 år, var kanske dagens yngsta deltagare.
Olle, 3 år, och Max Nordmark-Thybeck, 8 år.
Fartfyllt Vasalopp för de unga skidåkarna
Foto: Ida Lindkvist
Axel Thybeck, 9 år.
Julie Björk, 2,5 år, var kanske dagens yngsta deltagare.
Olle, 3 år, och Max Nordmark-Thybeck, 8 år.
Fartfyllt Vasalopp för de unga skidåkarna
Det var tveksamt om barnens Lilla vasalopp skulle bli av eller inte, då med tanke på det ostadiga vädret och den opålitliga snön. Men så idag, på själva Vasaloppets dag, gavs barnen chansen att ge sig ut i spåret de också, och under hejarop ta sig runt loppet som startade i Sälen.
I Fritidsbyn är aktiviteten i full gång. Det är Friluftsfrämjandet som är i farten och arrangerar Barnens Vasalopp. Drygt 30 barn har anmält sig till start, vilket är omkring ett tiotal fler än föregående års upplaga av Barnens Vasalopp, som har kommit att bli en trevlig och uppskattad tradition. Barnen förses med nummerlappar, längdskidorna knäpps fast i pjäxorna, och i stavarnas remmar trär man in sina händer. Det börjar närma sig start, och både de äldre och yngre barnen tar plats i spåret och inväntar signal. Vinnarna av det stora Vasaloppet har redan gått i mål, nu är det barnens tur, åtminstone här i Lindesberg.
Barnen ger sig iväg ut i spåret, och följer banan runt. Runt banan står föräldrar och mor- och farföräldrar och hejar för full
Axel Thybeck, 9 år.
hals och fotograferar de små sportentusiasterna. Det tar inte så många minuter för de första att åka i mål, men för att passa alla de åldrar som deltar är sträckan alldeles lagom lång. Först över mållinjen kommer Axel Thybeck, 9 år i en väldig fart, med bara en stav dessutom, och även om det inte är någon tävling där vinsten är det viktiga, så tycker Axel att det känns skoj att få vara först.
– Det gick bra!, konstaterar Axel och berättar vidare om sin åkning, och hur det kom sig att han gick i mål med bara en av två stavar:
– Jag ramlade en gång, men det gjorde inte så mycket, då tappade jag ingenting. Men sedan tappade jag staven. Stavarna är nästan nya och när jag tog bak dem så släppte den lite och flög av. Men jag körde tillbaka och hämtade den efteråt. Det går rätt bra att åka med bara en stav, man håller den i båda händerna och tar sig framåt. Men man ska försöka använda benen mest, inte armarna, förklarar Axel.
Det är förstås inte första gången som Axel står på ett par längdskidor, nej, det här har han gjort flertalet gånger förut.
– Jag har kört lite i vinter, och förra året så tränade jag ganska mycket. Jag var med i tävlingen då också, men då kom jag inte etta. Så det känns jättebra, och roligt! Man känner sig duktig, säger en glädjestrålande Axel.
Syskonparet Max Nordmark-Thybeck, 8 år, och Olle Nordmark-Thybeck, 3 år, har också tagit sig runt Barnens Vasalopp
Olle, 3 år, och Max Nordmark-Thybeck, 8 år.
och deras duktiga prestation har belönats med varsin gnistrande medalj. Max har deltagit vid tillfälle tidigare år, medan det var Olles första gång i år.
– Det gick väl bra, kommenterar Max.
– Det var bra spår!
– Det gick bra!, intygar Olle med ett leende.
För medaljörerna väntar nu smaskig blåbärssoppa och ett och annat kex att fylla på magdepåerna med, samtidigt som flera av deltagarna väljer att åka ännu ett varv, eller två. Vilket är mer än vad man kan säga om de som idag åkte det stora Vasaloppet…
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Oppositionens budget vinnare i fullmäktige
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, ...