Boken om Farum har nu kommit ut på svenska och LindeNytt vill ge det första exemplaret till vårt kommunalråd Bengt Björnemalm.
Vi ger också varsin bok till kommundirektör Bo Hansson och till politikerna Anders Ceder, Arnold Bengtsson, Mats Lagerman, Pär-Ove Lindqvist och Lilian Wahlqvist.
1983 var den danska kommunen Farum konkursmässig, lånen var för stora och skatten hade nått smärtgränsen.
Då övertog det lilla partiet Venstre makten och nu är skulderna lösta, skatten den lägsta, samtidigt som arbetslösheten är utraderad och kommuninvånarna har fått en mycket bättre service.
Venstre har fått sin belöning. Det är nu det största partiet med över 60%. Man satte upp målet bästa möjliga service till lägsta möjliga kostnad och valfrihet för invånarna. Få administratörer, korta beslutsvägar, inga egna lokaler och all teknisk service har konkurrensutsatts.
När det gäller barnomsorg och skolor råder total valfrihet mellan kommunala skolor och friskolor genom kundvalssytemet där pengarna följer barnet. I åldringsvården har man gjort besparingar genom att satsa på hemtjänsten. Vård i hemmet är billigare än institutionsvård. Som chef för socialen anställdes inte någon socialassistent utan en driven säljare. Han ”säljer” nu okvalificerad arbetskraft. Den som söker socialbidrag för att han inte har något jobb blir nu erbjuden ett jobb inom 48 timmar, inga ”projekt” eller ”åtgärder” här.
Farum visar att servicen kan bli både billigare och bättre på en gång. Det viktiga är hur skattepengarna används.
Vi har försett Lindesbergs Bibliotek med 2 ex av boken Farum-en yndig kommun.
Läs mer om Farum. Läs boken: www.cvv.nu
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.