Boken om Farum har nu kommit ut på svenska och LindeNytt vill ge det första exemplaret till vårt kommunalråd Bengt Björnemalm.
Vi ger också varsin bok till kommundirektör Bo Hansson och till politikerna Anders Ceder, Arnold Bengtsson, Mats Lagerman, Pär-Ove Lindqvist och Lilian Wahlqvist.
1983 var den danska kommunen Farum konkursmässig, lånen var för stora och skatten hade nått smärtgränsen.
Då övertog det lilla partiet Venstre makten och nu är skulderna lösta, skatten den lägsta, samtidigt som arbetslösheten är utraderad och kommuninvånarna har fått en mycket bättre service.
Venstre har fått sin belöning. Det är nu det största partiet med över 60%. Man satte upp målet bästa möjliga service till lägsta möjliga kostnad och valfrihet för invånarna. Få administratörer, korta beslutsvägar, inga egna lokaler och all teknisk service har konkurrensutsatts.
När det gäller barnomsorg och skolor råder total valfrihet mellan kommunala skolor och friskolor genom kundvalssytemet där pengarna följer barnet. I åldringsvården har man gjort besparingar genom att satsa på hemtjänsten. Vård i hemmet är billigare än institutionsvård. Som chef för socialen anställdes inte någon socialassistent utan en driven säljare. Han ”säljer” nu okvalificerad arbetskraft. Den som söker socialbidrag för att han inte har något jobb blir nu erbjuden ett jobb inom 48 timmar, inga ”projekt” eller ”åtgärder” här.
Farum visar att servicen kan bli både billigare och bättre på en gång. Det viktiga är hur skattepengarna används.
Vi har försett Lindesbergs Bibliotek med 2 ex av boken Farum-en yndig kommun.
Läs mer om Farum. Läs boken: www.cvv.nu
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.