Under fredagsmorgonen kom nyheten att LIF Lindesberg-spelaren Fatlum Ahmeti är uttagen till Kosovos handbollslandslag inför det uppkommande VM-kvalet i Italien som kommer att spelas i början av januari 2020.
LIF Lindesberg gick under fredagen ut med nyheten att A-lagets 29-åriga skyttekung Fatlum Ahmeti åter är uttagen till Kosovos landslag när VM-kvalen ska spelas i januari 2020, kvalspelen kommer att spelas i Italien där Fatlum tillsammans med landslaget kommer att spela totalt tre matcher.
VM-kvalen kommer att inledas mot hemmanationen Italien den 10:e januari för att dagen efter spela mot Rumänien och sedan avsluta sitt kvalspel mot Georgien den 12:e januari.
För serievinnaren väntar en plats i Handbolls-VM som kommer att spelas i Egypten 2021.
– Det är jätteroligt att få bli uttagen till Kosovos landslag, det är 5:e-6:e gången som jag kommer spela med dem och det är lika roligt varje gång. Vi har aldrig klarat oss vidare från kvalen men ändå så är det roligt att få spela i så stora evenemang, menar Fatlum Ahmeti som under delar av januari kommer att finnas i Kosovos landslagstrupp.
Fatlums landslagsäventyr gör även att det blir ändringar i Allsvenskan i Sverige, enligt LIF Lindesberg kommer två av de Allsvenska hemmamatcherna att flyttas då Linde kommer att vara en nyckelspelare kort under januari och vill möta sina motståndare med så jämnt och starkt lag som möjligt.
– Matchen mot Kungälv kommer att spelas den 3:e januari istället för den 5:e, även matchen mot Tyresö kommer att flyttas men nytt datum är inte klart och vi återkommer så fort som datumet är spikat, menar ledningen från LIF Lindesberg.
Trots att nedräkningen för VM-kvalen har börjat så får man inte glömma att det kommer att spelas en hemmamatch i Lindesberg Arena under skyltsöndagen.
RP Linköping står som motståndare och trots att de befinner sig långt ner i tabellen ska man inte räkna bort bortalaget, RP är ett lag som brukar befinna sig inom Allsvenskan och har i säsongens tre vinnande matcher vunnit mot Boden, Torslanda och det stenhårda Hammarby.
– Det kommer bli en tuff match, vi kommer behöva få ihop ett bättre försvar för att vinna samtidigt som vi har flera små detaljer att jobba med inför matchen, menar Fatlum Ahmeti.
Matchguide LIF Lindesberg-RP Linköping
När och var: Söndag 1/12 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Matchguide: Egeryds (Egeryds boende bjuds på entrébiljett)
Senaste mötet mot RP Linköping: Bortalaget RP segrade i båda Allsvenska matcherna under fjolårssäsongen, de inledde med seger på sin hemmaplan med jämna 27-25 och vann därefter även i Lindesberg Arena med 28-32.
Läget i tabellen: Efter den omtalade bortasegern mot Kungälv så ligger LIF precis ovanför det negativa kvalstrecket med 10 poäng, laget är ännu med i matchen om en bättre placering i tabellen då det endast skiljer 2 poäng från LIFs 10:e plats till Skånelas 5:e plats.
RP har mycket att vinna vid seger på söndag då de är placerade på nästsista plats med 6 poäng och ligger för direkt nedflyttning till division 1 om laget inte flyttas i tabellen.
Aranäs leder tabellen med 19 poäng men har även en match mer än de övriga lagen då de nyligen inledde den nya omgången under fredagen med en seger mot Kärra.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn som regissör inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.