Rosenkavaljeren skrevs 1910 och har blivit ett av Richard Strauss mest populära musikstycken. Foto: Ken Howard / Met Opera
Favoritopera i Linde – på söndag
Richard Strauss romantiska mästerverk Rosenkavaljeren är en av hans populäraste operor. Komedi möter tragedi och föreställningen leds av tre kvinnliga stjärnor.
Söndag den 23 april kl. 16.00 kan vi på Folkets Hus i Lindesberg se och höra det mästerverk som redan har visats på Metropolitan i New York – Rosenkavaljeren. Den här operan var tänkt att visas tidigare, men har skjutits fram en vecka – detta för att inte krocka med Capricen som var förra helgen.
Richard Strauss, som gick ur tiden 1949, var oerhört produktiv – med Rosenkavaljeren, och med alla de tondikter och operor han komponerade. Flera av hans mästerverk har hörts i andra sammanhang. Filmmakaren Stanley Kubrick öppnar filmen 2001: A Space Odyssey (på svenska 2001: Ett rymdäventyr) – med Strauss stycke Also sprach Zarathustra. Samma stycke brukade Elvis använda i sina konserter.
Folkets Hus Bio i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
Som vanligt köper man biljett vid entrén till Folkets Hus – 240 kr vuxna, 180 kr ungdomar under 26 år. Sugna kan köpa tilltugg under paus i Nya Blå hallen. Rosenkavaljeren är 4 timmar och 42 minuter inklusive två pauser.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tom Persson (SD), Elin Axelsson (S). Foto: Camilla Lagerman/Socialdemokraterna
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
12 september 2026 klockan 13:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
11 september 2026 klockan 09:20 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.