Det råder fortsatt utbredd nonchalans bland fordonsägare i Lindesberg, som inte tar hänsyn till den snöröjning som måste utföras efter ett kraftigt snöfall. Detta menar arbetsledare, Anders Jellvert, på Samhällsbyggnad Bergslagen.
– Ingen respekt alls, suckar Anders Jellvert.
Sedan klockan tre i natt har snöröjningen pågått i Lindesberg. Totalt 12 maskiner har skickats ut, såväl mindre maskiner för gång- och cykelstråk och större kraftpaket för vägar och parkeringsområden. På Samhällsbyggnad Bergslagen uppger man att arbetet har varit ganska besvärligt av flera anledningar.
– Det är tung snö, så det blir extra jobbigt att köra – inte minst för de mindre maskinerna, säger Anders Jellvert, arbetsledare på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Dock finns ett annat problem, som är än värre för alla som arbetar med att hålla vägarna fria från snö. Det handlar om alla fordon som står i vägen och försvårar arbetet och försämrar resultatet.
– Det är tyvärr ett fortsatt stort problem. Moralen tycks vara låg bland vissa bilägare, som inte verkar bry sig om hur de parkerar sina bilar och vad konsekvensen av detta blir, säger Jellvert.
Problemet är som värst i centrala Lindesberg. Här har man vid tillfällen försökt med tillfälliga förbud – men inte ens det har fått önskvärd effekt.
– Ingen respekt alls. Det hjälper inte ens att ställa ut skyltar om tillfälligt förbud att stanna, man ställer bilen där ändå. Det här ställer ju till det ganska mycket för de som skall röja snö. Resultatet blir mycket sämre också eftersom vi inte får bort all snö från vägen, säger Anders Jellvert.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.