Det råder fortsatt utbredd nonchalans bland fordonsägare i Lindesberg, som inte tar hänsyn till den snöröjning som måste utföras efter ett kraftigt snöfall. Detta menar arbetsledare, Anders Jellvert, på Samhällsbyggnad Bergslagen.
– Ingen respekt alls, suckar Anders Jellvert.
Sedan klockan tre i natt har snöröjningen pågått i Lindesberg. Totalt 12 maskiner har skickats ut, såväl mindre maskiner för gång- och cykelstråk och större kraftpaket för vägar och parkeringsområden. På Samhällsbyggnad Bergslagen uppger man att arbetet har varit ganska besvärligt av flera anledningar.
– Det är tung snö, så det blir extra jobbigt att köra – inte minst för de mindre maskinerna, säger Anders Jellvert, arbetsledare på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Dock finns ett annat problem, som är än värre för alla som arbetar med att hålla vägarna fria från snö. Det handlar om alla fordon som står i vägen och försvårar arbetet och försämrar resultatet.
– Det är tyvärr ett fortsatt stort problem. Moralen tycks vara låg bland vissa bilägare, som inte verkar bry sig om hur de parkerar sina bilar och vad konsekvensen av detta blir, säger Jellvert.
Problemet är som värst i centrala Lindesberg. Här har man vid tillfällen försökt med tillfälliga förbud – men inte ens det har fått önskvärd effekt.
– Ingen respekt alls. Det hjälper inte ens att ställa ut skyltar om tillfälligt förbud att stanna, man ställer bilen där ändå. Det här ställer ju till det ganska mycket för de som skall röja snö. Resultatet blir mycket sämre också eftersom vi inte får bort all snö från vägen, säger Anders Jellvert.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.