Det råder fortsatt utbredd nonchalans bland fordonsägare i Lindesberg, som inte tar hänsyn till den snöröjning som måste utföras efter ett kraftigt snöfall. Detta menar arbetsledare, Anders Jellvert, på Samhällsbyggnad Bergslagen.
– Ingen respekt alls, suckar Anders Jellvert.
Sedan klockan tre i natt har snöröjningen pågått i Lindesberg. Totalt 12 maskiner har skickats ut, såväl mindre maskiner för gång- och cykelstråk och större kraftpaket för vägar och parkeringsområden. På Samhällsbyggnad Bergslagen uppger man att arbetet har varit ganska besvärligt av flera anledningar.
– Det är tung snö, så det blir extra jobbigt att köra – inte minst för de mindre maskinerna, säger Anders Jellvert, arbetsledare på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Dock finns ett annat problem, som är än värre för alla som arbetar med att hålla vägarna fria från snö. Det handlar om alla fordon som står i vägen och försvårar arbetet och försämrar resultatet.
– Det är tyvärr ett fortsatt stort problem. Moralen tycks vara låg bland vissa bilägare, som inte verkar bry sig om hur de parkerar sina bilar och vad konsekvensen av detta blir, säger Jellvert.
Problemet är som värst i centrala Lindesberg. Här har man vid tillfällen försökt med tillfälliga förbud – men inte ens det har fått önskvärd effekt.
– Ingen respekt alls. Det hjälper inte ens att ställa ut skyltar om tillfälligt förbud att stanna, man ställer bilen där ändå. Det här ställer ju till det ganska mycket för de som skall röja snö. Resultatet blir mycket sämre också eftersom vi inte får bort all snö från vägen, säger Anders Jellvert.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.