Slarvspelandet och de tekniska felen fortsätter i LIF Lindesberg, vilket ställde till det för laget även under lördagens hemmapremiär. Trots en jämn inledning så blev bortalaget Vinslöv för starka i den andra halvleken, efter att de fått med sig sex raka mål.
Efter flera månaders väntan så var det dags för hemmapremiär i Handbollsallsvenskan. 600 personer välkomnades till publiken när Vinslöv stod som säsongens första bortalag i Lindesberg Arena. En publiksiffra som kan öka från månadsskiftet då det är sagt från den svenska regeringen, att man på nytt får fylla läktarna på nytt.
Med flera tekniska fel mot premiärmatchen i Göteborg, så var förhoppningarna på ett stabilare spel från LIF Lindesberg stora. Flera fel med det tekniska finns ännu att jobba med för hemmalaget som efter lördagen, riskerar att ha de skånska skyttarna Alfred Olsson och Hugo Svensson, samt målvakt Simon Bengtsson, i sina mardrömmar under natten.
Det blev inledningsvis en jämn kamp inom den första halvleken, med tidiga mål på Vinslövs öppna kasse. Algot Hane gjorde comeback i laget efter sjukdom där man även spelade med ett tufft försvar, vilket försvårade anfallen för Vinslöv.
Trots tidiga fel i det tekniska från LIF, så kunde man på ett bra sätt komma tillbaka i spelet och jämna ut halvleksresultatet till 11-12. Enbart ett uddamålsunderläge i en halvlek där hemmalaget till och från visade segermöjligheter.
Problemen uppstod i matchens andra halva. Trots två snabba mål från LIFs nya målgörare Oskar Cosmo, gick Vinslöv till nästa växel i sitt spel. Bortalaget tog fördel av LIFs osäkra spel och kunde gå undan med sex raka mål, hälften gjorda av det tidigare Kristianstad-löftet Hugo Svensson.
Hemmalaget försökte att komma tillbaka, där gapet mellan lagen blev för stort. En ny förlust för LIF Lindesberg som får en mycket tråkig inledning av den färska säsongen.
Max Broman var till stor hjälp för LIF med fem gjorda mål. Även Joel Karlström gjorde en ruggig prestation som hemmalagets straffskytt, där samtliga fyra straffskott sattes i mål. Vinslöv tilldelades dubbla straffskott i matchen, där båda sköts utanför.
Matchresultat LIF Lindesberg-Vinslövs HK
Slutresultat: 22-27 (11-12)
Publik: 482 personer
Matchvärd: Bergslagens Sparbank
Målgörare: Max Broman (5), Algot Hane (4), Joel Karlström (4), Fredrik Karlsson (2), Filip Ottosson (2), Fabian Lindholm (2), Oskar Cosmo (2), Joakim Bååk (1)
Matchens lirare: Max Broman
Nästa match: Söndag 3:e oktober vs Amo HK i Amokabel Hallen med matchstart kl. 16.15
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.