Slarvspelandet och de tekniska felen fortsätter i LIF Lindesberg, vilket ställde till det för laget även under lördagens hemmapremiär. Trots en jämn inledning så blev bortalaget Vinslöv för starka i den andra halvleken, efter att de fått med sig sex raka mål.
Efter flera månaders väntan så var det dags för hemmapremiär i Handbollsallsvenskan. 600 personer välkomnades till publiken när Vinslöv stod som säsongens första bortalag i Lindesberg Arena. En publiksiffra som kan öka från månadsskiftet då det är sagt från den svenska regeringen, att man på nytt får fylla läktarna på nytt.
Med flera tekniska fel mot premiärmatchen i Göteborg, så var förhoppningarna på ett stabilare spel från LIF Lindesberg stora. Flera fel med det tekniska finns ännu att jobba med för hemmalaget som efter lördagen, riskerar att ha de skånska skyttarna Alfred Olsson och Hugo Svensson, samt målvakt Simon Bengtsson, i sina mardrömmar under natten.
Det blev inledningsvis en jämn kamp inom den första halvleken, med tidiga mål på Vinslövs öppna kasse. Algot Hane gjorde comeback i laget efter sjukdom där man även spelade med ett tufft försvar, vilket försvårade anfallen för Vinslöv.
Trots tidiga fel i det tekniska från LIF, så kunde man på ett bra sätt komma tillbaka i spelet och jämna ut halvleksresultatet till 11-12. Enbart ett uddamålsunderläge i en halvlek där hemmalaget till och från visade segermöjligheter.
Problemen uppstod i matchens andra halva. Trots två snabba mål från LIFs nya målgörare Oskar Cosmo, gick Vinslöv till nästa växel i sitt spel. Bortalaget tog fördel av LIFs osäkra spel och kunde gå undan med sex raka mål, hälften gjorda av det tidigare Kristianstad-löftet Hugo Svensson.
Hemmalaget försökte att komma tillbaka, där gapet mellan lagen blev för stort. En ny förlust för LIF Lindesberg som får en mycket tråkig inledning av den färska säsongen.
Max Broman var till stor hjälp för LIF med fem gjorda mål. Även Joel Karlström gjorde en ruggig prestation som hemmalagets straffskytt, där samtliga fyra straffskott sattes i mål. Vinslöv tilldelades dubbla straffskott i matchen, där båda sköts utanför.
Matchresultat LIF Lindesberg-Vinslövs HK
Slutresultat: 22-27 (11-12)
Publik: 482 personer
Matchvärd: Bergslagens Sparbank
Målgörare: Max Broman (5), Algot Hane (4), Joel Karlström (4), Fredrik Karlsson (2), Filip Ottosson (2), Fabian Lindholm (2), Oskar Cosmo (2), Joakim Bååk (1)
Matchens lirare: Max Broman
Nästa match: Söndag 3:e oktober vs Amo HK i Amokabel Hallen med matchstart kl. 16.15
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.