Slarvspelandet och de tekniska felen fortsätter i LIF Lindesberg, vilket ställde till det för laget även under lördagens hemmapremiär. Trots en jämn inledning så blev bortalaget Vinslöv för starka i den andra halvleken, efter att de fått med sig sex raka mål.
Efter flera månaders väntan så var det dags för hemmapremiär i Handbollsallsvenskan. 600 personer välkomnades till publiken när Vinslöv stod som säsongens första bortalag i Lindesberg Arena. En publiksiffra som kan öka från månadsskiftet då det är sagt från den svenska regeringen, att man på nytt får fylla läktarna på nytt.
Med flera tekniska fel mot premiärmatchen i Göteborg, så var förhoppningarna på ett stabilare spel från LIF Lindesberg stora. Flera fel med det tekniska finns ännu att jobba med för hemmalaget som efter lördagen, riskerar att ha de skånska skyttarna Alfred Olsson och Hugo Svensson, samt målvakt Simon Bengtsson, i sina mardrömmar under natten.
Det blev inledningsvis en jämn kamp inom den första halvleken, med tidiga mål på Vinslövs öppna kasse. Algot Hane gjorde comeback i laget efter sjukdom där man även spelade med ett tufft försvar, vilket försvårade anfallen för Vinslöv.
Trots tidiga fel i det tekniska från LIF, så kunde man på ett bra sätt komma tillbaka i spelet och jämna ut halvleksresultatet till 11-12. Enbart ett uddamålsunderläge i en halvlek där hemmalaget till och från visade segermöjligheter.
Problemen uppstod i matchens andra halva. Trots två snabba mål från LIFs nya målgörare Oskar Cosmo, gick Vinslöv till nästa växel i sitt spel. Bortalaget tog fördel av LIFs osäkra spel och kunde gå undan med sex raka mål, hälften gjorda av det tidigare Kristianstad-löftet Hugo Svensson.
Hemmalaget försökte att komma tillbaka, där gapet mellan lagen blev för stort. En ny förlust för LIF Lindesberg som får en mycket tråkig inledning av den färska säsongen.
Max Broman var till stor hjälp för LIF med fem gjorda mål. Även Joel Karlström gjorde en ruggig prestation som hemmalagets straffskytt, där samtliga fyra straffskott sattes i mål. Vinslöv tilldelades dubbla straffskott i matchen, där båda sköts utanför.
Matchresultat LIF Lindesberg-Vinslövs HK
Slutresultat: 22-27 (11-12)
Publik: 482 personer
Matchvärd: Bergslagens Sparbank
Målgörare: Max Broman (5), Algot Hane (4), Joel Karlström (4), Fredrik Karlsson (2), Filip Ottosson (2), Fabian Lindholm (2), Oskar Cosmo (2), Joakim Bååk (1)
Matchens lirare: Max Broman
Nästa match: Söndag 3:e oktober vs Amo HK i Amokabel Hallen med matchstart kl. 16.15
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.