Slarvspelandet och de tekniska felen fortsätter i LIF Lindesberg, vilket ställde till det för laget även under lördagens hemmapremiär. Trots en jämn inledning så blev bortalaget Vinslöv för starka i den andra halvleken, efter att de fått med sig sex raka mål.
Efter flera månaders väntan så var det dags för hemmapremiär i Handbollsallsvenskan. 600 personer välkomnades till publiken när Vinslöv stod som säsongens första bortalag i Lindesberg Arena. En publiksiffra som kan öka från månadsskiftet då det är sagt från den svenska regeringen, att man på nytt får fylla läktarna på nytt.
Med flera tekniska fel mot premiärmatchen i Göteborg, så var förhoppningarna på ett stabilare spel från LIF Lindesberg stora. Flera fel med det tekniska finns ännu att jobba med för hemmalaget som efter lördagen, riskerar att ha de skånska skyttarna Alfred Olsson och Hugo Svensson, samt målvakt Simon Bengtsson, i sina mardrömmar under natten.
Det blev inledningsvis en jämn kamp inom den första halvleken, med tidiga mål på Vinslövs öppna kasse. Algot Hane gjorde comeback i laget efter sjukdom där man även spelade med ett tufft försvar, vilket försvårade anfallen för Vinslöv.
Trots tidiga fel i det tekniska från LIF, så kunde man på ett bra sätt komma tillbaka i spelet och jämna ut halvleksresultatet till 11-12. Enbart ett uddamålsunderläge i en halvlek där hemmalaget till och från visade segermöjligheter.
Problemen uppstod i matchens andra halva. Trots två snabba mål från LIFs nya målgörare Oskar Cosmo, gick Vinslöv till nästa växel i sitt spel. Bortalaget tog fördel av LIFs osäkra spel och kunde gå undan med sex raka mål, hälften gjorda av det tidigare Kristianstad-löftet Hugo Svensson.
Hemmalaget försökte att komma tillbaka, där gapet mellan lagen blev för stort. En ny förlust för LIF Lindesberg som får en mycket tråkig inledning av den färska säsongen.
Max Broman var till stor hjälp för LIF med fem gjorda mål. Även Joel Karlström gjorde en ruggig prestation som hemmalagets straffskytt, där samtliga fyra straffskott sattes i mål. Vinslöv tilldelades dubbla straffskott i matchen, där båda sköts utanför.
Matchresultat LIF Lindesberg-Vinslövs HK
Slutresultat: 22-27 (11-12)
Publik: 482 personer
Matchvärd: Bergslagens Sparbank
Målgörare: Max Broman (5), Algot Hane (4), Joel Karlström (4), Fredrik Karlsson (2), Filip Ottosson (2), Fabian Lindholm (2), Oskar Cosmo (2), Joakim Bååk (1)
Matchens lirare: Max Broman
Nästa match: Söndag 3:e oktober vs Amo HK i Amokabel Hallen med matchstart kl. 16.15
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.