Slarvspelandet och de tekniska felen fortsätter i LIF Lindesberg, vilket ställde till det för laget även under lördagens hemmapremiär. Trots en jämn inledning så blev bortalaget Vinslöv för starka i den andra halvleken, efter att de fått med sig sex raka mål.
Efter flera månaders väntan så var det dags för hemmapremiär i Handbollsallsvenskan. 600 personer välkomnades till publiken när Vinslöv stod som säsongens första bortalag i Lindesberg Arena. En publiksiffra som kan öka från månadsskiftet då det är sagt från den svenska regeringen, att man på nytt får fylla läktarna på nytt.
Med flera tekniska fel mot premiärmatchen i Göteborg, så var förhoppningarna på ett stabilare spel från LIF Lindesberg stora. Flera fel med det tekniska finns ännu att jobba med för hemmalaget som efter lördagen, riskerar att ha de skånska skyttarna Alfred Olsson och Hugo Svensson, samt målvakt Simon Bengtsson, i sina mardrömmar under natten.
Det blev inledningsvis en jämn kamp inom den första halvleken, med tidiga mål på Vinslövs öppna kasse. Algot Hane gjorde comeback i laget efter sjukdom där man även spelade med ett tufft försvar, vilket försvårade anfallen för Vinslöv.
Trots tidiga fel i det tekniska från LIF, så kunde man på ett bra sätt komma tillbaka i spelet och jämna ut halvleksresultatet till 11-12. Enbart ett uddamålsunderläge i en halvlek där hemmalaget till och från visade segermöjligheter.
Problemen uppstod i matchens andra halva. Trots två snabba mål från LIFs nya målgörare Oskar Cosmo, gick Vinslöv till nästa växel i sitt spel. Bortalaget tog fördel av LIFs osäkra spel och kunde gå undan med sex raka mål, hälften gjorda av det tidigare Kristianstad-löftet Hugo Svensson.
Hemmalaget försökte att komma tillbaka, där gapet mellan lagen blev för stort. En ny förlust för LIF Lindesberg som får en mycket tråkig inledning av den färska säsongen.
Max Broman var till stor hjälp för LIF med fem gjorda mål. Även Joel Karlström gjorde en ruggig prestation som hemmalagets straffskytt, där samtliga fyra straffskott sattes i mål. Vinslöv tilldelades dubbla straffskott i matchen, där båda sköts utanför.
Matchresultat LIF Lindesberg-Vinslövs HK
Slutresultat: 22-27 (11-12)
Publik: 482 personer
Matchvärd: Bergslagens Sparbank
Målgörare: Max Broman (5), Algot Hane (4), Joel Karlström (4), Fredrik Karlsson (2), Filip Ottosson (2), Fabian Lindholm (2), Oskar Cosmo (2), Joakim Bååk (1)
Matchens lirare: Max Broman
Nästa match: Söndag 3:e oktober vs Amo HK i Amokabel Hallen med matchstart kl. 16.15
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.