På onsdagskvällen spelades den andra kvartsfinalen mellan Linde Volley och Örebro. Efter lördagens förlust i Idrottshuset var det chans till revansch för Lindetjejerna som nu också fick spela hemma i arenan. Linde bjöd hemmapubliken på en riktigt spännande volleybollmatch men tyvärr räckte det inte utan Örebro knep även den andra kvartsfinalen efter 2-3 i set.
Det var en nu eller aldrig känsla inför mötet mellan de två rivalerna. Linde som hela denna säsong haft det svårt mot just Örebro och hade inför match inte slagit dem än under säsongen. Kanske var det idag som den trenden skulle brytas.
Matchen började dock inte bra för Linde. I första setet kändes man lite ”off” och Örebro kontrollerade setet rätt så enkelt. Örebro tog hem första set med siffrorna 20-25. Efter en dålig start i andra set gick Örebro i från till 0-6 och det kändes som att matchen höll på att glida Linde ur händerna. Då stod hemmalaget för en mäktig upphämtning där man både gick i kapp och förbi Örebro och kunde tillslut spela hem setet (25-21).
Déjá-vu var vad man fick när tredje set spelades. Precis som i andra set gick Örebro tidigt ifrån till 0-6 ledning och precis som i andra set vände Linde återigen och vann även detta set denna gången med siffrorna 25-23. Nu var det plötsligt Linde som hade greppet om den andra kvartsfinalen och behövde endast knipa ett till set för plocka hem matchen. I det fjärde setet kändes det som att Linde länge hade bra kontroll över spelet trots att det var väldigt jämnt på resultattavlan. Tyvärr så fällde några simpla misstag i viktiga lägen Linde i detta set. Matchen gick till femte och avgörande set. Väl där så var det inget snack om saken, Örebro spelade hem setet och matchen 2-3 i set.
– Vi inledde dåligt i första set. Vi var inte riktigt där i huvudet. Efter vi tagit time-out i andra set började vi hitta tillbaka till vårt spel och jag tycker vi har bra kontroll matchen säger tränaren Sebastien Bougeatre efter matchen.
– I fjärde set har vi chansen att avgöra matchen men slarvar bort den. De vinner några långa bollar som de bygger upp bra självförtroende på. Någonstans där går matchen säger Sebastien.
Nu måste Linde Volley vinna resterande kvartsfinaler för att gå direkt till semifinal. Skulle Linde förlora nästa match har man en ny chans att ta sig till semifinal då man får spela en ny kvartsfinal mot ett av de lagen som kommer från åttondelsfinalerna. Det systemet är nytt för i år men innebär att det är fortsatt spel för Linde oavsett resultatet på lördag.
Matchfakta: Linde Volley – Örebro
(20-25) (25-21) (25-23) (21-25) (8-15)
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.