På onsdagskvällen spelades den andra kvartsfinalen mellan Linde Volley och Örebro. Efter lördagens förlust i Idrottshuset var det chans till revansch för Lindetjejerna som nu också fick spela hemma i arenan. Linde bjöd hemmapubliken på en riktigt spännande volleybollmatch men tyvärr räckte det inte utan Örebro knep även den andra kvartsfinalen efter 2-3 i set.
Det var en nu eller aldrig känsla inför mötet mellan de två rivalerna. Linde som hela denna säsong haft det svårt mot just Örebro och hade inför match inte slagit dem än under säsongen. Kanske var det idag som den trenden skulle brytas.
Matchen började dock inte bra för Linde. I första setet kändes man lite ”off” och Örebro kontrollerade setet rätt så enkelt. Örebro tog hem första set med siffrorna 20-25. Efter en dålig start i andra set gick Örebro i från till 0-6 och det kändes som att matchen höll på att glida Linde ur händerna. Då stod hemmalaget för en mäktig upphämtning där man både gick i kapp och förbi Örebro och kunde tillslut spela hem setet (25-21).
Déjá-vu var vad man fick när tredje set spelades. Precis som i andra set gick Örebro tidigt ifrån till 0-6 ledning och precis som i andra set vände Linde återigen och vann även detta set denna gången med siffrorna 25-23. Nu var det plötsligt Linde som hade greppet om den andra kvartsfinalen och behövde endast knipa ett till set för plocka hem matchen. I det fjärde setet kändes det som att Linde länge hade bra kontroll över spelet trots att det var väldigt jämnt på resultattavlan. Tyvärr så fällde några simpla misstag i viktiga lägen Linde i detta set. Matchen gick till femte och avgörande set. Väl där så var det inget snack om saken, Örebro spelade hem setet och matchen 2-3 i set.
– Vi inledde dåligt i första set. Vi var inte riktigt där i huvudet. Efter vi tagit time-out i andra set började vi hitta tillbaka till vårt spel och jag tycker vi har bra kontroll matchen säger tränaren Sebastien Bougeatre efter matchen.
– I fjärde set har vi chansen att avgöra matchen men slarvar bort den. De vinner några långa bollar som de bygger upp bra självförtroende på. Någonstans där går matchen säger Sebastien.
Nu måste Linde Volley vinna resterande kvartsfinaler för att gå direkt till semifinal. Skulle Linde förlora nästa match har man en ny chans att ta sig till semifinal då man får spela en ny kvartsfinal mot ett av de lagen som kommer från åttondelsfinalerna. Det systemet är nytt för i år men innebär att det är fortsatt spel för Linde oavsett resultatet på lördag.
Matchfakta: Linde Volley – Örebro
(20-25) (25-21) (25-23) (21-25) (8-15)
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.