På onsdagskvällen spelades den andra kvartsfinalen mellan Linde Volley och Örebro. Efter lördagens förlust i Idrottshuset var det chans till revansch för Lindetjejerna som nu också fick spela hemma i arenan. Linde bjöd hemmapubliken på en riktigt spännande volleybollmatch men tyvärr räckte det inte utan Örebro knep även den andra kvartsfinalen efter 2-3 i set.
Det var en nu eller aldrig känsla inför mötet mellan de två rivalerna. Linde som hela denna säsong haft det svårt mot just Örebro och hade inför match inte slagit dem än under säsongen. Kanske var det idag som den trenden skulle brytas.
Matchen började dock inte bra för Linde. I första setet kändes man lite ”off” och Örebro kontrollerade setet rätt så enkelt. Örebro tog hem första set med siffrorna 20-25. Efter en dålig start i andra set gick Örebro i från till 0-6 och det kändes som att matchen höll på att glida Linde ur händerna. Då stod hemmalaget för en mäktig upphämtning där man både gick i kapp och förbi Örebro och kunde tillslut spela hem setet (25-21).
Déjá-vu var vad man fick när tredje set spelades. Precis som i andra set gick Örebro tidigt ifrån till 0-6 ledning och precis som i andra set vände Linde återigen och vann även detta set denna gången med siffrorna 25-23. Nu var det plötsligt Linde som hade greppet om den andra kvartsfinalen och behövde endast knipa ett till set för plocka hem matchen. I det fjärde setet kändes det som att Linde länge hade bra kontroll över spelet trots att det var väldigt jämnt på resultattavlan. Tyvärr så fällde några simpla misstag i viktiga lägen Linde i detta set. Matchen gick till femte och avgörande set. Väl där så var det inget snack om saken, Örebro spelade hem setet och matchen 2-3 i set.
– Vi inledde dåligt i första set. Vi var inte riktigt där i huvudet. Efter vi tagit time-out i andra set började vi hitta tillbaka till vårt spel och jag tycker vi har bra kontroll matchen säger tränaren Sebastien Bougeatre efter matchen.
– I fjärde set har vi chansen att avgöra matchen men slarvar bort den. De vinner några långa bollar som de bygger upp bra självförtroende på. Någonstans där går matchen säger Sebastien.
Nu måste Linde Volley vinna resterande kvartsfinaler för att gå direkt till semifinal. Skulle Linde förlora nästa match har man en ny chans att ta sig till semifinal då man får spela en ny kvartsfinal mot ett av de lagen som kommer från åttondelsfinalerna. Det systemet är nytt för i år men innebär att det är fortsatt spel för Linde oavsett resultatet på lördag.
Matchfakta: Linde Volley – Örebro
(20-25) (25-21) (25-23) (21-25) (8-15)
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.