Segertrenden fortsätter för både WSK Lindesberg och Lindbackahallen! Under fredagskvällen kom lagets femte raka seger, där man ännu står obesegrade i den nya hemmaarenan. En tidigt säkrad seger höll däremot på att glida WSK ur händerna, där säsongscomebackande Filip Livén fick säkra segern med mål i öppen kasse.
Med fyra raka segrar och seger i samtliga tre hemmamatcher, så stod WSK Lindesberg med ett stort självförtroende inför fredagens möte mot Västerås.
Västerås IBS har sitt stora A-lag i Division 1 men har även ett lag för yngre förmågor, som under fredagen gästade Lindesberg. Det gästande laget har däremot haft en tuff inledning på säsongen och har enbart med sig en seger på sina sju matcher.
Ungdomarna från Västerås var däremot sugna på nya poäng, men fick trots detta lägga sig i ett tidigt underläge. Första målet i matchen gjordes till WSKs glädje där Anton Eriksson fick in ett mål efter fem spelade minuter.
Matchen bjöd på oväntat många utvisningar, där WSK drog på sig två tidiga otillåtna trängningar som gav Västerås två tidiga powerplay. Första boxplayet för WSK blev däremot ingen succé, kvitteringen kom efter nära en minuts boxplay där man istället lyckades hålla undan Västerås under nästkommande boxspel.
Med 40 sekunder kvar av den inledande perioden kom ett nytt mål för WSK, något som säkrade en uddamålsledning efter matchens första tjugo minuter.
Bara 18 sekunder in efter första periodvilan kom ett nytt kvitteringsmål. WSK var däremot starkast i hemmaborgen och kunde, trots två nya utvisningar, säkra tre raka mål innan periodens slut. Inför matchens sista tjugo minuter såg matchen säkrad ut med en fin tremålsledning på hemmaplan.
Västerås lyckades däremot att ta sig tillbaka in i matchen. Tre raka bortamål kom vilket kvitterade till farliga 5-5 med lite mindre än nio minuter kvar av speltiden. Isac Eriksson kunde ta tillbaka ledningen till WSK med två minuter kvar, vilket lockade Västerås till en timeout.
Västerås offrade målvakten för en extra utespelare i de sista minuterna, en vågad uppoffring som blev grunden till en förlust. Hemmalagets Filip Livén som gör sin första säsong i WSK sedan 2017/2018, fick tag i bollen och kunde säkra lagets femte raka seger efter mål i öppen kasse med minuten kvar.
Matchresultat WSK Lindesberg-Västerås IBS Ung
Slutresultat: 7-5 (2-1, 3-1, 2-3)
Skott: 29-22 (13-9, 8-5, 8-8)
Målgörare:
1-0 Anton Eriksson
2-1 Niklas Carlsson (Ass: Pontus Hellsing)
3-2 Isac Eriksson (Ass: Jacob Lihagen)
4-2 Johan Pettersson (Ass: William Svensson)
5-2 Niklas Carlsson (Ass: Pontus Hellsing)
6-5 Isac Eriksson (Ass: Jakob Lihagen)
7-5 Filip Livén
Läget i tabellen: WSK placerar sig fortsatt på en trygg andra plats i tabellen. Arboga har enbart en seger mer och leder därmed tabellen med tre poängs skillnad. Nedåt så lurar Köping som trea med två poäng mindre än WSK, medan Per-Ols och Sala slåss om fjärde platsen med 15 respeltive 14 poäng. Örebro är ännu segerlöst och är tabelljumbo. Tillberga är nästa motstånd och placeras nia i tabellen med 6 poäng.
Nästa match: Fredag 3:e december vs Tillberga IK Roosters i Tillberga Sporthall med matchstart kl. 19.00
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.