Segertrenden fortsätter för både WSK Lindesberg och Lindbackahallen! Under fredagskvällen kom lagets femte raka seger, där man ännu står obesegrade i den nya hemmaarenan. En tidigt säkrad seger höll däremot på att glida WSK ur händerna, där säsongscomebackande Filip Livén fick säkra segern med mål i öppen kasse.
Med fyra raka segrar och seger i samtliga tre hemmamatcher, så stod WSK Lindesberg med ett stort självförtroende inför fredagens möte mot Västerås.
Västerås IBS har sitt stora A-lag i Division 1 men har även ett lag för yngre förmågor, som under fredagen gästade Lindesberg. Det gästande laget har däremot haft en tuff inledning på säsongen och har enbart med sig en seger på sina sju matcher.
Ungdomarna från Västerås var däremot sugna på nya poäng, men fick trots detta lägga sig i ett tidigt underläge. Första målet i matchen gjordes till WSKs glädje där Anton Eriksson fick in ett mål efter fem spelade minuter.
Matchen bjöd på oväntat många utvisningar, där WSK drog på sig två tidiga otillåtna trängningar som gav Västerås två tidiga powerplay. Första boxplayet för WSK blev däremot ingen succé, kvitteringen kom efter nära en minuts boxplay där man istället lyckades hålla undan Västerås under nästkommande boxspel.
Med 40 sekunder kvar av den inledande perioden kom ett nytt mål för WSK, något som säkrade en uddamålsledning efter matchens första tjugo minuter.
Bara 18 sekunder in efter första periodvilan kom ett nytt kvitteringsmål. WSK var däremot starkast i hemmaborgen och kunde, trots två nya utvisningar, säkra tre raka mål innan periodens slut. Inför matchens sista tjugo minuter såg matchen säkrad ut med en fin tremålsledning på hemmaplan.
Västerås lyckades däremot att ta sig tillbaka in i matchen. Tre raka bortamål kom vilket kvitterade till farliga 5-5 med lite mindre än nio minuter kvar av speltiden. Isac Eriksson kunde ta tillbaka ledningen till WSK med två minuter kvar, vilket lockade Västerås till en timeout.
Västerås offrade målvakten för en extra utespelare i de sista minuterna, en vågad uppoffring som blev grunden till en förlust. Hemmalagets Filip Livén som gör sin första säsong i WSK sedan 2017/2018, fick tag i bollen och kunde säkra lagets femte raka seger efter mål i öppen kasse med minuten kvar.
Matchresultat WSK Lindesberg-Västerås IBS Ung
Slutresultat: 7-5 (2-1, 3-1, 2-3)
Skott: 29-22 (13-9, 8-5, 8-8)
Målgörare:
1-0 Anton Eriksson
2-1 Niklas Carlsson (Ass: Pontus Hellsing)
3-2 Isac Eriksson (Ass: Jacob Lihagen)
4-2 Johan Pettersson (Ass: William Svensson)
5-2 Niklas Carlsson (Ass: Pontus Hellsing)
6-5 Isac Eriksson (Ass: Jakob Lihagen)
7-5 Filip Livén
Läget i tabellen: WSK placerar sig fortsatt på en trygg andra plats i tabellen. Arboga har enbart en seger mer och leder därmed tabellen med tre poängs skillnad. Nedåt så lurar Köping som trea med två poäng mindre än WSK, medan Per-Ols och Sala slåss om fjärde platsen med 15 respeltive 14 poäng. Örebro är ännu segerlöst och är tabelljumbo. Tillberga är nästa motstånd och placeras nia i tabellen med 6 poäng.
Nästa match: Fredag 3:e december vs Tillberga IK Roosters i Tillberga Sporthall med matchstart kl. 19.00
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.