Radiokaka, Kobratelefon, Elvis, prickiga utsvängda klänningar, Marilyn Monroe eller Grease? Vet inte vilken association du gör om jag säger 50-talet. Jag skulle vilja kalla det för det tidlösa decenniet, årtiondet som alltid är aktuellt eller aldrig är ute. Nu vill Stadsskogsskolans elever sätta oss i en tidsmaskin och ta oss med tillbaka till ”Britts Motorfik”, en helt vanlig dag i en svensk småstad någon gång på 50-talet.
I en lättsam musikal, en familjeföreställning för alla åldrar finns alla ingredienser som vi har sett förut men aldrig tröttnar på. Bilar, kärlek, röriga intriger och klassiska odödliga hits sammanbundna i en fullskalig teaterproduktion med riktiga bilar på scenen. Eleverna ville göra musikalversionen av den än så länge mer kända ”Grease”, men det föll bland annat på väldigt höga rättighetskostnader för att få sätta upp den. I stället så skapade eleverna sin egen story och blandade upp den med kända låtar under ledning av projektledaren och tillika musikläraren Johan Wennman.
– Det är ett samarbete med Kulturskolan och teaterläraren Stefan Jansson, samt ekonomiska medel från ”Skapande skola” som är ett statligt bidrag för kulturfrämjande verksamhet som gjort detta möjligt, säger Johan Wennman.
För ett år sedan påbörjades planeringen och sedan har eleverna arbetat med musikalen under sina ”elevens val” lektioner och på torsdag så är det dags för premiär. När LindeNytt besöker Stadsskogsskolan pågår sista repetitionerna innan morgondagens genrep.
– Under torsdagen gör vi en skolföreställning och sedan är allmänheten välkomna på kvällen klockan 19:00, hälsar Wennman.
Biljett köper du på biblioteket och för en ynka femtiolapp får du som vuxen passande nog en biljett tillbaka till femtiotalet.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.