Radiokaka, Kobratelefon, Elvis, prickiga utsvängda klänningar, Marilyn Monroe eller Grease? Vet inte vilken association du gör om jag säger 50-talet. Jag skulle vilja kalla det för det tidlösa decenniet, årtiondet som alltid är aktuellt eller aldrig är ute. Nu vill Stadsskogsskolans elever sätta oss i en tidsmaskin och ta oss med tillbaka till ”Britts Motorfik”, en helt vanlig dag i en svensk småstad någon gång på 50-talet.
I en lättsam musikal, en familjeföreställning för alla åldrar finns alla ingredienser som vi har sett förut men aldrig tröttnar på. Bilar, kärlek, röriga intriger och klassiska odödliga hits sammanbundna i en fullskalig teaterproduktion med riktiga bilar på scenen. Eleverna ville göra musikalversionen av den än så länge mer kända ”Grease”, men det föll bland annat på väldigt höga rättighetskostnader för att få sätta upp den. I stället så skapade eleverna sin egen story och blandade upp den med kända låtar under ledning av projektledaren och tillika musikläraren Johan Wennman.
– Det är ett samarbete med Kulturskolan och teaterläraren Stefan Jansson, samt ekonomiska medel från ”Skapande skola” som är ett statligt bidrag för kulturfrämjande verksamhet som gjort detta möjligt, säger Johan Wennman.
För ett år sedan påbörjades planeringen och sedan har eleverna arbetat med musikalen under sina ”elevens val” lektioner och på torsdag så är det dags för premiär. När LindeNytt besöker Stadsskogsskolan pågår sista repetitionerna innan morgondagens genrep.
– Under torsdagen gör vi en skolföreställning och sedan är allmänheten välkomna på kvällen klockan 19:00, hälsar Wennman.
Biljett köper du på biblioteket och för en ynka femtiolapp får du som vuxen passande nog en biljett tillbaka till femtiotalet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.