För en tid sedan var en 16-årig tjej på en fest i Vasselhyttan med några kompisar. Under kvällen träffade hon på en kille i 20-årsåldern som ville bjuda henne på sprit. Hon tog motvilligt en klunk och sa sedan att hon inte ville ha mera. Killen hade dock annat i tankarna och följde efter henne då hon gick upp på övervåningen. Han ska då ha klämt henne på brösten upprepade gånger trots att hon tydligt talade om för honom att hon inte var intresserad och ville att han skulle sluta. Trots hennes vädjan så fortsatte ofredandet och hon sprang till ett annat rum där hon gömde sig i en garderob. Efter en tids letande hittade den efterhängsna killen henne i garderoben och historien upprepade sig. Tjejen blev mycket ledsen och började gråta. Ett par kompisar uppmärksammade vad som hände och stoppade det hela, därefter lämnade man festen och skjutsade hem den 16-åriga tjejen. Det hela var dock bara början på något som kan beskrivas som en mardröm för tjejen. Ända sedan den dagen har killen varit henne i hasorna. Vid ett flertal tillfällen har han ringt hem till henne mitt i natten, han har även följt efter henne ute på stan i bil samt rört sig runt huset där hon bor. Tjejen har nu gjort en polisanmälan mot honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.