En talangtävling i vilken Bergslagens bästa trubadur skall koras, kommer att arrangeras på Loppholmarna som ett nytt inslag i Linde Stadsfest. Arrangörens förhoppning är att denna nyhet skall hjälpa till att locka festbesökare från hela norra länsdelen att ta sig till Lindesberg.- Vi hoppas med detta nå ut till en publik utanför kommungränsen också, för att ännu fler skall ta sig till Lindesberg under de två dagar festen arrangeras, förklarar Håkan Einarsson och Kenth Persson i samklang.
I förra veckan kunde LindeNytt berätta att Stadsfestarrangören har inlett ett samarbete med Linde Båtklubb för att med gemensamma krafter återuppliva den gamla tävlingen Malenpaddlingen, en tävling som klubben startade i slutet av 90-talet och arrangerade t.o.m. 2001. Tävlingen skall alltså nu bli ett inslag i Stadsfesten och man hoppas att få ihop 10-12 lag som paddlar för glatta livet. Denna kraftmätning blir dock inte den enda som arrangeras under festens två dagar. Nu avslöjar arrangören att man kommer att starta en helt egen tävling också – med inriktning på musik.
– Ja, vi kommer att kora Bergslagens bästa trubadur och det tror jag kommer att bli superkul, säger Håkan Einarsson. Vi kommer att hålla tävlingen öppen för trubadurer i hela norra länsdelen, förtydligar han.
Tillsammans med kollegan Kenth Persson siar han att trubadurtävlingen kan ge Linde Stadsfest nya besökare kan ge arrangören möjlighet att locka fler festbesökare från grannkommunerna i högre grad än tidigare.
Jenny Saléns bjuder upp till dans
Stadsfestens musikunderhållning kommer i år att framföras av The Heartbreakers (fredag) och dansbandet Jenny Saléns (lördag). Det enda som saknas nu är ett dansgolv.
– Men vi tänker bygga ett eget, transportabelt dansgolv som är 100 kvadratmeter stort. Det innebär att andra arrangörer än vi själva kan få användning för golvet framöver, påpekar Kenth Persson.
Fotnot: Linde Stadsfest arrangeras 27-28 juni.
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som funkar för det är vi som är på golvet så här kommer en liten text till bland annat dom som sitter och styr.
En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri under påverkan av narkotika samt brott mot knivlagen. Enligt polisen skall mannen bland annat ha kört på vägskyltar under färden – samt kört ut i mötande trafik.
– Mannen skall även ha kört i väldigt hög hastighet innan vi fick stopp på fordonet efter ett kort efterföljande, berättar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. I år kunde man även presentera det helt nya Industritekniska programmet, som olika företagsrepresentanter stolt visade upp.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för kommunens anställda. Målsättningen är att på tre år kunna höja bidraget från dagens 1200 kronor till 2000 kronor per år.
– Vi ser en satsning på kommunens personals hälsa som en prioritet, säger man i ett pressmeddelande.
Det hotfulla meddelandet som skrevs på en av Lindbackaskolans väggar på tisdagen tros vara en TikTok-trend, det berättar förvaltningschef Michael Tybell för LindeNytt.
– Vi känner till att det är en trend på TikTok som sprids runt om i landet, där ungdomar uppmanas att skriva ett budskap på en av skolans väggar, exempelvis att klockan 13 kommer xx att hända, berättar Tybell.