En talangtävling i vilken Bergslagens bästa trubadur skall koras, kommer att arrangeras på Loppholmarna som ett nytt inslag i Linde Stadsfest. Arrangörens förhoppning är att denna nyhet skall hjälpa till att locka festbesökare från hela norra länsdelen att ta sig till Lindesberg.- Vi hoppas med detta nå ut till en publik utanför kommungränsen också, för att ännu fler skall ta sig till Lindesberg under de två dagar festen arrangeras, förklarar Håkan Einarsson och Kenth Persson i samklang.
I förra veckan kunde LindeNytt berätta att Stadsfestarrangören har inlett ett samarbete med Linde Båtklubb för att med gemensamma krafter återuppliva den gamla tävlingen Malenpaddlingen, en tävling som klubben startade i slutet av 90-talet och arrangerade t.o.m. 2001. Tävlingen skall alltså nu bli ett inslag i Stadsfesten och man hoppas att få ihop 10-12 lag som paddlar för glatta livet. Denna kraftmätning blir dock inte den enda som arrangeras under festens två dagar. Nu avslöjar arrangören att man kommer att starta en helt egen tävling också – med inriktning på musik.
– Ja, vi kommer att kora Bergslagens bästa trubadur och det tror jag kommer att bli superkul, säger Håkan Einarsson. Vi kommer att hålla tävlingen öppen för trubadurer i hela norra länsdelen, förtydligar han.
Tillsammans med kollegan Kenth Persson siar han att trubadurtävlingen kan ge Linde Stadsfest nya besökare kan ge arrangören möjlighet att locka fler festbesökare från grannkommunerna i högre grad än tidigare.
Jenny Saléns bjuder upp till dans
Stadsfestens musikunderhållning kommer i år att framföras av The Heartbreakers (fredag) och dansbandet Jenny Saléns (lördag). Det enda som saknas nu är ett dansgolv.
– Men vi tänker bygga ett eget, transportabelt dansgolv som är 100 kvadratmeter stort. Det innebär att andra arrangörer än vi själva kan få användning för golvet framöver, påpekar Kenth Persson.
Fotnot: Linde Stadsfest arrangeras 27-28 juni.
UPPDATERAD kl 19:22. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.