En talangtävling i vilken Bergslagens bästa trubadur skall koras, kommer att arrangeras på Loppholmarna som ett nytt inslag i Linde Stadsfest. Arrangörens förhoppning är att denna nyhet skall hjälpa till att locka festbesökare från hela norra länsdelen att ta sig till Lindesberg.- Vi hoppas med detta nå ut till en publik utanför kommungränsen också, för att ännu fler skall ta sig till Lindesberg under de två dagar festen arrangeras, förklarar Håkan Einarsson och Kenth Persson i samklang.
I förra veckan kunde LindeNytt berätta att Stadsfestarrangören har inlett ett samarbete med Linde Båtklubb för att med gemensamma krafter återuppliva den gamla tävlingen Malenpaddlingen, en tävling som klubben startade i slutet av 90-talet och arrangerade t.o.m. 2001. Tävlingen skall alltså nu bli ett inslag i Stadsfesten och man hoppas att få ihop 10-12 lag som paddlar för glatta livet. Denna kraftmätning blir dock inte den enda som arrangeras under festens två dagar. Nu avslöjar arrangören att man kommer att starta en helt egen tävling också – med inriktning på musik.
– Ja, vi kommer att kora Bergslagens bästa trubadur och det tror jag kommer att bli superkul, säger Håkan Einarsson. Vi kommer att hålla tävlingen öppen för trubadurer i hela norra länsdelen, förtydligar han.
Tillsammans med kollegan Kenth Persson siar han att trubadurtävlingen kan ge Linde Stadsfest nya besökare kan ge arrangören möjlighet att locka fler festbesökare från grannkommunerna i högre grad än tidigare.
Jenny Saléns bjuder upp till dans
Stadsfestens musikunderhållning kommer i år att framföras av The Heartbreakers (fredag) och dansbandet Jenny Saléns (lördag). Det enda som saknas nu är ett dansgolv.
– Men vi tänker bygga ett eget, transportabelt dansgolv som är 100 kvadratmeter stort. Det innebär att andra arrangörer än vi själva kan få användning för golvet framöver, påpekar Kenth Persson.
Fotnot: Linde Stadsfest arrangeras 27-28 juni.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.