En talangtävling i vilken Bergslagens bästa trubadur skall koras, kommer att arrangeras på Loppholmarna som ett nytt inslag i Linde Stadsfest. Arrangörens förhoppning är att denna nyhet skall hjälpa till att locka festbesökare från hela norra länsdelen att ta sig till Lindesberg.- Vi hoppas med detta nå ut till en publik utanför kommungränsen också, för att ännu fler skall ta sig till Lindesberg under de två dagar festen arrangeras, förklarar Håkan Einarsson och Kenth Persson i samklang.
I förra veckan kunde LindeNytt berätta att Stadsfestarrangören har inlett ett samarbete med Linde Båtklubb för att med gemensamma krafter återuppliva den gamla tävlingen Malenpaddlingen, en tävling som klubben startade i slutet av 90-talet och arrangerade t.o.m. 2001. Tävlingen skall alltså nu bli ett inslag i Stadsfesten och man hoppas att få ihop 10-12 lag som paddlar för glatta livet. Denna kraftmätning blir dock inte den enda som arrangeras under festens två dagar. Nu avslöjar arrangören att man kommer att starta en helt egen tävling också – med inriktning på musik.
– Ja, vi kommer att kora Bergslagens bästa trubadur och det tror jag kommer att bli superkul, säger Håkan Einarsson. Vi kommer att hålla tävlingen öppen för trubadurer i hela norra länsdelen, förtydligar han.
Tillsammans med kollegan Kenth Persson siar han att trubadurtävlingen kan ge Linde Stadsfest nya besökare kan ge arrangören möjlighet att locka fler festbesökare från grannkommunerna i högre grad än tidigare.
Jenny Saléns bjuder upp till dans
Stadsfestens musikunderhållning kommer i år att framföras av The Heartbreakers (fredag) och dansbandet Jenny Saléns (lördag). Det enda som saknas nu är ett dansgolv.
– Men vi tänker bygga ett eget, transportabelt dansgolv som är 100 kvadratmeter stort. Det innebär att andra arrangörer än vi själva kan få användning för golvet framöver, påpekar Kenth Persson.
Fotnot: Linde Stadsfest arrangeras 27-28 juni.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.