Nu upphör festkvällarna i Storå Folkets Hus. På Långfredagen kör man sista festen – sedan är det över. Och över är det också för själva föreningen, Guldsmedshyttans Folketshusförening, som startades 1906. Nu kommer Folkets Hus säljas samtidigt som föreningen upphör.-Det känns naturligtvis inte ett dugg roligt, men vi kommer inte att klara ekonomin och därför beslutades detta på årsmötet nyligen, förklarar Kenth Persson som är kassör i föreningen.
Anledningen till att föreningen upphör, förklaras med de nya föreningsbidragen från Lindesbergs Kommun, som fördelas annorlunda jämfört med förr. Tidigare har Folkets Hus i Storå haft ett bidrag som tillsammans med ideella krafter gjort att man balanserat på plusminusnoll. De nya föreningsbidragen innebär en drastisk sänkning för Folketshusföreningen och då är man helt enkelt dödsdömda.
-Förra året fick vi 120 000 kronor. Som mest har vi fått 200 000 kr och det var för cirka 10 år sedan. Med det nya bidragssystemet kommer vi inte få särskilt mycket stöd och med anledning av höga driftkostnader och att det kostar på att arrangera saker, så finns det inte en chans att vi skall klara oss, förklarar Kenth Persson.
Föreningen har fått förklarat från kultur- och fritidsförvaltningen att deras bidrag sänks drastiskt.
-Exakt vad det innebär har vi inte fått förklarat i kronor. Men vad jag förstått hamnar vi på ungefär samma nivå som en fritidsgård, så omkring 20 000 kr mellan tummen och pekfingret, förklarar Kenth.
Till skillnad från andra Folketshusföreningar, slipper man begära sig själva i konkurs. Det är väl kanske det enda ljus man ser i mörkret just nu.
-Ja, vi har den fördelen i alla fall. Vi ska sälja fastigheten och lösa allt innan vi lägger ner här vid halvårsskiftet, säger Kenth.
Men det finns faktiskt ytterligare ett svagt ljus i mörkret.
-Om någon köper Folkets Hus och hyr ut till oss, så ser vi nog en möjlighet att köra vidare trots allt. Skulle det bli så, då tror jag att vi river beslutet från årsmötet och låter föreningen leva vidare. Det vore ju trevligt om det skulle bli så, för verksamheten betyder ju väldigt mycket för alla som bor i norra kommundelen, menar Kenth.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.