För invånarna norr om länsgränsen är musikfestivalen Gamrocken ett välkänt begrepp sedan 2011 då den för första gången gick av stapeln.
Nu hoppas man att även Lindesbergarna ska få upp ögonen för evenemanget, när man nu ordnar nattbussar för trötta festivalbesökare med stopp i både Storå och Lindesberg till ett förmånligt pris.
Fram tills i år har evenemanget huserat i Ludvika, men nu väljer man att flytta hela festivalen till Grängesbergs Folkets Park.
– Det blev billigare att arrangera i Grängesberg, alla scener finns redan på plats, och det gör ju att vi kan boka fler och större band, förklarar festivalgeneralen Alexander Högbom.
Sen är det en väldigt fin park, det är Sveriges näst äldsta, fortsätter han.
Nu hoppas arrangörerna att de festivalvana Lindesbergarna ska besöka musikfesten, och nu behöver man heller inte oroa sig över hur man ska komma hem.
-Det enda hindret vi såg med att flytta festivalen just dit är problemet med kollektivtrafiken, den funkar jättebra dit, men när man vill ta sig hem blir det värre, skrattar Alexander.
Så då bestämde vi oss för att göra något åt det, och bokade in nattbussar så att man ändå kan ta sig hem på natten.
Bussarna kommer att avgå från parken, utanför grindarna, vid kl 01:30 båda nätterna.
Men det är bara förbokningar som gäller, så vi vet att alla får plats, avslutar Alexander Högbom.
Fakta Gamrocken:
Festivalen äger rum 19-20 maj 2017 och arrangeras av Amplified/Medborgarskolan.
Tillställningen är indelad i två temadagar, Ljusets dag och Mörkrets dag. På Ljusets dag uppträder uteslutande artister av den folkliga sorten,
så som dansmusik, pop, rock, hiphop och liknande.
Mörkrets dag domineras av den mer extrema sorten som death metal, black metal, grind och punk. Totalt kommer 34 akter uppträda på 4 scener under 2 dagar.
Förköpsbiljetter samt bokning av nattbussar är tillgängligt redan nu.
Mer info finns HÄR
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.