För invånarna norr om länsgränsen är musikfestivalen Gamrocken ett välkänt begrepp sedan 2011 då den för första gången gick av stapeln.
Nu hoppas man att även Lindesbergarna ska få upp ögonen för evenemanget, när man nu ordnar nattbussar för trötta festivalbesökare med stopp i både Storå och Lindesberg till ett förmånligt pris.
Fram tills i år har evenemanget huserat i Ludvika, men nu väljer man att flytta hela festivalen till Grängesbergs Folkets Park.
– Det blev billigare att arrangera i Grängesberg, alla scener finns redan på plats, och det gör ju att vi kan boka fler och större band, förklarar festivalgeneralen Alexander Högbom.
Sen är det en väldigt fin park, det är Sveriges näst äldsta, fortsätter han.
Nu hoppas arrangörerna att de festivalvana Lindesbergarna ska besöka musikfesten, och nu behöver man heller inte oroa sig över hur man ska komma hem.
-Det enda hindret vi såg med att flytta festivalen just dit är problemet med kollektivtrafiken, den funkar jättebra dit, men när man vill ta sig hem blir det värre, skrattar Alexander.
Så då bestämde vi oss för att göra något åt det, och bokade in nattbussar så att man ändå kan ta sig hem på natten.
Bussarna kommer att avgå från parken, utanför grindarna, vid kl 01:30 båda nätterna.
Men det är bara förbokningar som gäller, så vi vet att alla får plats, avslutar Alexander Högbom.
Fakta Gamrocken:
Festivalen äger rum 19-20 maj 2017 och arrangeras av Amplified/Medborgarskolan.
Tillställningen är indelad i två temadagar, Ljusets dag och Mörkrets dag. På Ljusets dag uppträder uteslutande artister av den folkliga sorten,
så som dansmusik, pop, rock, hiphop och liknande.
Mörkrets dag domineras av den mer extrema sorten som death metal, black metal, grind och punk. Totalt kommer 34 akter uppträda på 4 scener under 2 dagar.
Förköpsbiljetter samt bokning av nattbussar är tillgängligt redan nu.
Mer info finns HÄR
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.