Under Augustibuller, musikfestivalen i Lindesberg som i år anordnas på Loppholmarna, kommer festivalfolket att slippa ringa efter taxi om de vill åka och handla mat och dricka. I år tar man bara båten. Ja, denna praktiska lösning kläckte folket i Lindesbergs Turistbåtsförening ur sig då festivalen flyttades från den gamla platsen på Kyrkberget, till badplatsen Loppholmarna. Cirka 10 turer om dagen mellan festivalplatsen till Brohallen räknar man med att köra. Och självklart är det den ståtliga damen M/S Råsvalen man använder för ändamålet. –Vi ser möjligheten i att visa Lindesberg som ett turistmål genom detta. Dessutom hjälper vi med detta till att ordna det för festivalen och besökarna, genom att för en liten slant (20 kronor) kunna åka till affären och handla och sedan få skjuts tillbaka, säger Pär Ståby. Ombord på båten kommer självklart att bjudas på musik, det är ju ändå musikfestival i stan, tillägger Ståby. Med sponsor-hjälp från en lokal radiohandlare kommer denna musikanläggning att installeras inför festligheterna. Men om det bara blir punk i skällan, det återstår att se 🙂
Än så länge är alltså det mesta fixat. Men just nu finns ingen brygga att lägga till vid, och för att ”resenärerna” inte ska lämna båten med ett PLUMS så kommer en brygga att byggas i ån nedanför Brohallen. –Vi har fått hjälp med att ordna med en bryggplats av Anders Byggvaror som sponsrar med material för 4000 kronor, berättar Pär.
Turlistan för festivaldagarna kommer att finnas tillgängligt på LindeNytt framöver.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.