Under Augustibuller, musikfestivalen i Lindesberg som i år anordnas på Loppholmarna, kommer festivalfolket att slippa ringa efter taxi om de vill åka och handla mat och dricka. I år tar man bara båten. Ja, denna praktiska lösning kläckte folket i Lindesbergs Turistbåtsförening ur sig då festivalen flyttades från den gamla platsen på Kyrkberget, till badplatsen Loppholmarna. Cirka 10 turer om dagen mellan festivalplatsen till Brohallen räknar man med att köra. Och självklart är det den ståtliga damen M/S Råsvalen man använder för ändamålet. –Vi ser möjligheten i att visa Lindesberg som ett turistmål genom detta. Dessutom hjälper vi med detta till att ordna det för festivalen och besökarna, genom att för en liten slant (20 kronor) kunna åka till affären och handla och sedan få skjuts tillbaka, säger Pär Ståby. Ombord på båten kommer självklart att bjudas på musik, det är ju ändå musikfestival i stan, tillägger Ståby. Med sponsor-hjälp från en lokal radiohandlare kommer denna musikanläggning att installeras inför festligheterna. Men om det bara blir punk i skällan, det återstår att se 🙂
Än så länge är alltså det mesta fixat. Men just nu finns ingen brygga att lägga till vid, och för att ”resenärerna” inte ska lämna båten med ett PLUMS så kommer en brygga att byggas i ån nedanför Brohallen. –Vi har fått hjälp med att ordna med en bryggplats av Anders Byggvaror som sponsrar med material för 4000 kronor, berättar Pär.
Turlistan för festivaldagarna kommer att finnas tillgängligt på LindeNytt framöver.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.