Under Augustibuller, musikfestivalen i Lindesberg som i år anordnas på Loppholmarna, kommer festivalfolket att slippa ringa efter taxi om de vill åka och handla mat och dricka. I år tar man bara båten. Ja, denna praktiska lösning kläckte folket i Lindesbergs Turistbåtsförening ur sig då festivalen flyttades från den gamla platsen på Kyrkberget, till badplatsen Loppholmarna. Cirka 10 turer om dagen mellan festivalplatsen till Brohallen räknar man med att köra. Och självklart är det den ståtliga damen M/S Råsvalen man använder för ändamålet. –Vi ser möjligheten i att visa Lindesberg som ett turistmål genom detta. Dessutom hjälper vi med detta till att ordna det för festivalen och besökarna, genom att för en liten slant (20 kronor) kunna åka till affären och handla och sedan få skjuts tillbaka, säger Pär Ståby. Ombord på båten kommer självklart att bjudas på musik, det är ju ändå musikfestival i stan, tillägger Ståby. Med sponsor-hjälp från en lokal radiohandlare kommer denna musikanläggning att installeras inför festligheterna. Men om det bara blir punk i skällan, det återstår att se 🙂
Än så länge är alltså det mesta fixat. Men just nu finns ingen brygga att lägga till vid, och för att ”resenärerna” inte ska lämna båten med ett PLUMS så kommer en brygga att byggas i ån nedanför Brohallen. –Vi har fått hjälp med att ordna med en bryggplats av Anders Byggvaror som sponsrar med material för 4000 kronor, berättar Pär.
Turlistan för festivaldagarna kommer att finnas tillgängligt på LindeNytt framöver.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.