Under Augustibuller, musikfestivalen i Lindesberg som i år anordnas på Loppholmarna, kommer festivalfolket att slippa ringa efter taxi om de vill åka och handla mat och dricka. I år tar man bara båten. Ja, denna praktiska lösning kläckte folket i Lindesbergs Turistbåtsförening ur sig då festivalen flyttades från den gamla platsen på Kyrkberget, till badplatsen Loppholmarna. Cirka 10 turer om dagen mellan festivalplatsen till Brohallen räknar man med att köra. Och självklart är det den ståtliga damen M/S Råsvalen man använder för ändamålet. –Vi ser möjligheten i att visa Lindesberg som ett turistmål genom detta. Dessutom hjälper vi med detta till att ordna det för festivalen och besökarna, genom att för en liten slant (20 kronor) kunna åka till affären och handla och sedan få skjuts tillbaka, säger Pär Ståby. Ombord på båten kommer självklart att bjudas på musik, det är ju ändå musikfestival i stan, tillägger Ståby. Med sponsor-hjälp från en lokal radiohandlare kommer denna musikanläggning att installeras inför festligheterna. Men om det bara blir punk i skällan, det återstår att se 🙂
Än så länge är alltså det mesta fixat. Men just nu finns ingen brygga att lägga till vid, och för att ”resenärerna” inte ska lämna båten med ett PLUMS så kommer en brygga att byggas i ån nedanför Brohallen. –Vi har fått hjälp med att ordna med en bryggplats av Anders Byggvaror som sponsrar med material för 4000 kronor, berättar Pär.
Turlistan för festivaldagarna kommer att finnas tillgängligt på LindeNytt framöver.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.