Blåssektionen fick stora applåder. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Skolkören uppträdde tillsammans med elever från Kulturskolan. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
På Brotorpsskolan var det lite lugnare tempo, men ändå många besökare. Läraren Jenny Gustafsson hade haft fullt upp. Foto: Camilla Lagerman
Kulturskolans elever bjöd på skönsång. Foto: Camilla Lagerman
Trubaduren David Karlsson avslutade dagens underhållning. Foto: Camilla Lagerman
Festlig skolinvigning drog fullt hus
Lindbackaskolan i Lindesberg invigdes under festliga former på lördagen, ett event som lockade otroligt många nyfikna besökare som alla ville se skolan från insidan.
– Lindbackaskolan är en pärla, kronjuvelen, en symbol för att vi är en kommun som växer och utvecklas, sade kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka i sitt invigningstal.
Eleverna vid Lindbackaskolan i Lindesberg tog den nybyggda skolan i bruk redan vid terminsstarten, men den festliga invigningen som man hade planerat fick dock vänta då pandemins restriktioner inte tillät några större folksamlingar. Men på lördagen var det så dags att klippa det traditionsenliga bandet och förklara skolan officiellt invigd.
– Det här med att inviga en kommunal skola, låter inte det ganska trist? En massa tråkiga kommungubbar i den här åldern som klipper band, håller fruktansvärt tråkiga och fruktansvärt långa tal. Så kan vi inte ha det, tänkte vi. Vi har istället bjudit in er till Lindbackakalaset, med musik, sång och underhållning, inledde dagens moderator Björn Österby.
Den minst sagt enorma skolbyggnaden omfattar en yta om hela 17 700 kvadratmeter och har kapacitet att rymma upp till 600 högstadieelever. Den nya skolan huserar dessutom två nya idrottshallar och ett storkök där man lagar omkring 2500 portioner mat om dagen, både till skolans elever men även till kommunens förskolor, skolor och äldreboenden.
Även renoveringen av Brotorpsskolan invigdes under lördagen. Foto: Camilla Lagerman
– Det är faktiskt tre skolor vi inviger idag, det är Lindbackaskolan, renoveringen av Brotorpsskolan och däremellan finns grundsärskolan, förklarade kommundirektör Henrik Arenvang.
På plats under invigningen fanns förutom politiker även representanter från kommun och skola, där man bjöd besökarna på guidade rundturer i skolans lokaler. Flera lokala föreningar fanns också på plats för att visa upp sina verksamheter, då flera av dessa har sina aktiviteter i skolans idrottshallar eller i lokaler i direkt anslutning till skolan.
Skolkören tillsammans med elever från Kuturskolan stod för dagens underhållning, där det bjöd på skönsång och träffsäkra toner från diverse instrument.
– Välkomna till denna dag av fest och framtidstro, välkomna till Lindbackaskolan! sade Bengt Storbacka innan han förklarade skolan invigd.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.