Blåssektionen fick stora applåder. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Skolkören uppträdde tillsammans med elever från Kulturskolan. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
På Brotorpsskolan var det lite lugnare tempo, men ändå många besökare. Läraren Jenny Gustafsson hade haft fullt upp. Foto: Camilla Lagerman
Kulturskolans elever bjöd på skönsång. Foto: Camilla Lagerman
Trubaduren David Karlsson avslutade dagens underhållning. Foto: Camilla Lagerman
Festlig skolinvigning drog fullt hus
Lindbackaskolan i Lindesberg invigdes under festliga former på lördagen, ett event som lockade otroligt många nyfikna besökare som alla ville se skolan från insidan.
– Lindbackaskolan är en pärla, kronjuvelen, en symbol för att vi är en kommun som växer och utvecklas, sade kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka i sitt invigningstal.
Eleverna vid Lindbackaskolan i Lindesberg tog den nybyggda skolan i bruk redan vid terminsstarten, men den festliga invigningen som man hade planerat fick dock vänta då pandemins restriktioner inte tillät några större folksamlingar. Men på lördagen var det så dags att klippa det traditionsenliga bandet och förklara skolan officiellt invigd.
– Det här med att inviga en kommunal skola, låter inte det ganska trist? En massa tråkiga kommungubbar i den här åldern som klipper band, håller fruktansvärt tråkiga och fruktansvärt långa tal. Så kan vi inte ha det, tänkte vi. Vi har istället bjudit in er till Lindbackakalaset, med musik, sång och underhållning, inledde dagens moderator Björn Österby.
Den minst sagt enorma skolbyggnaden omfattar en yta om hela 17 700 kvadratmeter och har kapacitet att rymma upp till 600 högstadieelever. Den nya skolan huserar dessutom två nya idrottshallar och ett storkök där man lagar omkring 2500 portioner mat om dagen, både till skolans elever men även till kommunens förskolor, skolor och äldreboenden.
Även renoveringen av Brotorpsskolan invigdes under lördagen. Foto: Camilla Lagerman
– Det är faktiskt tre skolor vi inviger idag, det är Lindbackaskolan, renoveringen av Brotorpsskolan och däremellan finns grundsärskolan, förklarade kommundirektör Henrik Arenvang.
På plats under invigningen fanns förutom politiker även representanter från kommun och skola, där man bjöd besökarna på guidade rundturer i skolans lokaler. Flera lokala föreningar fanns också på plats för att visa upp sina verksamheter, då flera av dessa har sina aktiviteter i skolans idrottshallar eller i lokaler i direkt anslutning till skolan.
Skolkören tillsammans med elever från Kuturskolan stod för dagens underhållning, där det bjöd på skönsång och träffsäkra toner från diverse instrument.
– Välkomna till denna dag av fest och framtidstro, välkomna till Lindbackaskolan! sade Bengt Storbacka innan han förklarade skolan invigd.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
Till minne: Greger Nilsson
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.