Blåssektionen fick stora applåder. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Skolkören uppträdde tillsammans med elever från Kulturskolan. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
På Brotorpsskolan var det lite lugnare tempo, men ändå många besökare. Läraren Jenny Gustafsson hade haft fullt upp. Foto: Camilla Lagerman
Kulturskolans elever bjöd på skönsång. Foto: Camilla Lagerman
Trubaduren David Karlsson avslutade dagens underhållning. Foto: Camilla Lagerman
Festlig skolinvigning drog fullt hus
Lindbackaskolan i Lindesberg invigdes under festliga former på lördagen, ett event som lockade otroligt många nyfikna besökare som alla ville se skolan från insidan.
– Lindbackaskolan är en pärla, kronjuvelen, en symbol för att vi är en kommun som växer och utvecklas, sade kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka i sitt invigningstal.
Eleverna vid Lindbackaskolan i Lindesberg tog den nybyggda skolan i bruk redan vid terminsstarten, men den festliga invigningen som man hade planerat fick dock vänta då pandemins restriktioner inte tillät några större folksamlingar. Men på lördagen var det så dags att klippa det traditionsenliga bandet och förklara skolan officiellt invigd.
– Det här med att inviga en kommunal skola, låter inte det ganska trist? En massa tråkiga kommungubbar i den här åldern som klipper band, håller fruktansvärt tråkiga och fruktansvärt långa tal. Så kan vi inte ha det, tänkte vi. Vi har istället bjudit in er till Lindbackakalaset, med musik, sång och underhållning, inledde dagens moderator Björn Österby.
Den minst sagt enorma skolbyggnaden omfattar en yta om hela 17 700 kvadratmeter och har kapacitet att rymma upp till 600 högstadieelever. Den nya skolan huserar dessutom två nya idrottshallar och ett storkök där man lagar omkring 2500 portioner mat om dagen, både till skolans elever men även till kommunens förskolor, skolor och äldreboenden.
Även renoveringen av Brotorpsskolan invigdes under lördagen. Foto: Camilla Lagerman
– Det är faktiskt tre skolor vi inviger idag, det är Lindbackaskolan, renoveringen av Brotorpsskolan och däremellan finns grundsärskolan, förklarade kommundirektör Henrik Arenvang.
På plats under invigningen fanns förutom politiker även representanter från kommun och skola, där man bjöd besökarna på guidade rundturer i skolans lokaler. Flera lokala föreningar fanns också på plats för att visa upp sina verksamheter, då flera av dessa har sina aktiviteter i skolans idrottshallar eller i lokaler i direkt anslutning till skolan.
Skolkören tillsammans med elever från Kuturskolan stod för dagens underhållning, där det bjöd på skönsång och träffsäkra toner från diverse instrument.
– Välkomna till denna dag av fest och framtidstro, välkomna till Lindbackaskolan! sade Bengt Storbacka innan han förklarade skolan invigd.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.
Två till sjukhus efter brand i villa i natt
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Tv...