Blåssektionen fick stora applåder. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Skolkören uppträdde tillsammans med elever från Kulturskolan. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
På Brotorpsskolan var det lite lugnare tempo, men ändå många besökare. Läraren Jenny Gustafsson hade haft fullt upp. Foto: Camilla Lagerman
Kulturskolans elever bjöd på skönsång. Foto: Camilla Lagerman
Trubaduren David Karlsson avslutade dagens underhållning. Foto: Camilla Lagerman
Festlig skolinvigning drog fullt hus
Lindbackaskolan i Lindesberg invigdes under festliga former på lördagen, ett event som lockade otroligt många nyfikna besökare som alla ville se skolan från insidan.
– Lindbackaskolan är en pärla, kronjuvelen, en symbol för att vi är en kommun som växer och utvecklas, sade kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka i sitt invigningstal.
Eleverna vid Lindbackaskolan i Lindesberg tog den nybyggda skolan i bruk redan vid terminsstarten, men den festliga invigningen som man hade planerat fick dock vänta då pandemins restriktioner inte tillät några större folksamlingar. Men på lördagen var det så dags att klippa det traditionsenliga bandet och förklara skolan officiellt invigd.
– Det här med att inviga en kommunal skola, låter inte det ganska trist? En massa tråkiga kommungubbar i den här åldern som klipper band, håller fruktansvärt tråkiga och fruktansvärt långa tal. Så kan vi inte ha det, tänkte vi. Vi har istället bjudit in er till Lindbackakalaset, med musik, sång och underhållning, inledde dagens moderator Björn Österby.
Den minst sagt enorma skolbyggnaden omfattar en yta om hela 17 700 kvadratmeter och har kapacitet att rymma upp till 600 högstadieelever. Den nya skolan huserar dessutom två nya idrottshallar och ett storkök där man lagar omkring 2500 portioner mat om dagen, både till skolans elever men även till kommunens förskolor, skolor och äldreboenden.
Även renoveringen av Brotorpsskolan invigdes under lördagen. Foto: Camilla Lagerman
– Det är faktiskt tre skolor vi inviger idag, det är Lindbackaskolan, renoveringen av Brotorpsskolan och däremellan finns grundsärskolan, förklarade kommundirektör Henrik Arenvang.
På plats under invigningen fanns förutom politiker även representanter från kommun och skola, där man bjöd besökarna på guidade rundturer i skolans lokaler. Flera lokala föreningar fanns också på plats för att visa upp sina verksamheter, då flera av dessa har sina aktiviteter i skolans idrottshallar eller i lokaler i direkt anslutning till skolan.
Skolkören tillsammans med elever från Kuturskolan stod för dagens underhållning, där det bjöd på skönsång och träffsäkra toner från diverse instrument.
– Välkomna till denna dag av fest och framtidstro, välkomna till Lindbackaskolan! sade Bengt Storbacka innan han förklarade skolan invigd.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Anders Persson (LPO) arbetar som lärare på Lindeskolan, där han nu utreds. Arkivfoto: Camilla Lagerman
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FotoFredag: Räven!
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat ...
Billerud flaggar för lukt och buller
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ...
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
12 september 2026 klockan 13:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...