Björkhagaskolan ställde till med stor fest under fredagen för att fira att hela 265 barn läst under läslovet vecka 44, och att de därmed slagit nytt rekord. Festen gick i Astrid Lindgrens anda, och några av hennes mest älskade figurer dök upp för att fira med eleverna.
Det var många som gapade stort vid lågstadieelevernas bord när självaste Pippi Långstrump kom skuttandes in i matsalen under årets läsfest, tätt följd av Prussiluskan och polisen Kling. Medan det fnissades bland de något äldre eleverna var det många av de yngre som tog tillfället i akt att berätta för Pippi att de hade böcker om henne hemma, och när världens starkaste tjej kom på besök ville många också passa på att känna på hennes muskler.
Läsfesten bjöd även på en liten tävling, där barnen skulle gissa vilken eller vilka av Astrid Lindgrens figurer som visades på matsalens stora projektorduk, och visst hade eleverna stenkoll på sina karaktärer.
När det var dags för den lite smaskigare delen av festen avslöjade Pippi att både Bergslagens Sparbank och Mejk hade sponsrat skolan med guldpengar så att de kunde bjuda alla elever på fika. Julmust, pepparkakor och såklart krumelurpiller, fanns framdukat vid varje plats, och medan barnen avnjöt sitt festfika fick de lyssna till Astrid Lindgren som läste om när Pippi skulle gå på kafferep. Ganska passande under ett julmustrep.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.