Björkhagaskolan ställde till med stor fest under fredagen för att fira att hela 265 barn läst under läslovet vecka 44, och att de därmed slagit nytt rekord. Festen gick i Astrid Lindgrens anda, och några av hennes mest älskade figurer dök upp för att fira med eleverna.
Det var många som gapade stort vid lågstadieelevernas bord när självaste Pippi Långstrump kom skuttandes in i matsalen under årets läsfest, tätt följd av Prussiluskan och polisen Kling. Medan det fnissades bland de något äldre eleverna var det många av de yngre som tog tillfället i akt att berätta för Pippi att de hade böcker om henne hemma, och när världens starkaste tjej kom på besök ville många också passa på att känna på hennes muskler.
Läsfesten bjöd även på en liten tävling, där barnen skulle gissa vilken eller vilka av Astrid Lindgrens figurer som visades på matsalens stora projektorduk, och visst hade eleverna stenkoll på sina karaktärer.
När det var dags för den lite smaskigare delen av festen avslöjade Pippi att både Bergslagens Sparbank och Mejk hade sponsrat skolan med guldpengar så att de kunde bjuda alla elever på fika. Julmust, pepparkakor och såklart krumelurpiller, fanns framdukat vid varje plats, och medan barnen avnjöt sitt festfika fick de lyssna till Astrid Lindgren som läste om när Pippi skulle gå på kafferep. Ganska passande under ett julmustrep.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.