Björkhagaskolan ställde till med stor fest under fredagen för att fira att hela 265 barn läst under läslovet vecka 44, och att de därmed slagit nytt rekord. Festen gick i Astrid Lindgrens anda, och några av hennes mest älskade figurer dök upp för att fira med eleverna.
Det var många som gapade stort vid lågstadieelevernas bord när självaste Pippi Långstrump kom skuttandes in i matsalen under årets läsfest, tätt följd av Prussiluskan och polisen Kling. Medan det fnissades bland de något äldre eleverna var det många av de yngre som tog tillfället i akt att berätta för Pippi att de hade böcker om henne hemma, och när världens starkaste tjej kom på besök ville många också passa på att känna på hennes muskler.
Läsfesten bjöd även på en liten tävling, där barnen skulle gissa vilken eller vilka av Astrid Lindgrens figurer som visades på matsalens stora projektorduk, och visst hade eleverna stenkoll på sina karaktärer.
När det var dags för den lite smaskigare delen av festen avslöjade Pippi att både Bergslagens Sparbank och Mejk hade sponsrat skolan med guldpengar så att de kunde bjuda alla elever på fika. Julmust, pepparkakor och såklart krumelurpiller, fanns framdukat vid varje plats, och medan barnen avnjöt sitt festfika fick de lyssna till Astrid Lindgren som läste om när Pippi skulle gå på kafferep. Ganska passande under ett julmustrep.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.