Det är inte varje dag som poliser får en klapp på axeln eller ett ryggdunk i tacksamhetens tecken. Än mer sällan att polisen serveras tårta som tack – men nu har det faktiskt hänt på Lindesbergs polisstation.
Polisen i Lindesberg lade ner oerhört många timmars slit för att komma åt den liga som härjade med att bryta sig in i människors bostäder under hösten och vintern 2012. Strax innan jul greps flera misstänkta gärningsmän när polisen gjorde ett tillslag mot en fastighet i Vedevåg. Ett fall LindeNytt har rapporterat om tidigare i flera omgångar.
Tre av de misstänkta häktades senare och kommer nu att åtalas på sammanlagt 25 åtalspunkter. Övriga som greps och senare släpptes av åklagare kommer att avvisas från landet, uppger Polisen i Örebro län.
Under utredningsarbetet har polisen kommit i kontakt med många drabbade. Människor vars vardag vändes uppochner på genom gärningsmännens framfart. Därför blev också tacksamheten mycket stor när polisen grep de misstänkta och gav människor chansen att få sina saker tillbaka. En av de drabbade nöjde sig inte med att uttrycka sin glädje i ord utan bjöd polisen på ett litet tårtkalas.
Polisens utredningschef, Lennart Andersson, berättar att personalen blev mycket glatt överraskad.
-Man förstår att glädjen är stor hos dem som har drabbats av inbrott och sedan får chansen att få sakerna tillbaka. Det är inte alltid sakernas värde i pengar som är viktiga för dem, affektionsvärdet är ofta mycket större, berättar utredningschef Lennart Andersson i Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.