Med start söndag 14 juni arrangerar Lindesbergs Hembygdsförening ”Sommarsöndagar” vid Munkhyttans skola. Precis som tidigare år blir det fika och trivsel som står i centrum.
– Det är så perfekt ute i Munkhyttan, där kan folk träffas men ändå hålla avstånd till varandra i coronatider, påpekar Ingegerd Olofsson, Lindesbergs Hembygdsförening.
På grund av just corona, kommer själva skolbyggnaden inte att vara öppen under detta årets Sommarsöndagar, uppger föreningen. Dessbättre har man det serverat för sig, då ”skolgården” är en perfekt plats att samlas på under solen – men med möjlighet att hålla distans till varandra.
– Dessutom vill man ju helst vara utomhus den här tiden på året och om vädret tillåter. Det är så mycket fågelsång och annat att njuta av och dessutom är vi inte heller låsta vid att hålla oss på en och samma plats hela tiden. Det finns så mycket annat man kan göra i området, påpekar Ingegerd Olofsson, Lindesbergs Hembygdsförening.
Hon lyfter fram exempel som att vandra längs fjärilsstigen eller flanera iväg och se gamla hyttor och torp.
– Det är det här som är så fantastiskt med Munkhyttan, att man kan uppleva så mycket. Och vi vet att det är väldigt uppskattat också, säger Ingegerd.
Under sommaren kommer man ha olika teman för dagen, som tidigare exempel då man höll en snabbkurs i kransbindning inför midsommar eller vid ett tillfälle hade en viskväll. Skattjakt har också varit ett av flera teman som uppskattats.
– Det allra viktigaste är ändå att människor får en chans att komma ut och få träffa andra människor på ett säkert sätt. Det är många som säger det, att när man är här ute en dag så får man ny energi och mår bra i hela kroppen. Det är ändå vad det här handlar om, att ges möjligheten att komma ut och må bra oavsett vem man är eller hur gammal man är, menar Ingegerd Olofsson.
Sommarsöndagarna arrangeras kl. 13-16 varje söndag fram till 2 augusti. Föreningen håller en enklare servering med kaffe och tillbehör, men som besökare kan man med fördel ta med en egen fikakorg.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.