Med start söndag 14 juni arrangerar Lindesbergs Hembygdsförening ”Sommarsöndagar” vid Munkhyttans skola. Precis som tidigare år blir det fika och trivsel som står i centrum.
– Det är så perfekt ute i Munkhyttan, där kan folk träffas men ändå hålla avstånd till varandra i coronatider, påpekar Ingegerd Olofsson, Lindesbergs Hembygdsförening.
På grund av just corona, kommer själva skolbyggnaden inte att vara öppen under detta årets Sommarsöndagar, uppger föreningen. Dessbättre har man det serverat för sig, då ”skolgården” är en perfekt plats att samlas på under solen – men med möjlighet att hålla distans till varandra.
– Dessutom vill man ju helst vara utomhus den här tiden på året och om vädret tillåter. Det är så mycket fågelsång och annat att njuta av och dessutom är vi inte heller låsta vid att hålla oss på en och samma plats hela tiden. Det finns så mycket annat man kan göra i området, påpekar Ingegerd Olofsson, Lindesbergs Hembygdsförening.
Hon lyfter fram exempel som att vandra längs fjärilsstigen eller flanera iväg och se gamla hyttor och torp.
– Det är det här som är så fantastiskt med Munkhyttan, att man kan uppleva så mycket. Och vi vet att det är väldigt uppskattat också, säger Ingegerd.
Under sommaren kommer man ha olika teman för dagen, som tidigare exempel då man höll en snabbkurs i kransbindning inför midsommar eller vid ett tillfälle hade en viskväll. Skattjakt har också varit ett av flera teman som uppskattats.
– Det allra viktigaste är ändå att människor får en chans att komma ut och få träffa andra människor på ett säkert sätt. Det är många som säger det, att när man är här ute en dag så får man ny energi och mår bra i hela kroppen. Det är ändå vad det här handlar om, att ges möjligheten att komma ut och må bra oavsett vem man är eller hur gammal man är, menar Ingegerd Olofsson.
Sommarsöndagarna arrangeras kl. 13-16 varje söndag fram till 2 augusti. Föreningen håller en enklare servering med kaffe och tillbehör, men som besökare kan man med fördel ta med en egen fikakorg.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.