Med start söndag 14 juni arrangerar Lindesbergs Hembygdsförening ”Sommarsöndagar” vid Munkhyttans skola. Precis som tidigare år blir det fika och trivsel som står i centrum.
– Det är så perfekt ute i Munkhyttan, där kan folk träffas men ändå hålla avstånd till varandra i coronatider, påpekar Ingegerd Olofsson, Lindesbergs Hembygdsförening.
På grund av just corona, kommer själva skolbyggnaden inte att vara öppen under detta årets Sommarsöndagar, uppger föreningen. Dessbättre har man det serverat för sig, då ”skolgården” är en perfekt plats att samlas på under solen – men med möjlighet att hålla distans till varandra.
– Dessutom vill man ju helst vara utomhus den här tiden på året och om vädret tillåter. Det är så mycket fågelsång och annat att njuta av och dessutom är vi inte heller låsta vid att hålla oss på en och samma plats hela tiden. Det finns så mycket annat man kan göra i området, påpekar Ingegerd Olofsson, Lindesbergs Hembygdsförening.
Hon lyfter fram exempel som att vandra längs fjärilsstigen eller flanera iväg och se gamla hyttor och torp.
– Det är det här som är så fantastiskt med Munkhyttan, att man kan uppleva så mycket. Och vi vet att det är väldigt uppskattat också, säger Ingegerd.
Under sommaren kommer man ha olika teman för dagen, som tidigare exempel då man höll en snabbkurs i kransbindning inför midsommar eller vid ett tillfälle hade en viskväll. Skattjakt har också varit ett av flera teman som uppskattats.
– Det allra viktigaste är ändå att människor får en chans att komma ut och få träffa andra människor på ett säkert sätt. Det är många som säger det, att när man är här ute en dag så får man ny energi och mår bra i hela kroppen. Det är ändå vad det här handlar om, att ges möjligheten att komma ut och må bra oavsett vem man är eller hur gammal man är, menar Ingegerd Olofsson.
Sommarsöndagarna arrangeras kl. 13-16 varje söndag fram till 2 augusti. Föreningen håller en enklare servering med kaffe och tillbehör, men som besökare kan man med fördel ta med en egen fikakorg.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.