Med start söndag 14 juni arrangerar Lindesbergs Hembygdsförening ”Sommarsöndagar” vid Munkhyttans skola. Precis som tidigare år blir det fika och trivsel som står i centrum.
– Det är så perfekt ute i Munkhyttan, där kan folk träffas men ändå hålla avstånd till varandra i coronatider, påpekar Ingegerd Olofsson, Lindesbergs Hembygdsförening.
På grund av just corona, kommer själva skolbyggnaden inte att vara öppen under detta årets Sommarsöndagar, uppger föreningen. Dessbättre har man det serverat för sig, då ”skolgården” är en perfekt plats att samlas på under solen – men med möjlighet att hålla distans till varandra.
– Dessutom vill man ju helst vara utomhus den här tiden på året och om vädret tillåter. Det är så mycket fågelsång och annat att njuta av och dessutom är vi inte heller låsta vid att hålla oss på en och samma plats hela tiden. Det finns så mycket annat man kan göra i området, påpekar Ingegerd Olofsson, Lindesbergs Hembygdsförening.
Hon lyfter fram exempel som att vandra längs fjärilsstigen eller flanera iväg och se gamla hyttor och torp.
– Det är det här som är så fantastiskt med Munkhyttan, att man kan uppleva så mycket. Och vi vet att det är väldigt uppskattat också, säger Ingegerd.
Under sommaren kommer man ha olika teman för dagen, som tidigare exempel då man höll en snabbkurs i kransbindning inför midsommar eller vid ett tillfälle hade en viskväll. Skattjakt har också varit ett av flera teman som uppskattats.
– Det allra viktigaste är ändå att människor får en chans att komma ut och få träffa andra människor på ett säkert sätt. Det är många som säger det, att när man är här ute en dag så får man ny energi och mår bra i hela kroppen. Det är ändå vad det här handlar om, att ges möjligheten att komma ut och må bra oavsett vem man är eller hur gammal man är, menar Ingegerd Olofsson.
Sommarsöndagarna arrangeras kl. 13-16 varje söndag fram till 2 augusti. Föreningen håller en enklare servering med kaffe och tillbehör, men som besökare kan man med fördel ta med en egen fikakorg.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.