Under tre veckors tid, med start måndag 17 september, kommer ett filmteam från Örebro Universitet att infinna sig i Lindesberg. Det är sex studenter från programmet Digital Mediedesign som fått i uppgift att spela in en kortfilm och att de valde Lindesberg som inspelningsplats var inte utan orsak.-Lindesberg har väldigt fina miljöer och allt är inom gångavstånd, det underlättar när man skall spela in på olika platser. Det blir inte så krångligt när man skall förflytta sig till nästa scenmiljö, berättar Rebecca Larsson.
Tystnad! Tagning! Klassiska uttryck som under tre veckors tid bryter vardagen på olika platser i centrala Lindesberg när dramafilmen ”Jag lovar” spelas in. Filmen handlar om en kille som heter Marcus och skiljs från sin bror Bertil i samband med att föräldrarna separerar när bröderna är små. Filmen skildrar hur Marcus liv påverkas av detta. Berättelsen är visserligen mörk och djup, men manusförfattarna utelämnar inte en ljuskälla i allt detta mörker man målar upp.
-Det är en väldigt djup och känsloladdad berättelse men den handlar om att det alltid finns hopp. Manuset är skrivet så att tittaren får tänka till lite efter filmen, avslöjar Rebecca Larsson.
Söker skådisar
På måndag börjar man spela in filmen, som beräknas ta tre veckor att spela in och ett par veckor att redigera. Filmen skall visas på Universitetsbiografen senare i höst innan den läggs ut på en bredare publik kanal, som t.ex. YouTube.
-Men vi saknar fortfarande fyra skådespelare, ler Rebecca och verkar inte särskilt stressad för det.
-Nej, vi kommer att börja med de scener som vi själva medverkar i.
Rebecca berättar att man önskar fylla de sista fyra rollerna med skådespelare från Lindesberg. De roller som skall fyllas är två barnroller (killar i 7-årsåldern), en vuxen man i 40-50-årsåldern samt en kvinna i 40-50-årsåldern.
-Utöver det kommer vi använda statister, men det är betydligt lättare att lösa, säger Rebecca Larsson.
Filmen har ingen fet Hollywoodbudget att smälla av, men man hoppas att företag skall kunna bidra på olika sätt för att filminspelningen skall gå enligt planerna. Man kommer exempelvis att behöva en taxibil eftersom en rad scener utspelar sig i en taxi.
-Det vore väldigt snällt om vi fick hjälp med det från lokala taxibolag. Vi hoppas det går att lösa, säger Rebecca Larsson.
Vill du medverka i filmen som skådis eller statist?
Mail: filip.larsson1990@gmail.com
Telefon: 0738-26 08 27
Filmteamet
Rebecca Larsson
Filip Larsson
Tobias Dahlberg
Sona Rahimova
Daniel Riaño
Jenny Köhlström
Manusförfattare
Thotte Fuchs
Viktor Ulvhagen
Daniel Lundström
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.