Under tre veckors tid, med start måndag 17 september, kommer ett filmteam från Örebro Universitet att infinna sig i Lindesberg. Det är sex studenter från programmet Digital Mediedesign som fått i uppgift att spela in en kortfilm och att de valde Lindesberg som inspelningsplats var inte utan orsak.-Lindesberg har väldigt fina miljöer och allt är inom gångavstånd, det underlättar när man skall spela in på olika platser. Det blir inte så krångligt när man skall förflytta sig till nästa scenmiljö, berättar Rebecca Larsson.
Tystnad! Tagning! Klassiska uttryck som under tre veckors tid bryter vardagen på olika platser i centrala Lindesberg när dramafilmen ”Jag lovar” spelas in. Filmen handlar om en kille som heter Marcus och skiljs från sin bror Bertil i samband med att föräldrarna separerar när bröderna är små. Filmen skildrar hur Marcus liv påverkas av detta. Berättelsen är visserligen mörk och djup, men manusförfattarna utelämnar inte en ljuskälla i allt detta mörker man målar upp.
-Det är en väldigt djup och känsloladdad berättelse men den handlar om att det alltid finns hopp. Manuset är skrivet så att tittaren får tänka till lite efter filmen, avslöjar Rebecca Larsson.
Söker skådisar
På måndag börjar man spela in filmen, som beräknas ta tre veckor att spela in och ett par veckor att redigera. Filmen skall visas på Universitetsbiografen senare i höst innan den läggs ut på en bredare publik kanal, som t.ex. YouTube.
-Men vi saknar fortfarande fyra skådespelare, ler Rebecca och verkar inte särskilt stressad för det.
-Nej, vi kommer att börja med de scener som vi själva medverkar i.
Rebecca berättar att man önskar fylla de sista fyra rollerna med skådespelare från Lindesberg. De roller som skall fyllas är två barnroller (killar i 7-årsåldern), en vuxen man i 40-50-årsåldern samt en kvinna i 40-50-årsåldern.
-Utöver det kommer vi använda statister, men det är betydligt lättare att lösa, säger Rebecca Larsson.
Filmen har ingen fet Hollywoodbudget att smälla av, men man hoppas att företag skall kunna bidra på olika sätt för att filminspelningen skall gå enligt planerna. Man kommer exempelvis att behöva en taxibil eftersom en rad scener utspelar sig i en taxi.
-Det vore väldigt snällt om vi fick hjälp med det från lokala taxibolag. Vi hoppas det går att lösa, säger Rebecca Larsson.
Vill du medverka i filmen som skådis eller statist?
Mail: filip.larsson1990@gmail.com
Telefon: 0738-26 08 27
Filmteamet
Rebecca Larsson
Filip Larsson
Tobias Dahlberg
Sona Rahimova
Daniel Riaño
Jenny Köhlström
Manusförfattare
Thotte Fuchs
Viktor Ulvhagen
Daniel Lundström
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.