Under tre veckors tid, med start måndag 17 september, kommer ett filmteam från Örebro Universitet att infinna sig i Lindesberg. Det är sex studenter från programmet Digital Mediedesign som fått i uppgift att spela in en kortfilm och att de valde Lindesberg som inspelningsplats var inte utan orsak.-Lindesberg har väldigt fina miljöer och allt är inom gångavstånd, det underlättar när man skall spela in på olika platser. Det blir inte så krångligt när man skall förflytta sig till nästa scenmiljö, berättar Rebecca Larsson.
Tystnad! Tagning! Klassiska uttryck som under tre veckors tid bryter vardagen på olika platser i centrala Lindesberg när dramafilmen ”Jag lovar” spelas in. Filmen handlar om en kille som heter Marcus och skiljs från sin bror Bertil i samband med att föräldrarna separerar när bröderna är små. Filmen skildrar hur Marcus liv påverkas av detta. Berättelsen är visserligen mörk och djup, men manusförfattarna utelämnar inte en ljuskälla i allt detta mörker man målar upp.
-Det är en väldigt djup och känsloladdad berättelse men den handlar om att det alltid finns hopp. Manuset är skrivet så att tittaren får tänka till lite efter filmen, avslöjar Rebecca Larsson.
Söker skådisar
På måndag börjar man spela in filmen, som beräknas ta tre veckor att spela in och ett par veckor att redigera. Filmen skall visas på Universitetsbiografen senare i höst innan den läggs ut på en bredare publik kanal, som t.ex. YouTube.
-Men vi saknar fortfarande fyra skådespelare, ler Rebecca och verkar inte särskilt stressad för det.
-Nej, vi kommer att börja med de scener som vi själva medverkar i.
Rebecca berättar att man önskar fylla de sista fyra rollerna med skådespelare från Lindesberg. De roller som skall fyllas är två barnroller (killar i 7-årsåldern), en vuxen man i 40-50-årsåldern samt en kvinna i 40-50-årsåldern.
-Utöver det kommer vi använda statister, men det är betydligt lättare att lösa, säger Rebecca Larsson.
Filmen har ingen fet Hollywoodbudget att smälla av, men man hoppas att företag skall kunna bidra på olika sätt för att filminspelningen skall gå enligt planerna. Man kommer exempelvis att behöva en taxibil eftersom en rad scener utspelar sig i en taxi.
-Det vore väldigt snällt om vi fick hjälp med det från lokala taxibolag. Vi hoppas det går att lösa, säger Rebecca Larsson.
Vill du medverka i filmen som skådis eller statist?
Mail: filip.larsson1990@gmail.com
Telefon: 0738-26 08 27
Filmteamet
Rebecca Larsson
Filip Larsson
Tobias Dahlberg
Sona Rahimova
Daniel Riaño
Jenny Köhlström
Manusförfattare
Thotte Fuchs
Viktor Ulvhagen
Daniel Lundström
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.