Under tre veckors tid, med start måndag 17 september, kommer ett filmteam från Örebro Universitet att infinna sig i Lindesberg. Det är sex studenter från programmet Digital Mediedesign som fått i uppgift att spela in en kortfilm och att de valde Lindesberg som inspelningsplats var inte utan orsak.-Lindesberg har väldigt fina miljöer och allt är inom gångavstånd, det underlättar när man skall spela in på olika platser. Det blir inte så krångligt när man skall förflytta sig till nästa scenmiljö, berättar Rebecca Larsson.
Tystnad! Tagning! Klassiska uttryck som under tre veckors tid bryter vardagen på olika platser i centrala Lindesberg när dramafilmen ”Jag lovar” spelas in. Filmen handlar om en kille som heter Marcus och skiljs från sin bror Bertil i samband med att föräldrarna separerar när bröderna är små. Filmen skildrar hur Marcus liv påverkas av detta. Berättelsen är visserligen mörk och djup, men manusförfattarna utelämnar inte en ljuskälla i allt detta mörker man målar upp.
-Det är en väldigt djup och känsloladdad berättelse men den handlar om att det alltid finns hopp. Manuset är skrivet så att tittaren får tänka till lite efter filmen, avslöjar Rebecca Larsson.
Söker skådisar
På måndag börjar man spela in filmen, som beräknas ta tre veckor att spela in och ett par veckor att redigera. Filmen skall visas på Universitetsbiografen senare i höst innan den läggs ut på en bredare publik kanal, som t.ex. YouTube.
-Men vi saknar fortfarande fyra skådespelare, ler Rebecca och verkar inte särskilt stressad för det.
-Nej, vi kommer att börja med de scener som vi själva medverkar i.
Rebecca berättar att man önskar fylla de sista fyra rollerna med skådespelare från Lindesberg. De roller som skall fyllas är två barnroller (killar i 7-årsåldern), en vuxen man i 40-50-årsåldern samt en kvinna i 40-50-årsåldern.
-Utöver det kommer vi använda statister, men det är betydligt lättare att lösa, säger Rebecca Larsson.
Filmen har ingen fet Hollywoodbudget att smälla av, men man hoppas att företag skall kunna bidra på olika sätt för att filminspelningen skall gå enligt planerna. Man kommer exempelvis att behöva en taxibil eftersom en rad scener utspelar sig i en taxi.
-Det vore väldigt snällt om vi fick hjälp med det från lokala taxibolag. Vi hoppas det går att lösa, säger Rebecca Larsson.
Vill du medverka i filmen som skådis eller statist?
Mail: filip.larsson1990@gmail.com
Telefon: 0738-26 08 27
Filmteamet
Rebecca Larsson
Filip Larsson
Tobias Dahlberg
Sona Rahimova
Daniel Riaño
Jenny Köhlström
Manusförfattare
Thotte Fuchs
Viktor Ulvhagen
Daniel Lundström
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.