4 guld, 3 silver och 1 brons blev resultatet för Frövi Judo efter helgens Special Olympic Games som gick av stapeln i Malmö. Tävlingen, som är Sveriges största idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, lockade närmare 1000 deltagare från hela landet som gjorde upp i 12 olika sporter. För judons del var tävlingen även en uttagning till nästa års Special Olympics World Games i Berlin.
Närmare 60 aktiva judoutövare från hela Sverige gjorde i helgen upp om medaljerna i landets största idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, Special Olympic Games. Frövi Judo ställde upp med 8 aktiva i en rad olika klasser, där samtliga tävlande lyckades kamma hem en ädel peng att hänga kring halsen.
– Fantastiskt, kul och underbart är tre ord som sammanfattar upplevelsen, säger Johan Orrbo som även fick uppdraget att vara tävlingsledare under helgen.
För flera av sporterna under helgens Special Olympic Games, däribland judon, fungerade även tävlingen som uttagning till nästa års Special Olympics World Games som går i Berlin. Något innebar att de aktiva och deras ledare fick chansen att bli uttagna till Sverigelaget, och därmed också få tävla i världens största idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning. Uttagningen blir dock inte offentlig förrän senare i höst.
Frövi Judos medaljörer under Special Olympic Games 2022:
Guld:
Rasmus Pettersson
Maja Lundin
Oscar Kallionpää
Ellen Almlöf
Silver:
Amanda Orrbo
John Björklund
Paul Akagbobi
Brons:
Carl Gustafsson
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.