4 guld, 3 silver och 1 brons blev resultatet för Frövi Judo efter helgens Special Olympic Games som gick av stapeln i Malmö. Tävlingen, som är Sveriges största idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, lockade närmare 1000 deltagare från hela landet som gjorde upp i 12 olika sporter. För judons del var tävlingen även en uttagning till nästa års Special Olympics World Games i Berlin.
Närmare 60 aktiva judoutövare från hela Sverige gjorde i helgen upp om medaljerna i landets största idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, Special Olympic Games. Frövi Judo ställde upp med 8 aktiva i en rad olika klasser, där samtliga tävlande lyckades kamma hem en ädel peng att hänga kring halsen.
– Fantastiskt, kul och underbart är tre ord som sammanfattar upplevelsen, säger Johan Orrbo som även fick uppdraget att vara tävlingsledare under helgen.
För flera av sporterna under helgens Special Olympic Games, däribland judon, fungerade även tävlingen som uttagning till nästa års Special Olympics World Games som går i Berlin. Något innebar att de aktiva och deras ledare fick chansen att bli uttagna till Sverigelaget, och därmed också få tävla i världens största idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning. Uttagningen blir dock inte offentlig förrän senare i höst.
Frövi Judos medaljörer under Special Olympic Games 2022:
Guld:
Rasmus Pettersson
Maja Lundin
Oscar Kallionpää
Ellen Almlöf
Silver:
Amanda Orrbo
John Björklund
Paul Akagbobi
Brons:
Carl Gustafsson
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.