Kicki Seton, som startade städföretaget Kixon för tio år sedan, har nominerats till årets kvinnliga företagare i Örebro län. Hon är därmed en av tre finalister som har chansen att kamma hem titeln i höst.-Det här är hur roligt som helst, kommenterar Kicki som poängterar att hennes framgångar med företaget är lika mycket hennes mans samt hennes personals förtjänst.
Kixon har idag hela 50 anställda utspridda på en lång rad orter. Bara i Lindesberg med omnejd sysselsätter företaget 20 personer. Men så har det naturligtvis inte varit från första början. När hon startade firman i Stockholm, för tio år sedan, var det med mycket enkla medel – men med rätt inställning.
-Jag började med en gammal dammsugare och en sur merca som firmabil, skrattar hon och fortsätter:
-Dammsugaren var faktiskt min mormors gamla, men mercan var min egna skorv, tillägger hon.
Idag rullar betydligt finare firmabilar än så omkring i Kixons tjänst. Och vi kan väl anta att mormors gamla dammsugare har pensionerats sedan länge.
På torsdagsmorgonen offentliggjorde Lindesbergs kommun att Kixon gått till finalen, detta under företagarmötet (frukostmötet) på Lindesbergs Stadshotell.
-Bara att bli utvald är ju jättestort, att sedan gå ända till final är en bonus. Men jag vill gärna berätta att det här inte handlar om mig som person, utan om företaget Kixon. Visst, det är jag som startat det hela, men jag hade aldrig kommit så här långt utan stöd och hjälp av min make och med den suveräna personal jag har nöjet att få arbeta med varje dag, säger Kicki.
Kixon är verksam på orterna: Lindesberg, Nora, Kopparberg, Kumla, Oxelösund, Stockholm och Örebro. Men det är lokalt som framtida satsningar kommer att göras. Med lokalt menas naturligtvis Lindesberg.
-Inom en ettårsperiod är målet att växa och satsa mer på större företag också. Det innebär att vi kommer att behöva mer personal, säger Kicki.
Tio år har gått sedan starten – och det har hänt en hel del under resans gång. Kixon är stort redan idag, men Kicki är inte blyg att sia om vad som sker under kommande tioårsperiod.
-Om tio år är vi etablerade i hela Mellansverige, svarar hon distinkt.
Fotnot: Finalen avgörs i oktober på Promotionbåten.
Mer om Kixons tjänster finns att läsa på företagets hemsida.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.