Kicki Seton, som startade städföretaget Kixon för tio år sedan, har nominerats till årets kvinnliga företagare i Örebro län. Hon är därmed en av tre finalister som har chansen att kamma hem titeln i höst.-Det här är hur roligt som helst, kommenterar Kicki som poängterar att hennes framgångar med företaget är lika mycket hennes mans samt hennes personals förtjänst.
Kixon har idag hela 50 anställda utspridda på en lång rad orter. Bara i Lindesberg med omnejd sysselsätter företaget 20 personer. Men så har det naturligtvis inte varit från första början. När hon startade firman i Stockholm, för tio år sedan, var det med mycket enkla medel – men med rätt inställning.
-Jag började med en gammal dammsugare och en sur merca som firmabil, skrattar hon och fortsätter:
-Dammsugaren var faktiskt min mormors gamla, men mercan var min egna skorv, tillägger hon.
Idag rullar betydligt finare firmabilar än så omkring i Kixons tjänst. Och vi kan väl anta att mormors gamla dammsugare har pensionerats sedan länge.
På torsdagsmorgonen offentliggjorde Lindesbergs kommun att Kixon gått till finalen, detta under företagarmötet (frukostmötet) på Lindesbergs Stadshotell.
-Bara att bli utvald är ju jättestort, att sedan gå ända till final är en bonus. Men jag vill gärna berätta att det här inte handlar om mig som person, utan om företaget Kixon. Visst, det är jag som startat det hela, men jag hade aldrig kommit så här långt utan stöd och hjälp av min make och med den suveräna personal jag har nöjet att få arbeta med varje dag, säger Kicki.
Kixon är verksam på orterna: Lindesberg, Nora, Kopparberg, Kumla, Oxelösund, Stockholm och Örebro. Men det är lokalt som framtida satsningar kommer att göras. Med lokalt menas naturligtvis Lindesberg.
-Inom en ettårsperiod är målet att växa och satsa mer på större företag också. Det innebär att vi kommer att behöva mer personal, säger Kicki.
Tio år har gått sedan starten – och det har hänt en hel del under resans gång. Kixon är stort redan idag, men Kicki är inte blyg att sia om vad som sker under kommande tioårsperiod.
-Om tio år är vi etablerade i hela Mellansverige, svarar hon distinkt.
Fotnot: Finalen avgörs i oktober på Promotionbåten.
Mer om Kixons tjänster finns att läsa på företagets hemsida.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.