Kicki Seton, som startade städföretaget Kixon för tio år sedan, har nominerats till årets kvinnliga företagare i Örebro län. Hon är därmed en av tre finalister som har chansen att kamma hem titeln i höst.-Det här är hur roligt som helst, kommenterar Kicki som poängterar att hennes framgångar med företaget är lika mycket hennes mans samt hennes personals förtjänst.
Kixon har idag hela 50 anställda utspridda på en lång rad orter. Bara i Lindesberg med omnejd sysselsätter företaget 20 personer. Men så har det naturligtvis inte varit från första början. När hon startade firman i Stockholm, för tio år sedan, var det med mycket enkla medel – men med rätt inställning.
-Jag började med en gammal dammsugare och en sur merca som firmabil, skrattar hon och fortsätter:
-Dammsugaren var faktiskt min mormors gamla, men mercan var min egna skorv, tillägger hon.
Idag rullar betydligt finare firmabilar än så omkring i Kixons tjänst. Och vi kan väl anta att mormors gamla dammsugare har pensionerats sedan länge.
På torsdagsmorgonen offentliggjorde Lindesbergs kommun att Kixon gått till finalen, detta under företagarmötet (frukostmötet) på Lindesbergs Stadshotell.
-Bara att bli utvald är ju jättestort, att sedan gå ända till final är en bonus. Men jag vill gärna berätta att det här inte handlar om mig som person, utan om företaget Kixon. Visst, det är jag som startat det hela, men jag hade aldrig kommit så här långt utan stöd och hjälp av min make och med den suveräna personal jag har nöjet att få arbeta med varje dag, säger Kicki.
Kixon är verksam på orterna: Lindesberg, Nora, Kopparberg, Kumla, Oxelösund, Stockholm och Örebro. Men det är lokalt som framtida satsningar kommer att göras. Med lokalt menas naturligtvis Lindesberg.
-Inom en ettårsperiod är målet att växa och satsa mer på större företag också. Det innebär att vi kommer att behöva mer personal, säger Kicki.
Tio år har gått sedan starten – och det har hänt en hel del under resans gång. Kixon är stort redan idag, men Kicki är inte blyg att sia om vad som sker under kommande tioårsperiod.
-Om tio år är vi etablerade i hela Mellansverige, svarar hon distinkt.
Fotnot: Finalen avgörs i oktober på Promotionbåten.
Mer om Kixons tjänster finns att läsa på företagets hemsida.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.