Finsk femling på Fornaboda Travbana

Åtta Solvallavinnare och en överraskning från Årjäng blev facit när torsdagslunchens travtävlingar från Fornaboda var i mål. Som kusk körde den 21-åriga Magnus Djuse hem en trippel, varav dagens huvudlopp Fornaboda Grand Prix. Trots detta var det Timo Nurmos som blev dagens man, efter fem (!) segrar som tränare.

Timo Nurmos är ett välkänt namn på Fornaboda. Under de senaste åren har Solvallastallet gästat ”Sveriges grönaste travbana”, där segrarna har strömmat in till stallets hästägare. Ofta med flera segrar under samma dag.

Under torsdagslunchen var stallformen i topp. Stallet gästade Fornaboda med nio deltagande hästar under lunchen, där fem slutade med överlägsna segrar. Något som även säkrade ett nytt tränarchampionat på Fornaboda för Solvallatränaren.

Stallet rensade bland annat prisbordet i de fyra inledande loppen, där Claes Sjöström fick inleda vinnartåget efter ett kuskförtroende bakom Queen Ratzeputz. En häst som hade en mycket nöjd ägarkrets bakom sig, som senare avslutade dagen som vinnare.

Queen Ratzeputz (nr 8) segrade trots utmanare i spåren. Foto: Timmy Lundegård

– Vi kom iväg bra trots spår längst ut på vingen och fick bästa tänkbara position med andra ytter. På så sätt kunde jag spara speeden till slut och vi kom i mål med gott om krafter kvar. Ett åttonde spår inom auto är såklart inte det roligaste, men eftersom det var ett lite mindre fält till loppet så blev det lite bättre. Taktikmässigt gör det mer än vad kan tro att gå från tolv hästar till åtta, det blir färre att tänka på och runda, berättar vinnarkusken.

– I övrigt är det en fin häst som har mött lite för tufft motstånd på senare tid, men har ändå gjort allt bra.

Banrekord bjöds det även på, där den italienska Crak di Girifalco gjorde Sverigedebut. Efter en mycket lugn start så visade den italienskägda hästen sig vara helt överlägsen och gick i mål på 1.14,7. Nytt banrekord för utländska treåriga hingstar och valacker på kortdistans med voltstart.

– Eftersom hästen aldrig hade gått inom det svenska voltsystemet så satsade jag mest på att ta en lugn start inledningsvis. Hästen kom iväg hyggligt och därefter körde jag mest lugnt för att släppa iväg hästen på upploppet. Det var en jättefin treåring som kan ha en fin framtid framför sig, berättar Ulf Ohlsson som körde till seger.

Crak di Girifalco vann direkt i Sverigedebuten. Foto: Timmy Lundegård

Magnus A Djuse: ”Det här kändes som en riktig värsting”
Dagens huvudlopp kördes däremot utanför den inledande spelformen. Fornaboda Grand Prix är ett lopp för tvååriga hästar som har körts sedan 2006. Bland de tidigare vinnarna hittas V75-stjärnorna Dreams Take Time och Re Doc, men även Lady Zappa som tidigare under säsongen segrade i Fornabodas Midsommarlopp.

Mattias Djuse är däremot loppet okrönte tränarkung och lyckades under torsdagen att få hem en ny tränarseger i loppet. Sin fjärde i loppets historia.

Efter ett lugnt tempo med tvååriga Beat It, som för dagen kördes av Magnus A Djuse, kunde hästen utan större problem avsluta det sista halvvarvet i makalösa 1.12.

Beat It var överlägsen i Fornaboda Grand Prix. Foto: Timmy Lundegård

– Det här kändes som en riktig värsting, lite racerbil över henne. Fortsätter man att ta det lugnt med den här så kommer hon nog kunna tjäna fina pengar, sade Magnus Djuse i vinnarcirkeln.

Magnus hade fin form som kusk under dagen. Förutom seger i dagens huvudlopp så kunde han köra in ytterligare två segrar, en trippel för 21-åringen som tog sina första Fornabodasegrar för säsongen.

Även hemmahästarna visade fin form. Ann-Sofi Karlsson-tränade Vincenzo gjorde ett bra lopp som trea, medan Håkan Falk blev Fornabodas främste tränare under lunchen. Där blev det en andra plats i dagens sista lopp med Cutie Käbb, körd av Carl Philip Lindblom.

– Vi är jättenöjda med insatsen. Som jag har sagt tidigare i början av säsongen, så är det kanske ingen häst som kommer att vinna många lopp, däremot en häst som kommer att kunna springa in mycket pengar. Carl Philip var även han nöjd när han kom in efter loppet. Senast var det kort distans men jag tror att hon gör sig bäst på den längre distansen, berättar en nöjd Håkan Falk efter andra platsen med Cutie Käbb.

Cutie Käbb avslutade dagen som tvåa. Foto: Timmy Lundegård

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Queen Ratzeputz – Claes Sjöström (Timo Nurmos) – 3,45
Lopp 2: Karisma Boko – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,46
Lopp 3: Global Winner – Mika Forss (Timo Nurmos) – 2,04
Lopp 4: Crak di Girifalco – Ulf Ohlsson (Timo Nurmos) – 1,91
Lopp 5: Adventure Ahead – Magnus A Djuse (Svante Båth) – 14,90
Lopp 6: Beat It – Magnus A Djuse (Mattias Djuse) – 1,36
Lopp 7: Parveny – Magnus A Djuse (Mattias Djuse) – 8,08
Lopp 8: Fjord Stina – Tom Horpestad – 19,35
Lopp 9: Duke Ratzeputz – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 1,64

Körsvensligen med en tävlingsdag kvar:
1. Mika Forss (8 segrar, 5 andra, 5 tredje)
2. Claes Sjöström (6 segrar, 2 andra, 2 tredje)
3. Carl Johan Jepson (5 segrar, 5 andra, 7 tredje)
4. Andreas Lövdal (4 segrar, 2 andra, 3 tredje)
5. Björn Goop (4 segrar, 2 andra, 2 tredje)

Nästa tävlingsdag: Torsdag 19:e augusti med första start kl. 12.20.
Årsfinal med fri entré! Biljetter hämtas via tickster.com (följ länk)

Publicerad 12 augusti 2021 klockan 17:49

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Fotomontage Lindesberg: Ungefär så här vill de placera vindkraftverken. Bilden är tagen från Kyrkberget i Lindesberg. Placeringen är likt den Cloudberry själva har i sitt samrådsmaterial.

Lindesberg lämnas utanför debatten om Älgfallet

INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.

4 november 2025 klockan 11:57 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Svar till minoritetsstyret angående träff med nationell samordnare för frivillig återvandring

INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.

4 november 2025 klockan 10:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Lindlöven ångar vidare i HockeyEttan. Här ses Johannes Jämsén som gör matchens andra mål, varav hans fjärde mål i säsongens tidiga serie. Foto: Hasse Persson

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.

2 november 2025 klockan 19:55 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Rocksingeln "Believing" släpptes i augusti under fjolåret och har nu efter ett år och två månader streamats över en miljon gånger på Spotify. Något som självklart glädjer artisten, Rocker C, från Guldsmedshyttan. Singelkonvolut: Fredrik Ärletun

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar

Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.

1 november 2025 klockan 09:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid tv...
31 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Minnesbilder av dem som fattas oss
Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
31 oktober 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
31 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tom Persson (SD), Tomas Klockars (M), Markus Lundin (KD). Foto: Camilla Lagerman

Lindesberg håller dörren öppen för frivillig återvandring

Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra till sina hemländer. I Lindesberg håller man dock dörren öppen för dialog med regeringens samordnare i den här frågan.
– Jag menar att demokratin stärks när vi lyssnar, inte när vi stänger dörrar. Regeringens samordnare har bjudit in till dialog och jag ser inga problem med att lyssna samt framföra vårt perspektiv, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars, i ett pressmeddelande på torsdagen.

30 oktober 2025 klockan 18:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Från stickers till drakar – kreativ dag på biblioteket

I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för hö...

Efter tuffa tiden – kommunen ser ut att gå mot plusresultat

Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett ...

Fler biljetter släpps till Strålande Jul

På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun...

AI-genererad bild.

Polisens uppmaning inför Halloween – lämna låtsasvapnet hemma

Halloween står för dörren – en högtid som många ser fram emot, där utklädnad, karvade pumpor och ”bus eller godis” står i centrum. Nu går polisen ut med några tänkvärda ord inför helgens firande – råd som är värda att ta till sig för att ge alla en riktigt fin och trygg Halloween.

28 oktober 2025 klockan 10:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället

På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång ...

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”

Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media ...

Håller själen i vården på att gå förlorad?

Många är trötta inom vården och politikerna vägrar att lyssna på hur vi önskar att ha det, och vad som ...

Man anhållen efter vansinnesfärd utanför Lindesberg i natt

En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik...

Försämrad a-kassa är ett dråpslag mot Sveriges arbetare

INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för ...

FotoFredag: Ett magiskt norrsken och den första frosten

Förra helgen, när jag var på väg till jobbet, hade jag förberett mig på att kanske få se norrsken...

Bilden är tagen i ett annat sammanhang. Arkivbild LindeNytt

Höga smällar orsakade oro i Lindesberg: ”Mycket olämpligt”

Under onsdagen fick polisen ett samtal från allmänheten som hade uppfattat höga smällar i Lindesberg. Efter att polisen undersökt saken kunde man konstatera att det troligtvis rört sig om så kallade avgassmällar från en A-traktor. Nu uppmanar man allmänheten att ta kontakt om man upplever detta igen samt att man noterar fordonets registreringsnummer.
– Det här skapar otrygghet och vi vill gärna få in information så att vi kan jobba vidare med det här, säger Henrik Andersson, kommunpolis i Lindesberg.

24 oktober 2025 klockan 12:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Gymnasiemässan lockade framtidens elever
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig ...
23 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Fyra vinnare av biljett till Sten & Stanley är utsedda
Klockan 10.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där biljetter till Sten & Stanleys konsert stod på spel. Deltagandet i tävlingen var skyh...
23 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-22

2025-10-22

2025-10-21

2025-10-21

2025-10-20

2025-10-20

2025-10-20

2025-10-17

2025-10-17

2025-10-17

2025-10-16

2025-10-16

2025-10-16

2025-10-16

2025-11-04 13:32