Finsk femling på Fornaboda Travbana

Åtta Solvallavinnare och en överraskning från Årjäng blev facit när torsdagslunchens travtävlingar från Fornaboda var i mål. Som kusk körde den 21-åriga Magnus Djuse hem en trippel, varav dagens huvudlopp Fornaboda Grand Prix. Trots detta var det Timo Nurmos som blev dagens man, efter fem (!) segrar som tränare.

Timo Nurmos är ett välkänt namn på Fornaboda. Under de senaste åren har Solvallastallet gästat ”Sveriges grönaste travbana”, där segrarna har strömmat in till stallets hästägare. Ofta med flera segrar under samma dag.

Under torsdagslunchen var stallformen i topp. Stallet gästade Fornaboda med nio deltagande hästar under lunchen, där fem slutade med överlägsna segrar. Något som även säkrade ett nytt tränarchampionat på Fornaboda för Solvallatränaren.

Stallet rensade bland annat prisbordet i de fyra inledande loppen, där Claes Sjöström fick inleda vinnartåget efter ett kuskförtroende bakom Queen Ratzeputz. En häst som hade en mycket nöjd ägarkrets bakom sig, som senare avslutade dagen som vinnare.

Queen Ratzeputz (nr 8) segrade trots utmanare i spåren. Foto: Timmy Lundegård

– Vi kom iväg bra trots spår längst ut på vingen och fick bästa tänkbara position med andra ytter. På så sätt kunde jag spara speeden till slut och vi kom i mål med gott om krafter kvar. Ett åttonde spår inom auto är såklart inte det roligaste, men eftersom det var ett lite mindre fält till loppet så blev det lite bättre. Taktikmässigt gör det mer än vad kan tro att gå från tolv hästar till åtta, det blir färre att tänka på och runda, berättar vinnarkusken.

– I övrigt är det en fin häst som har mött lite för tufft motstånd på senare tid, men har ändå gjort allt bra.

Banrekord bjöds det även på, där den italienska Crak di Girifalco gjorde Sverigedebut. Efter en mycket lugn start så visade den italienskägda hästen sig vara helt överlägsen och gick i mål på 1.14,7. Nytt banrekord för utländska treåriga hingstar och valacker på kortdistans med voltstart.

– Eftersom hästen aldrig hade gått inom det svenska voltsystemet så satsade jag mest på att ta en lugn start inledningsvis. Hästen kom iväg hyggligt och därefter körde jag mest lugnt för att släppa iväg hästen på upploppet. Det var en jättefin treåring som kan ha en fin framtid framför sig, berättar Ulf Ohlsson som körde till seger.

Crak di Girifalco vann direkt i Sverigedebuten. Foto: Timmy Lundegård

Magnus A Djuse: ”Det här kändes som en riktig värsting”
Dagens huvudlopp kördes däremot utanför den inledande spelformen. Fornaboda Grand Prix är ett lopp för tvååriga hästar som har körts sedan 2006. Bland de tidigare vinnarna hittas V75-stjärnorna Dreams Take Time och Re Doc, men även Lady Zappa som tidigare under säsongen segrade i Fornabodas Midsommarlopp.

Mattias Djuse är däremot loppet okrönte tränarkung och lyckades under torsdagen att få hem en ny tränarseger i loppet. Sin fjärde i loppets historia.

Efter ett lugnt tempo med tvååriga Beat It, som för dagen kördes av Magnus A Djuse, kunde hästen utan större problem avsluta det sista halvvarvet i makalösa 1.12.

Beat It var överlägsen i Fornaboda Grand Prix. Foto: Timmy Lundegård

– Det här kändes som en riktig värsting, lite racerbil över henne. Fortsätter man att ta det lugnt med den här så kommer hon nog kunna tjäna fina pengar, sade Magnus Djuse i vinnarcirkeln.

Magnus hade fin form som kusk under dagen. Förutom seger i dagens huvudlopp så kunde han köra in ytterligare två segrar, en trippel för 21-åringen som tog sina första Fornabodasegrar för säsongen.

Även hemmahästarna visade fin form. Ann-Sofi Karlsson-tränade Vincenzo gjorde ett bra lopp som trea, medan Håkan Falk blev Fornabodas främste tränare under lunchen. Där blev det en andra plats i dagens sista lopp med Cutie Käbb, körd av Carl Philip Lindblom.

– Vi är jättenöjda med insatsen. Som jag har sagt tidigare i början av säsongen, så är det kanske ingen häst som kommer att vinna många lopp, däremot en häst som kommer att kunna springa in mycket pengar. Carl Philip var även han nöjd när han kom in efter loppet. Senast var det kort distans men jag tror att hon gör sig bäst på den längre distansen, berättar en nöjd Håkan Falk efter andra platsen med Cutie Käbb.

Cutie Käbb avslutade dagen som tvåa. Foto: Timmy Lundegård

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Queen Ratzeputz – Claes Sjöström (Timo Nurmos) – 3,45
Lopp 2: Karisma Boko – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,46
Lopp 3: Global Winner – Mika Forss (Timo Nurmos) – 2,04
Lopp 4: Crak di Girifalco – Ulf Ohlsson (Timo Nurmos) – 1,91
Lopp 5: Adventure Ahead – Magnus A Djuse (Svante Båth) – 14,90
Lopp 6: Beat It – Magnus A Djuse (Mattias Djuse) – 1,36
Lopp 7: Parveny – Magnus A Djuse (Mattias Djuse) – 8,08
Lopp 8: Fjord Stina – Tom Horpestad – 19,35
Lopp 9: Duke Ratzeputz – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 1,64

Körsvensligen med en tävlingsdag kvar:
1. Mika Forss (8 segrar, 5 andra, 5 tredje)
2. Claes Sjöström (6 segrar, 2 andra, 2 tredje)
3. Carl Johan Jepson (5 segrar, 5 andra, 7 tredje)
4. Andreas Lövdal (4 segrar, 2 andra, 3 tredje)
5. Björn Goop (4 segrar, 2 andra, 2 tredje)

Nästa tävlingsdag: Torsdag 19:e augusti med första start kl. 12.20.
Årsfinal med fri entré! Biljetter hämtas via tickster.com (följ länk)

Publicerad 12 augusti 2021 klockan 17:49

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Gunilla Borensjö visade upp sina fantasifulla blommor gjorda av kräppapper. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026

Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.

8 mars 2026 klockan 14:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Maja Karlsson - "din vän i garnvärlden" mottog Gunilla Dovsten-stipendiet 2026. Foto: Jennie Einarsson

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”

Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.

7 mars 2026 klockan 20:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg

Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka mö...

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det g...

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som ...

Ellen Arrestad har tagit över som VD för Storå Rör efter pappa Stefan Olsson Arrestad. Foto: Jennie Einarsson

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.

4 mars 2026 klockan 19:01 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.

4 mars 2026 klockan 10:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. ...
3 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna ...
2 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Planeringen är i full gång inför den tionde upplagan av LindeDagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

2 mars 2026 klockan 14:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.

2 mars 2026 klockan 12:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

VA-satsning på 400 miljoner påverkar taxan i Lindesberg

Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.

27 februari 2026 klockan 17:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Till och från jobbet

Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och ...

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Därför dröjer bygget av nya centrala bostäder

Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj ...

Bilist hamnade i villaträdgård

På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde ...

Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.

24 februari 2026 klockan 15:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Då startar Höjdpunkten – en fritidsgård för seniorer
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Tv...
24 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella ...
23 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...
22 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-19

2026-02-18

2026-02-17

2026-02-16

2026-02-14

2026-02-13

2026-02-13

2026-03-09 08:10