Finsk femling på Fornaboda Travbana

Åtta Solvallavinnare och en överraskning från Årjäng blev facit när torsdagslunchens travtävlingar från Fornaboda var i mål. Som kusk körde den 21-åriga Magnus Djuse hem en trippel, varav dagens huvudlopp Fornaboda Grand Prix. Trots detta var det Timo Nurmos som blev dagens man, efter fem (!) segrar som tränare.

Timo Nurmos är ett välkänt namn på Fornaboda. Under de senaste åren har Solvallastallet gästat ”Sveriges grönaste travbana”, där segrarna har strömmat in till stallets hästägare. Ofta med flera segrar under samma dag.

Under torsdagslunchen var stallformen i topp. Stallet gästade Fornaboda med nio deltagande hästar under lunchen, där fem slutade med överlägsna segrar. Något som även säkrade ett nytt tränarchampionat på Fornaboda för Solvallatränaren.

Stallet rensade bland annat prisbordet i de fyra inledande loppen, där Claes Sjöström fick inleda vinnartåget efter ett kuskförtroende bakom Queen Ratzeputz. En häst som hade en mycket nöjd ägarkrets bakom sig, som senare avslutade dagen som vinnare.

Queen Ratzeputz (nr 8) segrade trots utmanare i spåren. Foto: Timmy Lundegård

– Vi kom iväg bra trots spår längst ut på vingen och fick bästa tänkbara position med andra ytter. På så sätt kunde jag spara speeden till slut och vi kom i mål med gott om krafter kvar. Ett åttonde spår inom auto är såklart inte det roligaste, men eftersom det var ett lite mindre fält till loppet så blev det lite bättre. Taktikmässigt gör det mer än vad kan tro att gå från tolv hästar till åtta, det blir färre att tänka på och runda, berättar vinnarkusken.

– I övrigt är det en fin häst som har mött lite för tufft motstånd på senare tid, men har ändå gjort allt bra.

Banrekord bjöds det även på, där den italienska Crak di Girifalco gjorde Sverigedebut. Efter en mycket lugn start så visade den italienskägda hästen sig vara helt överlägsen och gick i mål på 1.14,7. Nytt banrekord för utländska treåriga hingstar och valacker på kortdistans med voltstart.

– Eftersom hästen aldrig hade gått inom det svenska voltsystemet så satsade jag mest på att ta en lugn start inledningsvis. Hästen kom iväg hyggligt och därefter körde jag mest lugnt för att släppa iväg hästen på upploppet. Det var en jättefin treåring som kan ha en fin framtid framför sig, berättar Ulf Ohlsson som körde till seger.

Crak di Girifalco vann direkt i Sverigedebuten. Foto: Timmy Lundegård

Magnus A Djuse: ”Det här kändes som en riktig värsting”
Dagens huvudlopp kördes däremot utanför den inledande spelformen. Fornaboda Grand Prix är ett lopp för tvååriga hästar som har körts sedan 2006. Bland de tidigare vinnarna hittas V75-stjärnorna Dreams Take Time och Re Doc, men även Lady Zappa som tidigare under säsongen segrade i Fornabodas Midsommarlopp.

Mattias Djuse är däremot loppet okrönte tränarkung och lyckades under torsdagen att få hem en ny tränarseger i loppet. Sin fjärde i loppets historia.

Efter ett lugnt tempo med tvååriga Beat It, som för dagen kördes av Magnus A Djuse, kunde hästen utan större problem avsluta det sista halvvarvet i makalösa 1.12.

Beat It var överlägsen i Fornaboda Grand Prix. Foto: Timmy Lundegård

– Det här kändes som en riktig värsting, lite racerbil över henne. Fortsätter man att ta det lugnt med den här så kommer hon nog kunna tjäna fina pengar, sade Magnus Djuse i vinnarcirkeln.

Magnus hade fin form som kusk under dagen. Förutom seger i dagens huvudlopp så kunde han köra in ytterligare två segrar, en trippel för 21-åringen som tog sina första Fornabodasegrar för säsongen.

Även hemmahästarna visade fin form. Ann-Sofi Karlsson-tränade Vincenzo gjorde ett bra lopp som trea, medan Håkan Falk blev Fornabodas främste tränare under lunchen. Där blev det en andra plats i dagens sista lopp med Cutie Käbb, körd av Carl Philip Lindblom.

– Vi är jättenöjda med insatsen. Som jag har sagt tidigare i början av säsongen, så är det kanske ingen häst som kommer att vinna många lopp, däremot en häst som kommer att kunna springa in mycket pengar. Carl Philip var även han nöjd när han kom in efter loppet. Senast var det kort distans men jag tror att hon gör sig bäst på den längre distansen, berättar en nöjd Håkan Falk efter andra platsen med Cutie Käbb.

Cutie Käbb avslutade dagen som tvåa. Foto: Timmy Lundegård

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Queen Ratzeputz – Claes Sjöström (Timo Nurmos) – 3,45
Lopp 2: Karisma Boko – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,46
Lopp 3: Global Winner – Mika Forss (Timo Nurmos) – 2,04
Lopp 4: Crak di Girifalco – Ulf Ohlsson (Timo Nurmos) – 1,91
Lopp 5: Adventure Ahead – Magnus A Djuse (Svante Båth) – 14,90
Lopp 6: Beat It – Magnus A Djuse (Mattias Djuse) – 1,36
Lopp 7: Parveny – Magnus A Djuse (Mattias Djuse) – 8,08
Lopp 8: Fjord Stina – Tom Horpestad – 19,35
Lopp 9: Duke Ratzeputz – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 1,64

Körsvensligen med en tävlingsdag kvar:
1. Mika Forss (8 segrar, 5 andra, 5 tredje)
2. Claes Sjöström (6 segrar, 2 andra, 2 tredje)
3. Carl Johan Jepson (5 segrar, 5 andra, 7 tredje)
4. Andreas Lövdal (4 segrar, 2 andra, 3 tredje)
5. Björn Goop (4 segrar, 2 andra, 2 tredje)

Nästa tävlingsdag: Torsdag 19:e augusti med första start kl. 12.20.
Årsfinal med fri entré! Biljetter hämtas via tickster.com (följ länk)

Publicerad 12 augusti 2021 klockan 17:49

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Sami och Patricia. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

3 juli 2026 klockan 13:19 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons



Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.

2 juli 2026 klockan 12:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Pressbild Axfood

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 14:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men ...
29 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
29 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Regionstyret sviker landsbygden
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanf...
29 juni 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.

26 juni 2026 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.

26 juni 2026 klockan 09:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte beh...

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. ...

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna...

Foto: Camilla Lagerman

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

18 juni 2026 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av ...
17 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som...
17 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det ...
16 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-09

2026-07-03 23:29