Finsk femling på Fornaboda Travbana

Åtta Solvallavinnare och en överraskning från Årjäng blev facit när torsdagslunchens travtävlingar från Fornaboda var i mål. Som kusk körde den 21-åriga Magnus Djuse hem en trippel, varav dagens huvudlopp Fornaboda Grand Prix. Trots detta var det Timo Nurmos som blev dagens man, efter fem (!) segrar som tränare.

Timo Nurmos är ett välkänt namn på Fornaboda. Under de senaste åren har Solvallastallet gästat ”Sveriges grönaste travbana”, där segrarna har strömmat in till stallets hästägare. Ofta med flera segrar under samma dag.

Under torsdagslunchen var stallformen i topp. Stallet gästade Fornaboda med nio deltagande hästar under lunchen, där fem slutade med överlägsna segrar. Något som även säkrade ett nytt tränarchampionat på Fornaboda för Solvallatränaren.

Stallet rensade bland annat prisbordet i de fyra inledande loppen, där Claes Sjöström fick inleda vinnartåget efter ett kuskförtroende bakom Queen Ratzeputz. En häst som hade en mycket nöjd ägarkrets bakom sig, som senare avslutade dagen som vinnare.

Queen Ratzeputz (nr 8) segrade trots utmanare i spåren. Foto: Timmy Lundegård

– Vi kom iväg bra trots spår längst ut på vingen och fick bästa tänkbara position med andra ytter. På så sätt kunde jag spara speeden till slut och vi kom i mål med gott om krafter kvar. Ett åttonde spår inom auto är såklart inte det roligaste, men eftersom det var ett lite mindre fält till loppet så blev det lite bättre. Taktikmässigt gör det mer än vad kan tro att gå från tolv hästar till åtta, det blir färre att tänka på och runda, berättar vinnarkusken.

– I övrigt är det en fin häst som har mött lite för tufft motstånd på senare tid, men har ändå gjort allt bra.

Banrekord bjöds det även på, där den italienska Crak di Girifalco gjorde Sverigedebut. Efter en mycket lugn start så visade den italienskägda hästen sig vara helt överlägsen och gick i mål på 1.14,7. Nytt banrekord för utländska treåriga hingstar och valacker på kortdistans med voltstart.

– Eftersom hästen aldrig hade gått inom det svenska voltsystemet så satsade jag mest på att ta en lugn start inledningsvis. Hästen kom iväg hyggligt och därefter körde jag mest lugnt för att släppa iväg hästen på upploppet. Det var en jättefin treåring som kan ha en fin framtid framför sig, berättar Ulf Ohlsson som körde till seger.

Crak di Girifalco vann direkt i Sverigedebuten. Foto: Timmy Lundegård

Magnus A Djuse: ”Det här kändes som en riktig värsting”
Dagens huvudlopp kördes däremot utanför den inledande spelformen. Fornaboda Grand Prix är ett lopp för tvååriga hästar som har körts sedan 2006. Bland de tidigare vinnarna hittas V75-stjärnorna Dreams Take Time och Re Doc, men även Lady Zappa som tidigare under säsongen segrade i Fornabodas Midsommarlopp.

Mattias Djuse är däremot loppet okrönte tränarkung och lyckades under torsdagen att få hem en ny tränarseger i loppet. Sin fjärde i loppets historia.

Efter ett lugnt tempo med tvååriga Beat It, som för dagen kördes av Magnus A Djuse, kunde hästen utan större problem avsluta det sista halvvarvet i makalösa 1.12.

Beat It var överlägsen i Fornaboda Grand Prix. Foto: Timmy Lundegård

– Det här kändes som en riktig värsting, lite racerbil över henne. Fortsätter man att ta det lugnt med den här så kommer hon nog kunna tjäna fina pengar, sade Magnus Djuse i vinnarcirkeln.

Magnus hade fin form som kusk under dagen. Förutom seger i dagens huvudlopp så kunde han köra in ytterligare två segrar, en trippel för 21-åringen som tog sina första Fornabodasegrar för säsongen.

Även hemmahästarna visade fin form. Ann-Sofi Karlsson-tränade Vincenzo gjorde ett bra lopp som trea, medan Håkan Falk blev Fornabodas främste tränare under lunchen. Där blev det en andra plats i dagens sista lopp med Cutie Käbb, körd av Carl Philip Lindblom.

– Vi är jättenöjda med insatsen. Som jag har sagt tidigare i början av säsongen, så är det kanske ingen häst som kommer att vinna många lopp, däremot en häst som kommer att kunna springa in mycket pengar. Carl Philip var även han nöjd när han kom in efter loppet. Senast var det kort distans men jag tror att hon gör sig bäst på den längre distansen, berättar en nöjd Håkan Falk efter andra platsen med Cutie Käbb.

Cutie Käbb avslutade dagen som tvåa. Foto: Timmy Lundegård

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Queen Ratzeputz – Claes Sjöström (Timo Nurmos) – 3,45
Lopp 2: Karisma Boko – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,46
Lopp 3: Global Winner – Mika Forss (Timo Nurmos) – 2,04
Lopp 4: Crak di Girifalco – Ulf Ohlsson (Timo Nurmos) – 1,91
Lopp 5: Adventure Ahead – Magnus A Djuse (Svante Båth) – 14,90
Lopp 6: Beat It – Magnus A Djuse (Mattias Djuse) – 1,36
Lopp 7: Parveny – Magnus A Djuse (Mattias Djuse) – 8,08
Lopp 8: Fjord Stina – Tom Horpestad – 19,35
Lopp 9: Duke Ratzeputz – Andreas Lövdal (Timo Nurmos) – 1,64

Körsvensligen med en tävlingsdag kvar:
1. Mika Forss (8 segrar, 5 andra, 5 tredje)
2. Claes Sjöström (6 segrar, 2 andra, 2 tredje)
3. Carl Johan Jepson (5 segrar, 5 andra, 7 tredje)
4. Andreas Lövdal (4 segrar, 2 andra, 3 tredje)
5. Björn Goop (4 segrar, 2 andra, 2 tredje)

Nästa tävlingsdag: Torsdag 19:e augusti med första start kl. 12.20.
Årsfinal med fri entré! Biljetter hämtas via tickster.com (följ länk)

Publicerad 12 augusti 2021 klockan 17:49

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Region Örebro län

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.

17 september 2026 klockan 15:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Jennie Einarsson

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.

17 september 2026 klockan 08:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Många incidenter även i Lindesbergs kommun

Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa ...

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt ...

Foto: Region Örebro län

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.

15 september 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Tom Persson (SD), Elin Axelsson (S). Foto: Camilla Lagerman/Socialdemokraterna

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).

14 september 2026 klockan 15:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsä...
14 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. ...
14 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och ...
13 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens ...

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas...

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg...

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Återvinningscentralen i Södra Måle. Foto: Lindesbergs kommun

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.

8 september 2026 klockan 13:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
8 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Riktningen måste synas i varje beslut
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala...
8 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i ...
7 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-07

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-09-17 16:26