Nyårsafton närmar sig med stormsteg, men det som för många är årets fest, är också för tusentals hundar och hundägare en kväll förknippad med ångest och stark rädsla. Vad kan man göra för att hjälpa sin hund, och vilka regler gäller för fyrverkerier i kommunen?
– Ungefär en tredjedel av alla hundar är skotträdda på något sätt, det kan vara för åska, fyrverkerier och rena skott. Vissa går undan och gömmer sig, andra skakar av rädsla och sedan finns det de som har det riktigt jobbigt och totalt stänger av, blir apatiska och går in i chock. Det är jättefarligt, precis som för oss människor, berättar Alexandra Howard Karlsson, som är utbildad hundpsykolog och driver Howsweet hundmassage och rehab.
– Några saker som kan vara bra att tänka på är att rasta hunden tidigt under dagen, innan de kritiska timmarna, dra för gardinerna hemma och ha det lugnt, ha gärna lite godissök och liknande så att hunden blir trött och får något annat att tänka på. Sedan ska man såklart aldrig lämna en rädd hund ensam hemma! Om det är riktigt illa finns det lugnande medicin hos veterinär, men också adaptil som är receptfritt. Ha hunden kopplad ute, några dagar innan och efter, för det kan gå så väldigt fort om det smäller, fortsätter Alexandra.
Vilka regler gäller för fyrverkerier inom Lindesbergs kommun? Nedan finns att läsa på kommunens hemsida.
”Hundägare upplever att det är svårt att vistas ute under de stora helgerna p.g.a. fyrverkerier. Ute på landsbygden kan djur och ägare råka ut för stora problem orsakade av fyrverkerier. Lindesbergs kommun har beslutat om regler för var och när man får skjuta fyrverkerier. Kommunen vill på det sättet minska det obehag som djur och människor utsätts för. Det är tillåtet att använda fyrverkerier mellan 18:00 och 02:00 på nyårs-, påsk-, och valborgsmässoaftonen.
Förutsättningen för detta är att ingen, varken djur eller människor riskerar att bli skadad. Smällare och fyrverkerier med starka ljudeffekter får överhuvudtaget inte avfyras inom tätorten. Vid alla andra tillfällen krävs det tillstånd från polisen.”
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.