Nyårsafton närmar sig med stormsteg, men det som för många är årets fest, är också för tusentals hundar och hundägare en kväll förknippad med ångest och stark rädsla. Vad kan man göra för att hjälpa sin hund, och vilka regler gäller för fyrverkerier i kommunen?
– Ungefär en tredjedel av alla hundar är skotträdda på något sätt, det kan vara för åska, fyrverkerier och rena skott. Vissa går undan och gömmer sig, andra skakar av rädsla och sedan finns det de som har det riktigt jobbigt och totalt stänger av, blir apatiska och går in i chock. Det är jättefarligt, precis som för oss människor, berättar Alexandra Howard Karlsson, som är utbildad hundpsykolog och driver Howsweet hundmassage och rehab.
– Några saker som kan vara bra att tänka på är att rasta hunden tidigt under dagen, innan de kritiska timmarna, dra för gardinerna hemma och ha det lugnt, ha gärna lite godissök och liknande så att hunden blir trött och får något annat att tänka på. Sedan ska man såklart aldrig lämna en rädd hund ensam hemma! Om det är riktigt illa finns det lugnande medicin hos veterinär, men också adaptil som är receptfritt. Ha hunden kopplad ute, några dagar innan och efter, för det kan gå så väldigt fort om det smäller, fortsätter Alexandra.
Vilka regler gäller för fyrverkerier inom Lindesbergs kommun? Nedan finns att läsa på kommunens hemsida.
”Hundägare upplever att det är svårt att vistas ute under de stora helgerna p.g.a. fyrverkerier. Ute på landsbygden kan djur och ägare råka ut för stora problem orsakade av fyrverkerier. Lindesbergs kommun har beslutat om regler för var och när man får skjuta fyrverkerier. Kommunen vill på det sättet minska det obehag som djur och människor utsätts för. Det är tillåtet att använda fyrverkerier mellan 18:00 och 02:00 på nyårs-, påsk-, och valborgsmässoaftonen.
Förutsättningen för detta är att ingen, varken djur eller människor riskerar att bli skadad. Smällare och fyrverkerier med starka ljudeffekter får överhuvudtaget inte avfyras inom tätorten. Vid alla andra tillfällen krävs det tillstånd från polisen.”
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!