Nyårsafton närmar sig med stormsteg, men det som för många är årets fest, är också för tusentals hundar och hundägare en kväll förknippad med ångest och stark rädsla. Vad kan man göra för att hjälpa sin hund, och vilka regler gäller för fyrverkerier i kommunen?
– Ungefär en tredjedel av alla hundar är skotträdda på något sätt, det kan vara för åska, fyrverkerier och rena skott. Vissa går undan och gömmer sig, andra skakar av rädsla och sedan finns det de som har det riktigt jobbigt och totalt stänger av, blir apatiska och går in i chock. Det är jättefarligt, precis som för oss människor, berättar Alexandra Howard Karlsson, som är utbildad hundpsykolog och driver Howsweet hundmassage och rehab.
– Några saker som kan vara bra att tänka på är att rasta hunden tidigt under dagen, innan de kritiska timmarna, dra för gardinerna hemma och ha det lugnt, ha gärna lite godissök och liknande så att hunden blir trött och får något annat att tänka på. Sedan ska man såklart aldrig lämna en rädd hund ensam hemma! Om det är riktigt illa finns det lugnande medicin hos veterinär, men också adaptil som är receptfritt. Ha hunden kopplad ute, några dagar innan och efter, för det kan gå så väldigt fort om det smäller, fortsätter Alexandra.
Vilka regler gäller för fyrverkerier inom Lindesbergs kommun? Nedan finns att läsa på kommunens hemsida.
”Hundägare upplever att det är svårt att vistas ute under de stora helgerna p.g.a. fyrverkerier. Ute på landsbygden kan djur och ägare råka ut för stora problem orsakade av fyrverkerier. Lindesbergs kommun har beslutat om regler för var och när man får skjuta fyrverkerier. Kommunen vill på det sättet minska det obehag som djur och människor utsätts för. Det är tillåtet att använda fyrverkerier mellan 18:00 och 02:00 på nyårs-, påsk-, och valborgsmässoaftonen.
Förutsättningen för detta är att ingen, varken djur eller människor riskerar att bli skadad. Smällare och fyrverkerier med starka ljudeffekter får överhuvudtaget inte avfyras inom tätorten. Vid alla andra tillfällen krävs det tillstånd från polisen.”
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.