Nyårsafton närmar sig med stormsteg, men det som för många är årets fest, är också för tusentals hundar och hundägare en kväll förknippad med ångest och stark rädsla. Vad kan man göra för att hjälpa sin hund, och vilka regler gäller för fyrverkerier i kommunen?
– Ungefär en tredjedel av alla hundar är skotträdda på något sätt, det kan vara för åska, fyrverkerier och rena skott. Vissa går undan och gömmer sig, andra skakar av rädsla och sedan finns det de som har det riktigt jobbigt och totalt stänger av, blir apatiska och går in i chock. Det är jättefarligt, precis som för oss människor, berättar Alexandra Howard Karlsson, som är utbildad hundpsykolog och driver Howsweet hundmassage och rehab.
– Några saker som kan vara bra att tänka på är att rasta hunden tidigt under dagen, innan de kritiska timmarna, dra för gardinerna hemma och ha det lugnt, ha gärna lite godissök och liknande så att hunden blir trött och får något annat att tänka på. Sedan ska man såklart aldrig lämna en rädd hund ensam hemma! Om det är riktigt illa finns det lugnande medicin hos veterinär, men också adaptil som är receptfritt. Ha hunden kopplad ute, några dagar innan och efter, för det kan gå så väldigt fort om det smäller, fortsätter Alexandra.
Vilka regler gäller för fyrverkerier inom Lindesbergs kommun? Nedan finns att läsa på kommunens hemsida.
”Hundägare upplever att det är svårt att vistas ute under de stora helgerna p.g.a. fyrverkerier. Ute på landsbygden kan djur och ägare råka ut för stora problem orsakade av fyrverkerier. Lindesbergs kommun har beslutat om regler för var och när man får skjuta fyrverkerier. Kommunen vill på det sättet minska det obehag som djur och människor utsätts för. Det är tillåtet att använda fyrverkerier mellan 18:00 och 02:00 på nyårs-, påsk-, och valborgsmässoaftonen.
Förutsättningen för detta är att ingen, varken djur eller människor riskerar att bli skadad. Smällare och fyrverkerier med starka ljudeffekter får överhuvudtaget inte avfyras inom tätorten. Vid alla andra tillfällen krävs det tillstånd från polisen.”
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.