Fira nationen på traktorn, med motormingel eller en fisketur?

Hur skall du fira Sveriges nationaldag? Traditionellt eller kanske något alternativt firande som erbjuds i nejden? För alla er som ännu inte har bestämt sig, har vi skrapat ihop en samling aktiviteter som arrangeras i Lindesberg med omnejd på den blågula dagen 6 juni.

Ett av de lite mer udda sätten att fira nationaldagen sker i trakterna av Siggebohyttan väster om Lindesberg. Där arrangeras ”Traktorparaden”, en tillställning för alla som älskar traktorer. Per-Anton Olsson, lärare på Lindeskolans fordonsprogram, är en av de fyra initiativtagarna bakom detta fenomen som nu arrangeras för andra året i rad.
– Vi startade det här eftersom det finns många som är intresserade av traktorer. Det är en kul grej, ett sätt att träffa andra likasinnade och ha roligt tillsammans, säger Per-Anton.

Förra året deltog 20 traktorer och dess stolta förare i paraden som då gick runt Fåsjön. I år räknar man med att dubbelt så många hakar på och blir det fint väder kan siffran säkerligen bli än lite högre. Paradens väg är tänkt att alltid gå runt en större sjö i trakten. Premiärturen gick alltså runt Fåsjön och i år flyttar man paraden ett stenkast norrut från fjolårets slinga. Nu är det Usken som blir utmaningen.
– Många gamla traktorer är ju inte vana att köras så här, så det är klart att det kan bli en del haverier under resans gång men det hör nästan lite till. Det skapar ju en händelse där andra gärna kliver fram och vill hjälpa till, påpekar Per-Anton.
Under förra året klarade sig alla traktorer från något allvarligare haveri. Men en punktering fick i alla fall utrymme att bli ett samtalsämne under paraden.

Paraden är inte enbart köra traktor utan har också inslag av en tipspromenad. Totalt fyra stopp kommer att göras under resan runt Usken där deltagarna får svara på frågor relaterade till traktorer och bygden.

Tid, plats och övrig info om Traktorparaden 2013

Blågult motormingel

Inom samma område – motorintresse – finns ytterligare ett tillfälle att träffa likasinnade på självaste nationaldagen. Just detta datum är nämligen premiärdagen för årets motorträffar som arrangeras vid Café Oscar i regi av SHRA. Träffen arrangeras som vanligt mellan kl. 18-21 varje torsdag hela sommaren.

Ädelt i sjön ett nobelt initiativ
Kanske kan ett blågult skeddrag locka en av de purfärska regnbågarna att hugga på nationaldagen. Nu har nämligen Lindessjön laddats med 300 kg ädelfisk som det i vanlig ordning är helt gratis att försöka locka till hugg. Detta har invånarna att tacka Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening och Lindesbergs kommun för.

Var publik i TV-program
På nationaldagen mellan k. 13-16 spelas ett avsnitt av SVT-programmet ”Kan du slå en pensionär” in på Loppholmen i Lindesberg. Detta kunde LindeNytt rapportera om i tisdags. Läs artikeln här.

Fornaboda nationaldagsfirande
Portarna öppnar kl 12.
Gratis buss från Lindesbergs station kl 12.
För mer information se annons på LindeNytt.

 
Traditionella firanden

Lindesberg
Kl. 17:45.Samling vid Lindesberg Arena för  avmarsch mot Oscarsparken tillsammans med Guldsmedshyttans Hemvärnsmusikkår. Alla är välkomna att delta.
Kl. 18:00 Oscarsparken
Guldsmedshyttans Hemvärnsmusikkår, Lindesbergs Folkdansgille, Stråssagymnasterna
Tal av Helena Björzén
Nya svenska medborgare hälsas välkomna
Stipendieutdelning
Café Oscar står för serveringen
Ta gärna med filtar och stolar att sitta på.
Arr. Lindesbergs kultur och fritidsförvaltning, Lindesbergs Folkdansgille

Vedevåg
Kl. 14.00. Nationaldagen firas med tal och musik vid Teatern där det även bjuds på kaffe och tårta. Vid händelse av regn sker firandet inomhus.
Arr. Wedevåg Hembygdsförening

Frövi
Kl. 14.00 vid församlingshemmet
Medverkande vid firandet är: Frövifors Musikkår, Frövidansarna, Thure Larsson, Stefan Ljungberg.
Tal av Mattias Ekström. Fanborg. Utdelande av stipendium.
Kaffeservering till förmån för simskoleverksamheten vid Prästryggen.
Arrangeras av Positiva Frövi, Näsby hembygdsförening, och Näsby församling

Fellingsbro
Nationaldagsfirande vid hembygdsgården kl. 13.30
Samling vid Olofsborg kl 13.00 för parad med Frövifors musikkår till Hembygdsgården
Talare kyrkoherde Jimmy Åkerfeldt
Rotarys stipendium delas ut
Pensionärskören medverkar
Servering
Arr: Fellingsbro hembygds- och fornminnesförening

Publicerad 5 juni 2013 klockan 09:48

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt

Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.

10 februari 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.

10 februari 2026 klockan 13:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Kvinna döms till fängelse för mordbrand

I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände ...

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska ...

Foto: Läsarbild

Busschaufför misstänks för brott efter krock

Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

9 februari 2026 klockan 16:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg var överlägsna mot Gimonäs Umeå under söndagen. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.

8 februari 2026 klockan 16:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Med kyrkan i fokus
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
6 februari 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...
6 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika ...
5 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.

4 februari 2026 klockan 22:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Irma Vallgren och Lowa Arvidsson visar upp musikalens omtalade tallrikar. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.

4 februari 2026 klockan 15:17 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första ...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat ...

Nu är nomineringen öppen till årets pedagogiska pris. Foto: Lindesbergs kommun

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.

2 februari 2026 klockan 10:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”

På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i områ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70...

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ...

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i ...

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det ä...

Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.

29 januari 2026 klockan 15:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som ...
29 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige fr...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad "kompis-soffa" i anslutning till generationsparken på ...
28 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-28

2026-01-28

2026-01-27

2026-01-26

2026-01-26

2026-01-25

2026-01-24

2026-01-23

2026-01-23

2026-01-22

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-01-21

2026-02-11 05:56