Fira nationen på traktorn, med motormingel eller en fisketur?

Hur skall du fira Sveriges nationaldag? Traditionellt eller kanske något alternativt firande som erbjuds i nejden? För alla er som ännu inte har bestämt sig, har vi skrapat ihop en samling aktiviteter som arrangeras i Lindesberg med omnejd på den blågula dagen 6 juni.

Ett av de lite mer udda sätten att fira nationaldagen sker i trakterna av Siggebohyttan väster om Lindesberg. Där arrangeras ”Traktorparaden”, en tillställning för alla som älskar traktorer. Per-Anton Olsson, lärare på Lindeskolans fordonsprogram, är en av de fyra initiativtagarna bakom detta fenomen som nu arrangeras för andra året i rad.
– Vi startade det här eftersom det finns många som är intresserade av traktorer. Det är en kul grej, ett sätt att träffa andra likasinnade och ha roligt tillsammans, säger Per-Anton.

Förra året deltog 20 traktorer och dess stolta förare i paraden som då gick runt Fåsjön. I år räknar man med att dubbelt så många hakar på och blir det fint väder kan siffran säkerligen bli än lite högre. Paradens väg är tänkt att alltid gå runt en större sjö i trakten. Premiärturen gick alltså runt Fåsjön och i år flyttar man paraden ett stenkast norrut från fjolårets slinga. Nu är det Usken som blir utmaningen.
– Många gamla traktorer är ju inte vana att köras så här, så det är klart att det kan bli en del haverier under resans gång men det hör nästan lite till. Det skapar ju en händelse där andra gärna kliver fram och vill hjälpa till, påpekar Per-Anton.
Under förra året klarade sig alla traktorer från något allvarligare haveri. Men en punktering fick i alla fall utrymme att bli ett samtalsämne under paraden.

Paraden är inte enbart köra traktor utan har också inslag av en tipspromenad. Totalt fyra stopp kommer att göras under resan runt Usken där deltagarna får svara på frågor relaterade till traktorer och bygden.

Tid, plats och övrig info om Traktorparaden 2013

Blågult motormingel

Inom samma område – motorintresse – finns ytterligare ett tillfälle att träffa likasinnade på självaste nationaldagen. Just detta datum är nämligen premiärdagen för årets motorträffar som arrangeras vid Café Oscar i regi av SHRA. Träffen arrangeras som vanligt mellan kl. 18-21 varje torsdag hela sommaren.

Ädelt i sjön ett nobelt initiativ
Kanske kan ett blågult skeddrag locka en av de purfärska regnbågarna att hugga på nationaldagen. Nu har nämligen Lindessjön laddats med 300 kg ädelfisk som det i vanlig ordning är helt gratis att försöka locka till hugg. Detta har invånarna att tacka Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening och Lindesbergs kommun för.

Var publik i TV-program
På nationaldagen mellan k. 13-16 spelas ett avsnitt av SVT-programmet ”Kan du slå en pensionär” in på Loppholmen i Lindesberg. Detta kunde LindeNytt rapportera om i tisdags. Läs artikeln här.

Fornaboda nationaldagsfirande
Portarna öppnar kl 12.
Gratis buss från Lindesbergs station kl 12.
För mer information se annons på LindeNytt.

 
Traditionella firanden

Lindesberg
Kl. 17:45.Samling vid Lindesberg Arena för  avmarsch mot Oscarsparken tillsammans med Guldsmedshyttans Hemvärnsmusikkår. Alla är välkomna att delta.
Kl. 18:00 Oscarsparken
Guldsmedshyttans Hemvärnsmusikkår, Lindesbergs Folkdansgille, Stråssagymnasterna
Tal av Helena Björzén
Nya svenska medborgare hälsas välkomna
Stipendieutdelning
Café Oscar står för serveringen
Ta gärna med filtar och stolar att sitta på.
Arr. Lindesbergs kultur och fritidsförvaltning, Lindesbergs Folkdansgille

Vedevåg
Kl. 14.00. Nationaldagen firas med tal och musik vid Teatern där det även bjuds på kaffe och tårta. Vid händelse av regn sker firandet inomhus.
Arr. Wedevåg Hembygdsförening

Frövi
Kl. 14.00 vid församlingshemmet
Medverkande vid firandet är: Frövifors Musikkår, Frövidansarna, Thure Larsson, Stefan Ljungberg.
Tal av Mattias Ekström. Fanborg. Utdelande av stipendium.
Kaffeservering till förmån för simskoleverksamheten vid Prästryggen.
Arrangeras av Positiva Frövi, Näsby hembygdsförening, och Näsby församling

Fellingsbro
Nationaldagsfirande vid hembygdsgården kl. 13.30
Samling vid Olofsborg kl 13.00 för parad med Frövifors musikkår till Hembygdsgården
Talare kyrkoherde Jimmy Åkerfeldt
Rotarys stipendium delas ut
Pensionärskören medverkar
Servering
Arr: Fellingsbro hembygds- och fornminnesförening

Publicerad 5 juni 2013 klockan 09:48

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Philip Lundqvist och William Klockars använder sina A-traktorer till att göra nytta och hjälpa andra. Foto: Jennie Einarsson

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.

10 april 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.

10 april 2026 klockan 15:29 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.

8 april 2026 klockan 16:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören ...
7 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på ...
6 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. ...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.

5 april 2026 klockan 07:52 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

På söndag kan WSK Lindesberg ta klivet uppåt till Division 1. Arkivfoto: Timmy Lundegård

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.

4 april 2026 klockan 12:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarså...

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen

Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.

2 april 2026 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Fullsatt när Smash Into Pieces gästade Lindesberg. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.

28 mars 2026 klockan 14:42 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är ...
27 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fler elever behöver klara matematiken i skolan
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och ...
27 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...
26 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-24

2026-03-24

2026-03-23

2026-03-23

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-19

2026-03-18

2026-03-17

2026-04-11 13:18