Fira nationen på traktorn, med motormingel eller en fisketur?

Hur skall du fira Sveriges nationaldag? Traditionellt eller kanske något alternativt firande som erbjuds i nejden? För alla er som ännu inte har bestämt sig, har vi skrapat ihop en samling aktiviteter som arrangeras i Lindesberg med omnejd på den blågula dagen 6 juni.

Ett av de lite mer udda sätten att fira nationaldagen sker i trakterna av Siggebohyttan väster om Lindesberg. Där arrangeras ”Traktorparaden”, en tillställning för alla som älskar traktorer. Per-Anton Olsson, lärare på Lindeskolans fordonsprogram, är en av de fyra initiativtagarna bakom detta fenomen som nu arrangeras för andra året i rad.
– Vi startade det här eftersom det finns många som är intresserade av traktorer. Det är en kul grej, ett sätt att träffa andra likasinnade och ha roligt tillsammans, säger Per-Anton.

Förra året deltog 20 traktorer och dess stolta förare i paraden som då gick runt Fåsjön. I år räknar man med att dubbelt så många hakar på och blir det fint väder kan siffran säkerligen bli än lite högre. Paradens väg är tänkt att alltid gå runt en större sjö i trakten. Premiärturen gick alltså runt Fåsjön och i år flyttar man paraden ett stenkast norrut från fjolårets slinga. Nu är det Usken som blir utmaningen.
– Många gamla traktorer är ju inte vana att köras så här, så det är klart att det kan bli en del haverier under resans gång men det hör nästan lite till. Det skapar ju en händelse där andra gärna kliver fram och vill hjälpa till, påpekar Per-Anton.
Under förra året klarade sig alla traktorer från något allvarligare haveri. Men en punktering fick i alla fall utrymme att bli ett samtalsämne under paraden.

Paraden är inte enbart köra traktor utan har också inslag av en tipspromenad. Totalt fyra stopp kommer att göras under resan runt Usken där deltagarna får svara på frågor relaterade till traktorer och bygden.

Tid, plats och övrig info om Traktorparaden 2013

Blågult motormingel

Inom samma område – motorintresse – finns ytterligare ett tillfälle att träffa likasinnade på självaste nationaldagen. Just detta datum är nämligen premiärdagen för årets motorträffar som arrangeras vid Café Oscar i regi av SHRA. Träffen arrangeras som vanligt mellan kl. 18-21 varje torsdag hela sommaren.

Ädelt i sjön ett nobelt initiativ
Kanske kan ett blågult skeddrag locka en av de purfärska regnbågarna att hugga på nationaldagen. Nu har nämligen Lindessjön laddats med 300 kg ädelfisk som det i vanlig ordning är helt gratis att försöka locka till hugg. Detta har invånarna att tacka Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening och Lindesbergs kommun för.

Var publik i TV-program
På nationaldagen mellan k. 13-16 spelas ett avsnitt av SVT-programmet ”Kan du slå en pensionär” in på Loppholmen i Lindesberg. Detta kunde LindeNytt rapportera om i tisdags. Läs artikeln här.

Fornaboda nationaldagsfirande
Portarna öppnar kl 12.
Gratis buss från Lindesbergs station kl 12.
För mer information se annons på LindeNytt.

 
Traditionella firanden

Lindesberg
Kl. 17:45.Samling vid Lindesberg Arena för  avmarsch mot Oscarsparken tillsammans med Guldsmedshyttans Hemvärnsmusikkår. Alla är välkomna att delta.
Kl. 18:00 Oscarsparken
Guldsmedshyttans Hemvärnsmusikkår, Lindesbergs Folkdansgille, Stråssagymnasterna
Tal av Helena Björzén
Nya svenska medborgare hälsas välkomna
Stipendieutdelning
Café Oscar står för serveringen
Ta gärna med filtar och stolar att sitta på.
Arr. Lindesbergs kultur och fritidsförvaltning, Lindesbergs Folkdansgille

Vedevåg
Kl. 14.00. Nationaldagen firas med tal och musik vid Teatern där det även bjuds på kaffe och tårta. Vid händelse av regn sker firandet inomhus.
Arr. Wedevåg Hembygdsförening

Frövi
Kl. 14.00 vid församlingshemmet
Medverkande vid firandet är: Frövifors Musikkår, Frövidansarna, Thure Larsson, Stefan Ljungberg.
Tal av Mattias Ekström. Fanborg. Utdelande av stipendium.
Kaffeservering till förmån för simskoleverksamheten vid Prästryggen.
Arrangeras av Positiva Frövi, Näsby hembygdsförening, och Näsby församling

Fellingsbro
Nationaldagsfirande vid hembygdsgården kl. 13.30
Samling vid Olofsborg kl 13.00 för parad med Frövifors musikkår till Hembygdsgården
Talare kyrkoherde Jimmy Åkerfeldt
Rotarys stipendium delas ut
Pensionärskören medverkar
Servering
Arr: Fellingsbro hembygds- och fornminnesförening

Publicerad 5 juni 2013 klockan 09:48

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Ung Företagsamhet

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.

28 maj 2026 klockan 09:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Joakim Bååk. Foto: Hasse Persson

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.

28 maj 2026 klockan 08:56 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spä...

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes

På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik ...

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptä...

Linda Grönkvist, turismutvecklare i Lindesbergs kommun lade på de första korvarna vid den nya grillplatsen på Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön

Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.

26 maj 2026 klockan 10:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en ...
22 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn belä...
22 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Mimmi var väldigt nöjd efter massagen hos Emma. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.

22 maj 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!

INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare...

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC

REPLIK: Willhelm Sundman, (L), <a href="https://lindenytt.com/nyheter/lat-dem-inte-lura-dig-igen/" target="...

Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.

19 maj 2026 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira ...

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar s...

Christer från Hyrmaskiner visar hur en spik ska dras. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

13 maj 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, ...
13 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination ...
13 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...
11 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-11

2026-05-11

2026-05-11

2026-05-10

2026-05-09

2026-05-08

2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-28 11:07