Samuel Karlsson startade en enskild firma med inriktning på att sälja begagnade bilar i början av 70-talet. Några år senare, 1978, bildade han ett aktiebolag vilket han nu firar 30-årsjubileum med. Nu till helgen firar företaget med ett rejält kalas, men inte enbart för att man uppnått 30-årsåldern – utan också för att man har övergått till ett nytt märke.
Tillbaka på 70-talet, så var det inledningsvis Mitsubishi som gällde för Samuel Karlsson. Försäljningen gick visserligen med framgång, men en vacker dag kom representanter från Ford och knackade på hos Samuel Karlsson. De gav honom möjlighet att ta större marknadsandelar än vad hans dåvarande märke kunde. Valet var inte svårt – även om det innebar en viss uppoffring
-Jag fick helt enkelt välja. För att få Ford var jag tvungen att släppa Mitsubishi. Och med anledning av hur stora Ford var jämfört med Mitsubishi så var valet inte så väldigt svårt, skrattar Samuel Karlsson.
Fords marknadsandelar var då 12 procent och Mitsubishi 2 procent.
Nu kommer nästa omläggning i företaget. Fordloggan plockas ned och upp kommer istället Sydkoreanska KIA. Men Samuel understryker att man fortfarande kommer att sälja Ford, även om man drar ner på marknadsföring och lagerhållning.
-Vi kan ju fortfarande ta hem på beställning om kunden så önskar, men vi kommer inte att lagerhålla med så många modeller som tidigare. Nu är det KIA som gäller för vår del, förklarar han.
Varför KIA?
-Det är inte så svårt att svara på: KIA är det märke som kan erbjuda bäst garanti på marknaden idag. De ger 7 års nybilsgaranti, det innebär att man kan sälja sin nya bil till grannen efter fyra år och ändå ge grannen tre års garanti. Det är oslagbart!
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.