Samuel Karlsson startade en enskild firma med inriktning på att sälja begagnade bilar i början av 70-talet. Några år senare, 1978, bildade han ett aktiebolag vilket han nu firar 30-årsjubileum med. Nu till helgen firar företaget med ett rejält kalas, men inte enbart för att man uppnått 30-årsåldern – utan också för att man har övergått till ett nytt märke.
Tillbaka på 70-talet, så var det inledningsvis Mitsubishi som gällde för Samuel Karlsson. Försäljningen gick visserligen med framgång, men en vacker dag kom representanter från Ford och knackade på hos Samuel Karlsson. De gav honom möjlighet att ta större marknadsandelar än vad hans dåvarande märke kunde. Valet var inte svårt – även om det innebar en viss uppoffring
-Jag fick helt enkelt välja. För att få Ford var jag tvungen att släppa Mitsubishi. Och med anledning av hur stora Ford var jämfört med Mitsubishi så var valet inte så väldigt svårt, skrattar Samuel Karlsson.
Fords marknadsandelar var då 12 procent och Mitsubishi 2 procent.
Nu kommer nästa omläggning i företaget. Fordloggan plockas ned och upp kommer istället Sydkoreanska KIA. Men Samuel understryker att man fortfarande kommer att sälja Ford, även om man drar ner på marknadsföring och lagerhållning.
-Vi kan ju fortfarande ta hem på beställning om kunden så önskar, men vi kommer inte att lagerhålla med så många modeller som tidigare. Nu är det KIA som gäller för vår del, förklarar han.
Varför KIA?
-Det är inte så svårt att svara på: KIA är det märke som kan erbjuda bäst garanti på marknaden idag. De ger 7 års nybilsgaranti, det innebär att man kan sälja sin nya bil till grannen efter fyra år och ändå ge grannen tre års garanti. Det är oslagbart!
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.