Vilgot Fiske med en regnbåge, som i det här fallet ger honom chansen att fiska kräftor i sommar. Foto: Lindessjöns FVO
Fiske drog upp en vinnarfisk
I lördags arrangerades Fiskets Dag i Dalkarlshyttan. Arrangören, Lindessjöns FVO, summerar tillställningen som den bästa någonsin sett till antalet deltagare och åskådare. En av de lyckliga var Vilgot Fiske, som drog upp en regnbåge som vägde 1125 gram. Det var en vinnarfisk – även om det inte var dagens allra största.
– Bara någon minut före klockan fyra, då vi skulle avsluta tävlingen, kom Christian Gustavsson med en nyfångad gädda som vägde 1215 gram. Christian och Vilgot vann därmed tävlingen och prisades med varsitt kräftland till årets kräftfiske, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Freja Fromell med sin fina regnbåge på nära åtta hekto. Foto: Lindessjöns FVO
Hade det inte varit för den sent nappande gäddan, hade Freja Fromell stått vid sidan av Vilgot Fiske som vinnare. Hennes regnbåge på 780 gram stod sig nästan hela vägen – men föll alltså precis på målsnöret då Christian Gustavsson i elfte timmen lyckades landa en gädda på dryga kilot.
Årets Fiskets Dag fick en extra skjuts tack vare Bergslagsdelikatesser och Egeryds Fastigheter. Dessa två stod för hälften av kostnaden för fisken som hade köpts in och planterats ut i vattendraget. Totalt sattes 200 kilo ut inför fisket. Den tredje sponsorn var Lindesbergs kommun.
– Det var riktigt bra med folk, det var nog faktiskt den bästa Fiskets Dag hittills vad gäller antalet deltagare och övriga som rörde sig i området. Riktigt lyckat. Och fisk fick man ju också, säger Kurt Ahlström.
Fiskets Dag är dock mer än bara en enskild tillställning, det skall mer ses som det officiella startskottet för fiskesommaren och fortsatt fiskafänge.
– Det finns ju hela tiden gott om fisk kvar i ån eftersom det sätts ut i omgångar under säsongen, så Fiskets Dag är ju bara början på sommarens fiske, påpekar Ahlström.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...