Vilgot Fiske med en regnbåge, som i det här fallet ger honom chansen att fiska kräftor i sommar. Foto: Lindessjöns FVO
Fiske drog upp en vinnarfisk
I lördags arrangerades Fiskets Dag i Dalkarlshyttan. Arrangören, Lindessjöns FVO, summerar tillställningen som den bästa någonsin sett till antalet deltagare och åskådare. En av de lyckliga var Vilgot Fiske, som drog upp en regnbåge som vägde 1125 gram. Det var en vinnarfisk – även om det inte var dagens allra största.
– Bara någon minut före klockan fyra, då vi skulle avsluta tävlingen, kom Christian Gustavsson med en nyfångad gädda som vägde 1215 gram. Christian och Vilgot vann därmed tävlingen och prisades med varsitt kräftland till årets kräftfiske, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Freja Fromell med sin fina regnbåge på nära åtta hekto. Foto: Lindessjöns FVO
Hade det inte varit för den sent nappande gäddan, hade Freja Fromell stått vid sidan av Vilgot Fiske som vinnare. Hennes regnbåge på 780 gram stod sig nästan hela vägen – men föll alltså precis på målsnöret då Christian Gustavsson i elfte timmen lyckades landa en gädda på dryga kilot.
Årets Fiskets Dag fick en extra skjuts tack vare Bergslagsdelikatesser och Egeryds Fastigheter. Dessa två stod för hälften av kostnaden för fisken som hade köpts in och planterats ut i vattendraget. Totalt sattes 200 kilo ut inför fisket. Den tredje sponsorn var Lindesbergs kommun.
– Det var riktigt bra med folk, det var nog faktiskt den bästa Fiskets Dag hittills vad gäller antalet deltagare och övriga som rörde sig i området. Riktigt lyckat. Och fisk fick man ju också, säger Kurt Ahlström.
Fiskets Dag är dock mer än bara en enskild tillställning, det skall mer ses som det officiella startskottet för fiskesommaren och fortsatt fiskafänge.
– Det finns ju hela tiden gott om fisk kvar i ån eftersom det sätts ut i omgångar under säsongen, så Fiskets Dag är ju bara början på sommarens fiske, påpekar Ahlström.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.
12 september 2025 klockan 15:38 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.
11 september 2025 klockan 11:44 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Det blev en festlig invigning när Rusta öppnade i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
JUST NU: Enormt tryck när Rusta öppnade idag
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds ...
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få sitt öde avgjort. Men inget beslut fattades, istället ska frågan utredas på nytt, då politikerna inte kunde enas.
– Att utreda saker, det har jag förstått att man kan göra väldigt mycket och under lång tid. Vi i nämnden var nöjda med den utredningen vi fick till oss, sade Lillemor Bodman (M) under sammanträdet.
Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.
Tidigare i veckan åkte jag till Hällefors en vända. Jag valde att åka en lite längre skogsväg istället för landsvägen. Det är sådan jag är och många av mina tidigare bilder har fotats längs med just dessa omvägar.
5 september 2025 klockan 17:16 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.
Tunnel stängs av för underhåll
Gång- och cykeltunneln under Bergslagsvägen i norra delen av Lindesberg, kommer att vara avstängd under perioden 8-12 september. Anledningen är ...
Vedevågsskolans framtid
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunstyrelsen möte, den 26 augusti, röstade en majoritet för att avveckla Vedevågs skola. NA skrev: hur övriga partier ...