De som på fredagen skall fiska kräftor i Dalkarlshyttan, kan nu fördriva tiden med att fiska regnbåge samtidigt. Inför helgen har nämligen 100 kilo grov regnbåge satts ut där.
– Det är riktigt fina fiskar med en medelvikt på drygt 1,5 kg, berättar Stefan Nordqvist, Harrkungens fiske och initiativtagare till det för allmänheten fria ädelfisket i Dalkarlshytteån.
Det är Linde Energi och Teknikservice i Lindesberg som står som sponsorer för den senaste utsättningen av fisk i ån. Som tidigare berättats, har det fria ädelfisket gjorts möjligt tack vare lokala företags givmildhet och vilja att bidra till något som kan glädja såväl gammal som ung.
– Det har blivit riktigt bra det här och fler sponsorer står på tur, säger Stefan Nordqvist och berättar att man till och med behövt söka ett nytt tillstånd för att kunna sätta ut mer fisk årligen än man räknade med från början.
– Vi hade ju räknat med att få ett tiotal sponsorer och totalt omkring 500 kilo fisk. Nu har vi fått höja den gränsen till det dubbla. Från och med nu kommer det alltså bli möjligt att sätta ut ett ton fisk varje år, säger Nordqvist.
Dessa regler gäller vid ädelfiske i Dalkarlshytteån
Tillåtna Fiskesätt: Mete, spinn, fluga.
Endast ett redskap åt gången.
Max 2 st. laxartad fisk får tas upp per dag och person.
Silikonbaserade beten är ej tillåtna.
Eldning endast på anlagda grillplatser.
Fiske efter ån på Golfbanan bedrivs med största försiktighet och förståelse.
Överträdelser samt nedskräpning m.m. anmäles direkt vilket medför böter.
Bevakning sker av utbildade vakter från Lindessjöns fiskevårdsområdesförening.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.