De som på fredagen skall fiska kräftor i Dalkarlshyttan, kan nu fördriva tiden med att fiska regnbåge samtidigt. Inför helgen har nämligen 100 kilo grov regnbåge satts ut där.
– Det är riktigt fina fiskar med en medelvikt på drygt 1,5 kg, berättar Stefan Nordqvist, Harrkungens fiske och initiativtagare till det för allmänheten fria ädelfisket i Dalkarlshytteån.
Det är Linde Energi och Teknikservice i Lindesberg som står som sponsorer för den senaste utsättningen av fisk i ån. Som tidigare berättats, har det fria ädelfisket gjorts möjligt tack vare lokala företags givmildhet och vilja att bidra till något som kan glädja såväl gammal som ung.
– Det har blivit riktigt bra det här och fler sponsorer står på tur, säger Stefan Nordqvist och berättar att man till och med behövt söka ett nytt tillstånd för att kunna sätta ut mer fisk årligen än man räknade med från början.
– Vi hade ju räknat med att få ett tiotal sponsorer och totalt omkring 500 kilo fisk. Nu har vi fått höja den gränsen till det dubbla. Från och med nu kommer det alltså bli möjligt att sätta ut ett ton fisk varje år, säger Nordqvist.
Dessa regler gäller vid ädelfiske i Dalkarlshytteån
Tillåtna Fiskesätt: Mete, spinn, fluga.
Endast ett redskap åt gången.
Max 2 st. laxartad fisk får tas upp per dag och person.
Silikonbaserade beten är ej tillåtna.
Eldning endast på anlagda grillplatser.
Fiske efter ån på Golfbanan bedrivs med största försiktighet och förståelse.
Överträdelser samt nedskräpning m.m. anmäles direkt vilket medför böter.
Bevakning sker av utbildade vakter från Lindessjöns fiskevårdsområdesförening.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.