De som på fredagen skall fiska kräftor i Dalkarlshyttan, kan nu fördriva tiden med att fiska regnbåge samtidigt. Inför helgen har nämligen 100 kilo grov regnbåge satts ut där.
– Det är riktigt fina fiskar med en medelvikt på drygt 1,5 kg, berättar Stefan Nordqvist, Harrkungens fiske och initiativtagare till det för allmänheten fria ädelfisket i Dalkarlshytteån.
Det är Linde Energi och Teknikservice i Lindesberg som står som sponsorer för den senaste utsättningen av fisk i ån. Som tidigare berättats, har det fria ädelfisket gjorts möjligt tack vare lokala företags givmildhet och vilja att bidra till något som kan glädja såväl gammal som ung.
– Det har blivit riktigt bra det här och fler sponsorer står på tur, säger Stefan Nordqvist och berättar att man till och med behövt söka ett nytt tillstånd för att kunna sätta ut mer fisk årligen än man räknade med från början.
– Vi hade ju räknat med att få ett tiotal sponsorer och totalt omkring 500 kilo fisk. Nu har vi fått höja den gränsen till det dubbla. Från och med nu kommer det alltså bli möjligt att sätta ut ett ton fisk varje år, säger Nordqvist.
Dessa regler gäller vid ädelfiske i Dalkarlshytteån
Tillåtna Fiskesätt: Mete, spinn, fluga.
Endast ett redskap åt gången.
Max 2 st. laxartad fisk får tas upp per dag och person.
Silikonbaserade beten är ej tillåtna.
Eldning endast på anlagda grillplatser.
Fiske efter ån på Golfbanan bedrivs med största försiktighet och förståelse.
Överträdelser samt nedskräpning m.m. anmäles direkt vilket medför böter.
Bevakning sker av utbildade vakter från Lindessjöns fiskevårdsområdesförening.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.