Fiskeligan är över för i år och det står därmed klart vilka personer som kan titulera sig ”storfiskare 2008” i Lindesberg. På lördag sker prisutdelning.
Fiskeligan arrangerades för första gången i år i ett samarbete mellan LindeNytt och Jakto. Då responsen varit otroligt god utlovas en fortsättning på ligan även nästa år – och det är inte bara en så kallad fiskehistoria.
Tomas Broman på jakt- och fiskebutiken berättar att ligan blivit ett flitigt samtalsämne bland traktens fiskare.
-Man har fått höra mycket trevliga reaktioner från folk som uppskattar det här med en fiskeliga och det är jättekul. Inför nästa säsong kommer vi lägga mer tid på presentationen av samtliga deltagare på vår avdelning ”fiskeligan” på hemsidan, säger Tomas.
Ett femtiotal fångstrapporter har noterats i ligan. Bland dessa finns en imponerande gädda, eller mindre krokodil som Tomas skämtsamt uttrycker sig.
-Den vägde strax över 14 kilo och är naturligtvis en riktigt fin fångst. Överlag är det väl just gädda och abborre som varit hetast. Rapporterna i ädelfiskklasserna har varit ganska blygsamma med undantag för en öring på fem kilo i herrklassen, berättar Tomas.
Alla är vinnare
Lördag 18 oktober kl 11:00 sker prisutdelningen. Samtliga vinnare får sina förstapris – men som en glad överraskning kommer även alla andra deltagare få ett pris för sitt deltagande.
-Ja, alla får priser även om det är vinnarna som har mest att förvänta sig. Vi kommer ha öppet för allmänheten också, så det här blir en tillställning för alla intresserade, avslutar Tomas.
Slutställningen i ligan>>
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.