Fiskeligan är över för i år och det står därmed klart vilka personer som kan titulera sig ”storfiskare 2008” i Lindesberg. På lördag sker prisutdelning.
Fiskeligan arrangerades för första gången i år i ett samarbete mellan LindeNytt och Jakto. Då responsen varit otroligt god utlovas en fortsättning på ligan även nästa år – och det är inte bara en så kallad fiskehistoria.
Tomas Broman på jakt- och fiskebutiken berättar att ligan blivit ett flitigt samtalsämne bland traktens fiskare.
-Man har fått höra mycket trevliga reaktioner från folk som uppskattar det här med en fiskeliga och det är jättekul. Inför nästa säsong kommer vi lägga mer tid på presentationen av samtliga deltagare på vår avdelning ”fiskeligan” på hemsidan, säger Tomas.
Ett femtiotal fångstrapporter har noterats i ligan. Bland dessa finns en imponerande gädda, eller mindre krokodil som Tomas skämtsamt uttrycker sig.
-Den vägde strax över 14 kilo och är naturligtvis en riktigt fin fångst. Överlag är det väl just gädda och abborre som varit hetast. Rapporterna i ädelfiskklasserna har varit ganska blygsamma med undantag för en öring på fem kilo i herrklassen, berättar Tomas.
Alla är vinnare
Lördag 18 oktober kl 11:00 sker prisutdelningen. Samtliga vinnare får sina förstapris – men som en glad överraskning kommer även alla andra deltagare få ett pris för sitt deltagande.
-Ja, alla får priser även om det är vinnarna som har mest att förvänta sig. Vi kommer ha öppet för allmänheten också, så det här blir en tillställning för alla intresserade, avslutar Tomas.
Slutställningen i ligan>>
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.