Fiskeligan är över för i år och det står därmed klart vilka personer som kan titulera sig ”storfiskare 2008” i Lindesberg. På lördag sker prisutdelning.
Fiskeligan arrangerades för första gången i år i ett samarbete mellan LindeNytt och Jakto. Då responsen varit otroligt god utlovas en fortsättning på ligan även nästa år – och det är inte bara en så kallad fiskehistoria.
Tomas Broman på jakt- och fiskebutiken berättar att ligan blivit ett flitigt samtalsämne bland traktens fiskare.
-Man har fått höra mycket trevliga reaktioner från folk som uppskattar det här med en fiskeliga och det är jättekul. Inför nästa säsong kommer vi lägga mer tid på presentationen av samtliga deltagare på vår avdelning ”fiskeligan” på hemsidan, säger Tomas.
Ett femtiotal fångstrapporter har noterats i ligan. Bland dessa finns en imponerande gädda, eller mindre krokodil som Tomas skämtsamt uttrycker sig.
-Den vägde strax över 14 kilo och är naturligtvis en riktigt fin fångst. Överlag är det väl just gädda och abborre som varit hetast. Rapporterna i ädelfiskklasserna har varit ganska blygsamma med undantag för en öring på fem kilo i herrklassen, berättar Tomas.
Alla är vinnare
Lördag 18 oktober kl 11:00 sker prisutdelningen. Samtliga vinnare får sina förstapris – men som en glad överraskning kommer även alla andra deltagare få ett pris för sitt deltagande.
-Ja, alla får priser även om det är vinnarna som har mest att förvänta sig. Vi kommer ha öppet för allmänheten också, så det här blir en tillställning för alla intresserade, avslutar Tomas.
Slutställningen i ligan>>
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).