Fiskeligan är över för i år och det står därmed klart vilka personer som kan titulera sig ”storfiskare 2008” i Lindesberg. På lördag sker prisutdelning.
Fiskeligan arrangerades för första gången i år i ett samarbete mellan LindeNytt och Jakto. Då responsen varit otroligt god utlovas en fortsättning på ligan även nästa år – och det är inte bara en så kallad fiskehistoria.
Tomas Broman på jakt- och fiskebutiken berättar att ligan blivit ett flitigt samtalsämne bland traktens fiskare.
-Man har fått höra mycket trevliga reaktioner från folk som uppskattar det här med en fiskeliga och det är jättekul. Inför nästa säsong kommer vi lägga mer tid på presentationen av samtliga deltagare på vår avdelning ”fiskeligan” på hemsidan, säger Tomas.
Ett femtiotal fångstrapporter har noterats i ligan. Bland dessa finns en imponerande gädda, eller mindre krokodil som Tomas skämtsamt uttrycker sig.
-Den vägde strax över 14 kilo och är naturligtvis en riktigt fin fångst. Överlag är det väl just gädda och abborre som varit hetast. Rapporterna i ädelfiskklasserna har varit ganska blygsamma med undantag för en öring på fem kilo i herrklassen, berättar Tomas.
Alla är vinnare
Lördag 18 oktober kl 11:00 sker prisutdelningen. Samtliga vinnare får sina förstapris – men som en glad överraskning kommer även alla andra deltagare få ett pris för sitt deltagande.
-Ja, alla får priser även om det är vinnarna som har mest att förvänta sig. Vi kommer ha öppet för allmänheten också, så det här blir en tillställning för alla intresserade, avslutar Tomas.
Slutställningen i ligan>>
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.