Vi har fått en ny ledare i herrklassen kategori abborre. Tommy Eklund har övertagit förstaplatsen från förra veckans ledare Per Eriksson.
Ligan har nu pågått i drygt tre veckor och det är fortfarande mycket lugnt i kategorierna gös och ädelfisk, inte en enda fångst har rapporterats till ligan. Men desto mer huggvillig tycks abborren vara nu i försommartider. Redan förra måndagen hade den första grova abborren (820 g) anmälts till ligan av Per Eriksson. Och bara någon dag senare kom nästa bidrag, den första över kilot. Tommy Eklunds abborre vägde in på 1120 gram och blev alltså den första att passera kilostrecket.
Ledare i ligan just nu:
Abborre
Namn: Tommy Eklund
Vikt: 1120g
Fångstplats/bete: Norrsjön. Mete med löja
Gädda
Namn: Tommy Oskarsson
Vikt: 9265g
Fångstplats/bete: Glien. Jerkbete.
Fiskeligan arrangeras i samarbete med Jakto i Lindesberg.
På denna länk kan du rapportera din fångst och delta i tävlingen>>
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.