Visst nappar det i gruvområdet! Foto: Stripa Karpfiskeklubb
Fisketurism i Stripa inget bottennapp för sportfiskeklubb
Fiske i gruvmiljö har blivit en lyckad satsning för Stripa Karpfiskeklubb, som sedan 2016 arrenderat de gamla sligdammarna i området och förvaltat dem i sportfiskets tecken. Initialt satsades – som klubbnamnet antyder – på ett fiske inriktat på karpfiskar av olika slag, men från och med i år har man breddat konceptet genom att plantera ut ädelfisk också.
– Vi har haft stor efterfrågan på just regnbågsfisket, då till exempel Larssjön och Smedsjön nyligen lagt ner verksamheten, säger Patric Larsson, som är mediaansvarig i föreningen och hintar om att ytterligare en uppskattad ädelfisk snart blir aktuell för fiske här.
För ett par år sedan blev Stripa Karpfiskeklubb vida känt i landet sedan man räddat ett stort antal spegelkarpar, som olovligen hade planterats ut i den konstgjorda parksjön Kumlasjön i Kumla. I samband med att sjön skulle tömmas på vatten var fiskarnas dagar räknade – ända till räddningen kom genom fiskeklubben i Lindesbergs kommun. Sedan dess simmar karparna omkring i Stripa gruvmiljö totalt ovetande (troligtvis) om hur nära vägs ände de var året 2018.
Fiskesatsningen i gruvmiljön har blivit en lyckad sådan, konstaterar Stripa Karpfiskeklubb i ett pressmeddelande. Det verkar även som att ringarna på vattnet har nått långt, långt utanför gruvgränsen och till ett land där just karpfiske är snudd på religion för många sportfiskare.
Foto: Stripa Karpfiskeklubb
– Ja, i år har det lossnat rejält med fisketurismen. Hittills i år har det lösts närmare 300 fiskekort. Det har lockat hit människor från olika delar av landet, men vi har även haft människor från andra länder här, bland annat från England där karpfisket är betydligt större än här i Sverige, säger Örjan Karlsson, som är ordförande för Stripa Karpfiskeklubb.
Satsningen i Stripa inleddes 2016. De två gamla sligdammarna på gruvområdet arrenderades och området runt dessa iordningställdes för ändamålet sportfiske.
Foto: Stripa Karpfiskeklubb
– Vi ville återuppliva dammarna som fiskevatten. Vi som har växt upp i bygden minns hur kul det var förr att åka upp till ”Röda dammarna”, som de också kallas, för att pröva fiskelyckan. På den tiden var det Stripa Gruva som ägde dammarna och som också ordnade så att fisk blev inplanterad. Det är en fin och lättillgänglig plats för den som vill fånga fin fisk och vara ute i naturen, menar Örjan Karlsson.I en av dammarna har föreningen nu kryddat på upplevelsen. Här finns sedan i somras regnbåge för den som föredrar ädelfiske framför karpfiske. Inför vintersäsongen kommer man dessutom att plantera ut öring här.
Foto: Stripa Karpfiskeklubb
– Vi har haft stor efterfrågan på just regnbågsfisket, då till exempel Larssjön och Smedsjön nyligen lagt ner verksamheten. Nu ser vi fram emot en fin höst med fina fiskedagar – och framförallt vinterfisket då vi siktar på att sätta ut öring för den som vill kunna fånga en extra fin matfisk, säger Patric Larsson, som är mediaansvarig i föreningen.
Vid premiären i somras blev det stor uppslutning runt dammen och man tror även att rådande situation i landet kan ha bidragit till ett ökat intresse.
– Fisket är ju en bra sysselsättning även ur Corona-synpunkt, då man kan umgås utan att trängas.
Fotnot: Fiskekort löses på plats via Swish eller vid ICA Supermarket Trivselköp i Guldsmedshyttan. För mer information om Stripa Karpfiskeklubb, besök deras facebooksida på denna länk.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.