Visst nappar det i gruvområdet! Foto: Stripa Karpfiskeklubb

Fisketurism i Stripa inget bottennapp för sportfiskeklubb

Fiske i gruvmiljö har blivit en lyckad satsning för Stripa Karpfiskeklubb, som sedan 2016 arrenderat de gamla sligdammarna i området och förvaltat dem i sportfiskets tecken. Initialt satsades – som klubbnamnet antyder – på ett fiske inriktat på karpfiskar av olika slag, men från och med i år har man breddat konceptet genom att plantera ut ädelfisk också.
– Vi har haft stor efterfrågan på just regnbågsfisket, då till exempel Larssjön och Smedsjön nyligen lagt ner verksamheten, säger Patric Larsson, som är mediaansvarig i föreningen och hintar om att ytterligare en uppskattad ädelfisk snart blir aktuell för fiske här.

För ett par år sedan blev Stripa Karpfiskeklubb vida känt i landet sedan man räddat ett stort antal spegelkarpar, som olovligen hade planterats ut i den konstgjorda parksjön Kumlasjön i Kumla. I samband med att sjön skulle tömmas på vatten var fiskarnas dagar räknade – ända till räddningen kom genom fiskeklubben i Lindesbergs kommun. Sedan dess simmar karparna omkring i Stripa gruvmiljö totalt ovetande (troligtvis) om hur nära vägs ände de var året 2018.

Fiskesatsningen i gruvmiljön har blivit en lyckad sådan, konstaterar Stripa Karpfiskeklubb i ett pressmeddelande. Det verkar även som att ringarna på vattnet har nått långt, långt utanför gruvgränsen och till ett land där just karpfiske är snudd på religion för många sportfiskare.

Foto: Stripa Karpfiskeklubb

– Ja, i år har det lossnat rejält med fisketurismen. Hittills i år har det lösts närmare 300 fiskekort. Det har lockat hit människor från olika delar av landet, men vi har även haft människor från andra länder här, bland annat från England där karpfisket är betydligt större än här i Sverige, säger Örjan Karlsson, som är ordförande för Stripa Karpfiskeklubb.

Satsningen i Stripa inleddes 2016. De två gamla sligdammarna på gruvområdet arrenderades och området runt dessa iordningställdes för ändamålet sportfiske.

Foto: Stripa Karpfiskeklubb

– Vi ville återuppliva dammarna som fiskevatten. Vi som har växt upp i bygden minns hur kul det var förr att åka upp till ”Röda dammarna”, som de också kallas, för att pröva fiskelyckan. På den tiden var det Stripa Gruva som ägde dammarna och som också ordnade så att fisk blev inplanterad. Det är en fin och lättillgänglig plats för den som vill fånga fin fisk och vara ute i naturen, menar Örjan Karlsson.I en av dammarna har föreningen nu kryddat på upplevelsen. Här finns sedan i somras regnbåge för den som föredrar ädelfiske framför karpfiske. Inför vintersäsongen kommer man dessutom att plantera ut öring här.

Foto: Stripa Karpfiskeklubb

– Vi har haft stor efterfrågan på just regnbågsfisket, då till exempel Larssjön och Smedsjön nyligen lagt ner verksamheten. Nu ser vi fram emot en fin höst med fina fiskedagar – och framförallt vinterfisket då vi siktar på att sätta ut öring för den som vill kunna fånga en extra fin matfisk, säger Patric Larsson, som är mediaansvarig i föreningen.

Vid premiären i somras blev det stor uppslutning runt dammen och man tror även att rådande situation i landet kan ha bidragit till ett ökat intresse.

– Fisket är ju en bra sysselsättning även ur Corona-synpunkt, då man kan umgås utan att trängas.

Fotnot: Fiskekort löses på plats via Swish eller vid ICA Supermarket Trivselköp i Guldsmedshyttan. För mer information om Stripa Karpfiskeklubb, besök deras facebooksida på denna länk.

Publicerad 6 oktober 2020 klockan 11:12

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.

15 september 2026 klockan 12:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Region Örebro län

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.

15 september 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt ...

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit ...

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Foto: Jennie Einarsson

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.

13 september 2026 klockan 13:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
12 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Jenny Steen (S), Charlotta Englund (C) och Behcet Barsom (KD). Pressbilder Region Örebro län. Foto: Pavel Koubek

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.

11 september 2026 klockan 14:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens ...

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.

10 september 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg...

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med ...

Foto: Jennie Einarsson

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.

7 september 2026 klockan 09:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett ...
4 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
4 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att ...
4 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-09-16 03:21