Den populäre cirkusartisten Roman Kripatov kommer tillbaka till Lindesberg för fjärde året i ordningen. Under lördag och söndag kommer alla barn som vill och drömmer om att prova på cirkuskonster, att få chansen att delta i hans cirkusskola.-Jag har varit i Lindesberg flera gånger tidigare och ser verkligen fram emot att återvända dit, säger Roman som just idag befinner sig nere i Småland för att lära ut sina konster till barnen där.
Roman Kripatov och hans cirkusskola är så eftertraktad i landet, att vissa kommuners kultur- och fritidsförvaltningar och andra kulturarrangörer redan nu har bokat honom för nästa års sportlovsvecka. Bråda dagar – men också roliga dagar, menar Roman.
-Det är jätteroligt att lära ut cirkuskonster till barn och jag upplever att intresset för cirkus ökar för varje år, det märker man ju inte minst på antalet bokningar över hela landet. Och just i Lindesberg vet jag ju att cirkusskolan är mycket uppskattad, så det skall bli skoj att återvända dit, säger han.
Roman Kripatov började med cirkus redan som åttaåring eftersom hans egen familj hade rötterna i cirkusvärlden.
-Jag brukar säga att jag haft det lätt för mig och att jag har min familj och släkt att tacka för det jag kan idag, säger han och berättar att hans Farfar började att uppträda på 1930-talet och senare följde hans föräldrar i samma spår.
Mellan 1995-2000 studerade Roman i S:t Petersburg för att nyexaminerad förverkliga sin dröm om en enmanscirkus som inte bara visade upp färdigheterna – utan också undervisade och lärde andra att göra cirkuskonster av olika slag.
Roman Kripatov kommer att besöka Lindesberg, Frövi och Storå under lördag och söndag. Deltagande barn skall vara mellan 6-11 år. Deltagaravgift 50:- (Betalas på plats) Se nedan vilka tider och platser som gäller.
Lördag 21 februari:
Fröviskolans gymnastiksal 9.30-11.00
Björkhagaskolans gymnastiksal kl. 13.30-15.00
Storåskolans gymnastiksal 16.30-18.00
Söndag 22 februari:
Storåskolans gymnastiksal 9.30-11.00
Björkhagaskolans gymnastiksal 13.30-15.00
Fröviskolans gymnastiksal 16.30-18.00
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.