Den populäre cirkusartisten Roman Kripatov kommer tillbaka till Lindesberg för fjärde året i ordningen. Under lördag och söndag kommer alla barn som vill och drömmer om att prova på cirkuskonster, att få chansen att delta i hans cirkusskola.-Jag har varit i Lindesberg flera gånger tidigare och ser verkligen fram emot att återvända dit, säger Roman som just idag befinner sig nere i Småland för att lära ut sina konster till barnen där.
Roman Kripatov och hans cirkusskola är så eftertraktad i landet, att vissa kommuners kultur- och fritidsförvaltningar och andra kulturarrangörer redan nu har bokat honom för nästa års sportlovsvecka. Bråda dagar – men också roliga dagar, menar Roman.
-Det är jätteroligt att lära ut cirkuskonster till barn och jag upplever att intresset för cirkus ökar för varje år, det märker man ju inte minst på antalet bokningar över hela landet. Och just i Lindesberg vet jag ju att cirkusskolan är mycket uppskattad, så det skall bli skoj att återvända dit, säger han.
Roman Kripatov började med cirkus redan som åttaåring eftersom hans egen familj hade rötterna i cirkusvärlden.
-Jag brukar säga att jag haft det lätt för mig och att jag har min familj och släkt att tacka för det jag kan idag, säger han och berättar att hans Farfar började att uppträda på 1930-talet och senare följde hans föräldrar i samma spår.
Mellan 1995-2000 studerade Roman i S:t Petersburg för att nyexaminerad förverkliga sin dröm om en enmanscirkus som inte bara visade upp färdigheterna – utan också undervisade och lärde andra att göra cirkuskonster av olika slag.
Roman Kripatov kommer att besöka Lindesberg, Frövi och Storå under lördag och söndag. Deltagande barn skall vara mellan 6-11 år. Deltagaravgift 50:- (Betalas på plats) Se nedan vilka tider och platser som gäller.
Lördag 21 februari:
Fröviskolans gymnastiksal 9.30-11.00
Björkhagaskolans gymnastiksal kl. 13.30-15.00
Storåskolans gymnastiksal 16.30-18.00
Söndag 22 februari:
Storåskolans gymnastiksal 9.30-11.00
Björkhagaskolans gymnastiksal 13.30-15.00
Fröviskolans gymnastiksal 16.30-18.00
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.