Den populäre cirkusartisten Roman Kripatov kommer tillbaka till Lindesberg för fjärde året i ordningen. Under lördag och söndag kommer alla barn som vill och drömmer om att prova på cirkuskonster, att få chansen att delta i hans cirkusskola.-Jag har varit i Lindesberg flera gånger tidigare och ser verkligen fram emot att återvända dit, säger Roman som just idag befinner sig nere i Småland för att lära ut sina konster till barnen där.
Roman Kripatov och hans cirkusskola är så eftertraktad i landet, att vissa kommuners kultur- och fritidsförvaltningar och andra kulturarrangörer redan nu har bokat honom för nästa års sportlovsvecka. Bråda dagar – men också roliga dagar, menar Roman.
-Det är jätteroligt att lära ut cirkuskonster till barn och jag upplever att intresset för cirkus ökar för varje år, det märker man ju inte minst på antalet bokningar över hela landet. Och just i Lindesberg vet jag ju att cirkusskolan är mycket uppskattad, så det skall bli skoj att återvända dit, säger han.
Roman Kripatov började med cirkus redan som åttaåring eftersom hans egen familj hade rötterna i cirkusvärlden.
-Jag brukar säga att jag haft det lätt för mig och att jag har min familj och släkt att tacka för det jag kan idag, säger han och berättar att hans Farfar började att uppträda på 1930-talet och senare följde hans föräldrar i samma spår.
Mellan 1995-2000 studerade Roman i S:t Petersburg för att nyexaminerad förverkliga sin dröm om en enmanscirkus som inte bara visade upp färdigheterna – utan också undervisade och lärde andra att göra cirkuskonster av olika slag.
Roman Kripatov kommer att besöka Lindesberg, Frövi och Storå under lördag och söndag. Deltagande barn skall vara mellan 6-11 år. Deltagaravgift 50:- (Betalas på plats) Se nedan vilka tider och platser som gäller.
Lördag 21 februari:
Fröviskolans gymnastiksal 9.30-11.00
Björkhagaskolans gymnastiksal kl. 13.30-15.00
Storåskolans gymnastiksal 16.30-18.00
Söndag 22 februari:
Storåskolans gymnastiksal 9.30-11.00
Björkhagaskolans gymnastiksal 13.30-15.00
Fröviskolans gymnastiksal 16.30-18.00
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.