Den populäre cirkusartisten Roman Kripatov kommer tillbaka till Lindesberg för fjärde året i ordningen. Under lördag och söndag kommer alla barn som vill och drömmer om att prova på cirkuskonster, att få chansen att delta i hans cirkusskola.-Jag har varit i Lindesberg flera gånger tidigare och ser verkligen fram emot att återvända dit, säger Roman som just idag befinner sig nere i Småland för att lära ut sina konster till barnen där.
Roman Kripatov och hans cirkusskola är så eftertraktad i landet, att vissa kommuners kultur- och fritidsförvaltningar och andra kulturarrangörer redan nu har bokat honom för nästa års sportlovsvecka. Bråda dagar – men också roliga dagar, menar Roman.
-Det är jätteroligt att lära ut cirkuskonster till barn och jag upplever att intresset för cirkus ökar för varje år, det märker man ju inte minst på antalet bokningar över hela landet. Och just i Lindesberg vet jag ju att cirkusskolan är mycket uppskattad, så det skall bli skoj att återvända dit, säger han.
Roman Kripatov började med cirkus redan som åttaåring eftersom hans egen familj hade rötterna i cirkusvärlden.
-Jag brukar säga att jag haft det lätt för mig och att jag har min familj och släkt att tacka för det jag kan idag, säger han och berättar att hans Farfar började att uppträda på 1930-talet och senare följde hans föräldrar i samma spår.
Mellan 1995-2000 studerade Roman i S:t Petersburg för att nyexaminerad förverkliga sin dröm om en enmanscirkus som inte bara visade upp färdigheterna – utan också undervisade och lärde andra att göra cirkuskonster av olika slag.
Roman Kripatov kommer att besöka Lindesberg, Frövi och Storå under lördag och söndag. Deltagande barn skall vara mellan 6-11 år. Deltagaravgift 50:- (Betalas på plats) Se nedan vilka tider och platser som gäller.
Lördag 21 februari:
Fröviskolans gymnastiksal 9.30-11.00
Björkhagaskolans gymnastiksal kl. 13.30-15.00
Storåskolans gymnastiksal 16.30-18.00
Söndag 22 februari:
Storåskolans gymnastiksal 9.30-11.00
Björkhagaskolans gymnastiksal 13.30-15.00
Fröviskolans gymnastiksal 16.30-18.00
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.