Med sin fjärde match inom Elitserien framför sig var det en ny bekantskap som skulle mötas i Lindesberg Arena, Umeå-laget IKSU Volleyboll gör sin första säsong i den högsta klassen efter att kvalat in från Division 1 och blev det tredje motståndet på Linde Volleys hemmaplan.
Efter en tråkig inledning med tre raka förluster av den nya säsongen skulle Linde Volley för första gången möta Elitserie-nykomlingarna från IKSU Volleyboll, ett lag som inför mötet i Lindesberg Arena kommer med en seger mot Linköping.
Matchens första set såg ljus ut för hemmalaget, med två raka poäng så kunde Linde Volley gå undan med en tidig ledning och med 10-5 på poängtavlan så kom majoriteten av bortalagets poäng från serve- och anfallsmissar från Linde-laget.
IKSU var dock aldrig borta ur matchen, med ett fem-poängsunderläge så lyckades bortalaget att spela upp sig till 16-17 och tvinga hemmalaget till en time-out.
Kvitteringen till 17-17 kom direkt efter time-outen och lagen höll sig nära med poängen fram till slutet där bortalaget begärde en egen time-out med 22-22 på poängställningen, Umeå-laget IKSU visade sig starkast när setet skulle avgöras och trots en ny time-out från Linde Volley med 22-24 så lyckades bortalaget slå in den avgörande poängen.
Med 0-1 i set så hade det mörknat för hemmalaget och inför det andra setet hade rollerna bytts av där Linde Volley fick sätta sig i ett tidigt underläge, med 4-8 på poängtavlan lämnade hemmalaget in en time-out men fick trots detta svårt att spela ikapp en ledning som utökades genom setets gång.
En ny time-out togs för Linde Volleys räkning när ställningen låg på 6-15 och även om poängen började spelas in för hemmalaget så var försprånget för stort att ta ikapp.
Det sista setet inleddes jämnt där Linde Volley såg ut att ha övertaget, med två raka vinnande servar från Alice Uddgren som ändrade ställningen till 11-10, tvingades IKSU till en time-out.
Bortalaget kom tillbaka starkt och trots att poängen fortsatte att spelas in för hemmalaget så lyckades Elitseriens nykomlingar att hålla målmarginalerna på sin sida och således vinna genom tre raka set.
Resultat Linde Volley-IKSU Volleyboll
Slutresultat: 0-3 (22-25, 15-25, 21-25)
Publik: –
Poänggörare: Ida Larsson (17), Martina Konecna (9), Sofia Larsson (7), Alice Uddgren (5), Tinna Rut (3), Zeinab Kamara (3), Mariana Baddini (2)
Läget i tabellen: Med fyra raka förluster placeras Linde Volley på tabellens jumboplacering utan några poäng, det vinnande motståndarlaget IKSU fördubblade sin poängskörd genom vinsten och placeras 7:a.
Hylte Halmstad är ännu obesegrade på 6 matcher och innehar maxpoäng på 18 inspelade poäng, Linde Volleys nästa motståndarlag Örebro placeras 3:a i tabellen med 9 poäng.
Nästa match: Tisdag 3:e november vs Örebro i Idrottshuset med matchstart kl. 19.00
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.