Trots en seg säsongsinledning med två förluster på bortaplan inom de första tre matcherna, så har WSK Lindesberg gått upp starkt. På lördagen kom lagets andra bortaseger för säsongen, vilket ledde till WSKs fjärde raka seger. Trots en tråkig första period, vände man till säker seger med fina 6-9.
Även om säsongen i Division 2 bara har gjort sina första matcher, så hittades två stora plumpar i WSK Lindesbergs tidiga protokoll. Trots en stor seger på hemmaplan mot Örebro, fortsatte det blåa Lindelaget med två raka förluster på bortaplan.
Efter två raka segrar på hemmaplan fick kunde man reda ut problemen, vilket lade WSK på rätt kurs. Med tre raka segrar inför lördagens bortamatch mot mittenplacerade Hallsta, så det på förhand ljust ut för fjärde raka seger.
Matchen bjöd på en målrik inledning. Isac Eriksson gav WSK en tidig uddamålsledning efter bara en minut, men fick en kortvarig glädje. Hemmalaget Hallsta kom igång starkt och fick med sig fyra raka mål på sex minuter, vilket lade WSK i ett tufft tremålsunderläge. Med två raka mål så kom WSK tillbaka i matchen och reducerade till 4-3.
Trots en sur första period så kom vändningen för WSK. Tre raka mål för Lindelaget lade WSK tillbaka i ledning, där man dessutom utökade till en tvåmålsledning inför matchens sista tjugo minuter. William Svensson blev en viktig assist för WSK, där den rutinerade 23-åringen var till hjälp vid två av de tre målen.
Inom de sista minuterna blev WSKs ledning för svår att hämta upp. Med hjälp av ett självmål från Hallsta fick hemmalaget svårt att ta sig ikapp, vilket säkrade en relativt stor seger för WSK. Fjärde raka segern säkrades, vilket ännu säkrar en hög placering i tabellen.
Resultat IBK Hallsta-WSK Lindesberg
Slutresultat: 6-9 (4-3, 0-3, 2-3)
Skott: 30-37 (12-12, 8-17, 10-8)
Publik: 85 personer
Mål:
0-1 Isac Eriksson (Ass: Jacob Lihagen)
4-2 Tage Sjöberg
4-3 Jacob Lihagen (Ass: Johan Pettersson)
4-4 Johan Pettersson (Ass: Isac Eriksson)
4-5 Niklas Carlsson (Ass: William Svensson)
4-6 Johan Pettersson (Ass: William Svensson)
4-7 Noah Karlsson (Ass: Niklas Carlsson)
5-8 Självmål
6-9 Noah Karlsson (Ass: Pontus Hellsing)
Läget i tabellen: WSK ligger trea i tabellen med 15 poäng och ett mål i målskillnad före Per-Ols som ligger en match efter schemat. Steget till Köpings andra plats är en poäng, medan Sala är närmsta utmanare om en plats bland de fyra högsta tabellplatserna. Sala har däremot enbart 11 poäng och behöver fyra poäng för att jämna ut sig med WSK. Örebro är tabelljumbo med 0 poäng, medan Arboga leder tabellen med 21 poäng.
Nästa match: Fredagen 26:e november vs Västerås IBS i Lindbacka Sporthall med matchstart kl. 19.30.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.